Lacné lietanie – sprievodca pre začiatočníkov vo svete leteniek

Lacné lietanie – sprievodca pre začiatočníkov vo svete leteniek

Lietanie je dnes veľmi populárnou formou cestovania, pretože môžete preletieť v pomerne krátkom čase veľkú vzdialenosť. Patrí aj medzi najbezpečnejšie formy dopravy a relatívne pohodlný spôsob ako sa rýchlo a jednoducho dostať z bodu A do bodu B. Pritom je dnes možné lietať pomerne cenovo dostupne. Ako na lacné lietanie? Čo by ste mali vedieť, ak chcete pri lietaní ušetriť?

lietadlo letisko

Ako na lacné lietanie?

Základom pre lacné lietanie je samozrejme nájsť lacné letenky za dostupnú cenu. Existuje množstvo portálov, ktoré poskytujú možnosť zakúpiť letenky za skvelé ceny. Medzi takéto patrí napríklad eSky – portál na vyhľadávanie letov v rámci rôznych leteckých spoločností od nízkonákladových až po normálne aerolinky.

Medzi najväčšie chyby, ktoré ľudia často robia je nakupovanie leteniek priamo u leteckých spoločností, pretože tie neponúkajú práve najvýhodnejšie ceny. Samozrejme je tu výhoda v podobe jednoduchšieho storna, presunu, či inej manipulácie. Ak si však vyberiete letenku prostredníctvom cestovnej kancelárie online alebo zľavového portálu, môžete získať omnoho výhodnejšiu cenu. Rovnako sú vhodné aj stránky, ktoré porovnávajú ceny letov, medzi ktoré patrí napríklad Google Flight. Stačí si zadať napríklad letenky Dubaj a nájdete rozdielne ceny v rámci rozdielnych spoločností.

Veľmi dobrým spôsobom ako získať lacné letenky je aj využívať last minute ponuky. Sú to ponuky, ktoré sa týkajú letov v nasledujúcich dňoch. Takéto lietanie nie je pre každého, ale pokiaľ sa viete flexibilne prispôsobiť a chcete zažiť naozajstné cestovateľské dobrodružstvo, tak ide o skvelú voľbu ako môžete ušetriť na lacných letenkách a získať napríklad aj luxusné miesta vo vyššej triede za zlomok ceny.

Nízke ceny sú často dôsledkom chyby v systéme, keďže cena letenky sa vypočítava na množstve dôležitých premenných. Systém disponuje širokým spektrom údajov a preto sa občas objaví chyba, ktorá cenu letenky zníži. Aj využitím takýchto chýb môžete lietať lacnejšie.

Podľa čoho vyberať letenky?

Výber leteniek by sa mal týkať predovšetkým výberu správnej triedy, prostredníctvom ktorej chcete cestovať. Ak chcete cestovať lacno, zrejme si budete musieť vystačiť s letenkami v nízkonákladových spoločnostiach alebo s najnižšou triedou. Priplatiť si môžete aj za rôzne ďalšie služby a preto je potrebné vopred zvážiť, ktoré súčasti lietania sú pre vás podstatné a ste ochotní do nich investovať.

lietadlo letisko

Základnou triedou je trieda Economy, no môžete si vyberať aj vyššie triedy, ktoré sa spájajú s vyššími nákladmi. V leteckej terminológii sa stretnete aj s pojmami ako Economy Plus, či Economy Premium, Classic, Businness atď. Väčšinou sa v tomto prípade jedná o doplnky, prostredníctvom ktorých si viete vybrať preferované miesto sedenia, či napríklad možnosti na  prebookovanie letenky. Rovnako si za poplatok viete zariadiť prioritný nástup, ktorý je ale možný väčšinou len pre biznis alebo 1. triedu.

Výber letenky je pritom dnes veľmi jednoduchý – stačí do vyhľadávača napísať napríklad letenky Burgas a vyhodí vám niekoľko spoločností, ktoré takéto letenky poskytujú. Najlepšie je však nakupovať prostredníctvom overených spoločností, ktoré poskytujú zaručené a bezpečné služby. Následne si vyberiete dátum, zadáte kontaktné údaje cestujúcich, vek, množstvo batožiny a dalšie špecifiká.

Zo zoznamu si následne vyberiete letenky, ktoré sú pre vás cenovo dostupné a spĺňajú vaše požiadavky. Priamo na internete si ich potom viete rezervovať a vyplatiť. Vždy je však potrebné overiť si portál, ktorý na kúpu používate a aj jednotlivé údaje, ktoré ste zadávali. Niektoré portály umožňujú aj využitie služieb ubytovania a prenájmu auta, vďaka čomu viete celú dovolenku naplánovať v priebehu pár minút a niekoľkých kliknutí.

Dá sa ušetriť aj priamo na letisku?

Základom pri lietaní je, aby ste neprekročili hmotnosť príručnej batožiny, pretože inak si budete musieť priplácať. Ak chcete cestovať s väčším objemom batožiny, je najlepšie si pozrieť aké ceny majú konkrétne letecké spoločnosti za jednotlivé hmotnosti a rozmery. Ďalšou skvelou možnosťou, ako môžete ušetriť pri lietaní, je online check-in.

V súčasnosti je internetová forma check-in veľmi populárna, pretože umožňuje vykonať túto aktivitu priamo prostredníctvom internetu. Druhou formou je registrácia priamo na letisku, ktorou sa kontroluje počet pasažierov a evidujú sa, že naozaj idú letieť. Check-in na letisku však často býva aj dodatočne spoplatnený a navyše si môžete dosť dlho počkať, preto je online forma omnoho vyhľadávanejšia.

Zdroj foto 1: TravnikovStudio a Olena Yakobchuk / Shutterstock


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.