Motorka, ktorá sa zmestí do dlane a ďalšie zaujímavé fakty

Motorka, ktorá sa zmestí do dlane a ďalšie zaujímavé fakty

Patríte k milovníkom rýchlej jazdy na dvoch kolesách? V tom prípade ste určite stavili na kvalitnú výbavu v podobe modernej prilby a pohodlného oblečenia, pretože viete, že vodič motorky na vozovke „ťahá“ vždy za kratší koniec a je viac ohrozený ako šofér v aute. Viete ale aj to, aká najdlhšia cesta na motorke bola absolvovaná? Viete, že najmenšia motorka na svete sa zmestí do vašej dlane a ako pohon silného stroja je možné využiť aj výkaly?

motorka ilustračná foto

Či už ste začínajúcim motorkárom alebo profesionálom, ktorý na svojej motorke a v pohodlnom moto oblečení jazdí už mnoho rokov, garantujeme vám, že niektoré z týchto faktov vás prekvapia! Spísali sme zoznam niektorých najzaujímavejších a reálnych faktov o motorkách a motocykloch, ktoré vás aj vašich blízkych určite ohromia!

Najdlhšia cesta na motorke trvala viac ako 10 rokov

Emilio Scotto je argentínsky dobrodruh, fotoreportér a spisovateľ. Od roku 2009 je však aj držiteľom Guinnessovho rekordu za najdlhšiu jazdu na motorke na svete, ktorá trvala 10 rokov, prešiel počas nej 232 krajín a celkovú vzdialenosť 735 000 km. Jazdil na „Black Princess“ motocykli Honda GoldWing GL1100 z roku 1980.

Najmenšia funkčná motorka na svete sa volá „Smalltoe“

Motorky si nadšenci rýchlej a slobodnej jazdy vyberajú väčšinou pre ich kompaktné a optimálne rozmery. Takmer vždy sú malé, svižné, rebelské, hlučné a vzrušujúce. Teraz si ale predstavte motorku, na ktorej sa dá jazdiť a zmestí sa do vašej dlane?

Autorom „Smalltoe“ – najmenšieho prototypu motorky na svete – je Tom Wiberg. Smalltoe má dokonca motor, ktorý dokáže vyprodukovať výkon 0,3 konských síl pri rýchlosti 2 km/h. Motorka je vysoká niečo cez 65 mm a dlhá 115 mm. Rekord bol dosiahnutý, keď Wiberg na tomto „stroji“ prešiel úsek o dĺžke 11 metrov, čo dokazuje, že je to motorka, na ktorej sa dá jazdiť.

Povinnosť nosenia prilieb je založená na vedeckom výskume

Často sa hovorí, že človek sa najlepšie učí na svojich vlastných chybách. Vždy je ale lepšie sa takémuto konaniu vyhnúť, pretože mnohé chyby môžu mať fatálne následky. A v prípade jazdy na motorke a povinnosti nosenia prilieb na hlave toto tvrdenie nemožno spochybniť. Dokonca je založené na vedeckom výskume, ktorý vykonal britský neurochirurg, Hugh Cairns.

Po smrteľnej nehode plukovníka Lawrenca – známeho ako Lawrenc z Arábie, si tento neurochirurg uvedomil, že jeho strate života sa dalo predísť „obyčajnou“ ochranou hlavy v podobe kvalitnej prilby.

Aj dnes patria poranenia hlavy k najčastejším dôvodom vzniku smrteľných nehôd na motorke. Tento silný stroj nie je vybavený žiadnou špeciálnou ochranou ako automobil a jazdec je preto vystavený vysokému riziku ohrozenia života. Aj z tohto dôvodu je stále okrem oblečenia, kvalitná prilba na motorku povinnou výbavou každého motorkára.

Motorka, ktorá využíva ľudský a zvierací odpad ako palivo

Určite poznáte najrýchlejšie a najdrahšie motorky sveta. Počuli ste však o takej, ktorej dodáva pohon ľudský a živočíšny odpad? Japonsko, presnejšie výrobca toaliet z tejto krajiny v minulosti skonštruoval motocykel, ktorý bol nepriamo poháňaný ľudským odpadom. Volá sa Toilet Bike Neo a jeho tvorcom je výrobca špičkových toaliet Toto. Motocykel využíva ľudský odpad, ktorý sa premieňa na biopalivo. Potom sa uskladní v dvoch tlakových fľašiach s plynom a umiestni sa na motorku, aby mohol prejsť vzdialenosť 1  až 300 km, kým sa doplní.

Ďalším zaujímavým faktom je, že prvým nevidomým, ktorý v roku 2003 dosiahol rekord v jazde na motorke, bol Billy Baxter, ktorý počas služby v Bosne prišiel o zrak. Zaujímavo tiež znie fakt, že rekord v najdlhšej jazde na motorke dozadu trval takmer 5 hodín.

Tak čo, ktorá informácia najviac zaujala a pobavila vás?

Zdroj obrázkov: Andreja Donko/Shutterstock aVGstockstudio/Shutterstock


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.