Slnko je na prvom mieste: Obnoviteľné zdroje energie – v súčasnosti mimoriadne často skloňovaný pojem. V teoretickej rovine o ňom dokáže diskutovať každý, avšak praktické využitie obnoviteľných zdrojov energie v bežných domácnostiach zaostáva. Hlavnou príčinou sú väčšinou vyššie vstupné náklady na zaobstaranie zariadení, ktorá sprostredkuje výsledný efekt zdroja energie – teplo a elektrinu.
Návratnosť takejto investície sa počíta v rokoch, čo mnohých záujemcov odradí. Treba si však uvedomiť, že po vstupnej investícií sú mesačné náklady na energie neporovnateľne nižšie ako pri tradičných zdrojoch. To šetrí nielen vaše financie, ale predovšetkým životné prostredie.
Hoci obnoviteľných zdrojov energie existuje hneď niekoľko, pre domácnosti je nemožné využívať ich všetky. Len ťažko si na záhrade postavíte veternú turbínu či navŕtate geotermálny prameň. Naopak, slnečného žiarenia je na našom území dostatok. Je preto najviac využívaným obnoviteľným zdrojom energie v bežných domácnostiach. Stačí, ak si na strechu vášho rodinného domu namontujete solárne panely. Sami si tak dokážete zabezpečiť dostatok teplej vody i elektrinu na prevádzku bežných spotrebičov. Chcete ešte viac? Prečítajte si niekoľko konkrétnych príbehov, ako možno využiť obnoviteľné zdroje energie.
Vodu nám ohrieva slnko
„Už niekoľko rokov máme na streche namontované solárne kolektory. Sme päťčlenná rodina a v letných mesiacoch si dokážeme pohodlne pokryť spotrebu teplej vody pomocou kolektorov sami. Zbytkovou teplou vodou sme dokonca dopúšťali bazén na záhrade a mohli sme tak začať kúpaciu sezónu o mesiac skôr ako naši susedia. Investíciu do solárnych kolektorov sme neoľutovali my ani náš rodinný rozpočet.“ (Ivan a Martina, Nitra)
Solárne panely, ktoré vám budú zabezpečovať teplú vodu, sa inštalujú pod uhlom 30 – 45° na plochu strechy, ktorá je orientovaná na juh, prípadne na juhovýchod a juhozápad. Bežný počet je 2-3 kusy, ktoré pokryjú 4-6 m2 strechy rodinného domu. Podľa potreby sa dajú jednotlivé kusy doplniť. Záleží to od vašej spotreby teplej vody a ďalšieho využitia ohriatej vody, napríklad v bazéne alebo na vykurovanie. Záručná doba slnečných kolektorov od ZSE je 12 rokov, no ich preukázateľná životnosť je až 25-30 rokov.
S riešením ZSE Solar si nielenže sami zabezpečíte teplú vodu, ale dokonca ušetríte na jej ohreve. Bežná úspora je 300 – 400 EUR ročne, záleží však na tom, akú máte spotrebu teplej vody. Pomocou slnečnej energie a solárnych kolektorov od ZSE môžete ročne ušetriť na ohreve vody až 70 %.
A ak nevyužijete všetku ohriatu vodu na umývanie a sprchovanie, môžete ňou podporiť vykurovanie, najmä podlahový systém, alebo ohriať vodu v bazéne. Návratnosť investície do solárnych kolektorov je vďaka možnosti získania finančného príspevku až 1750 EUR z programu Zelená domácnostiam II veľmi rýchla.
Slnko nám vyrába elektrinu
„Už pri projektovaní nášho rodinného domu sme chceli, aby bola jeho následná prevádzka čo najšetrnejšia k prírode. Dom sme postavili v pasívnom štandarde a fotovoltické panely boli samozrejmým zdrojom získavania elektrickej energie. Využili sme ponuku služieb ZSE, pretože nám bezproblémovo vybavili celú administratívnu časť a aj inštalácia samotných panelov prebehla hladko. Slúžia nám už tri roky a dúfame, že ešte dlho budú.“ (Ľubomír, Senica)
Vďaka veľmi priaznivým cenám fotovoltických panelov a finančným dotáciám sa stáva fotovoltika stále dostupnejším riešením získavania elektrickej energie zo slnka aj pre bežné domácnosti. S unikátnou službou Virtuálna batéria od ZSE si môžete skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky až o 3 roky. Virtuálna batéria funguje na princípe priebežného úložiska, do ktorého si môžete dočasne uložiť nespotrebovanú elektrinu a využiť ju vtedy, keď potrebujete. Životnosť fotovoltických panelov je 25 – 30 rokov. Znamená to, že po približne 10 rokoch na elektrickej energii už len šetríte.
Výrobou elektriny pomocou fotovoltiky môžete ušetriť až 40% nákladov na elektrinu.
Tepelné čerpadlo
„Dom sme stavali na pozemku, na ktorom nebola zavedená plynová prípojka. Aj to bol jednej z dôvodov, prečo sme hľadali, akým spôsobom zabezpečiť našej domácnosti teplo. Hlavným dôvodom však bol šetrnejší spôsob prevádzky rodinného domu voči životnému prostrediu. S ohľadom na ďalšie faktory sme sa rozhodli pre tepelné čerpadlo. Dokáže zabezpečiť pre našu päťčlennú rodinu dostatok teplej vody nielen na bežnú spotrebu, ale aj na vykurovanie celého domu pri minimálnych nákladoch.“ (Danica, Púchov)
Tepelné čerpadlo predstavuje ekologický spôsob vykurovania rodinných domov. Princíp jeho fungovania je jednoduchý. Energiu nepremieňa z plynu alebo elektriny na teplo, ale ju iba presúva z jedného miesta na druhé. Pracuje tak, že okoliu odoberá teplo a presunie ho na žiadané miesto – v tomto prípade interiér rodinného domu.
Výstupná teplota vody na vykurovanie má približne 55 – 65°C. Klasický plynový vykurovací kotol dodá do systému vodu s teplotou 80°C. Tepelné čerpadlo je preto vhodnejšie na vykurovanie pomocou podlahového systému. Ten si vystačí s nižšou teplotou než radiátory, pretože teplo vyžaruje cez oveľa väčšiu plochu.
Výhodou tepelného čerpadla je, že okrem vykurovania si ním môžete domácnosť aj vychladiť. Voda prúdi cez chladiace panely zabudované v strope, podlahe alebo stenách. Takéto chladenie je menej účinné než klimatizácia, avšak minimálne energeticky náročné.