Krátke jazdy na tradičnej kolobežke a výber tej správnej

Krátke jazdy na tradičnej kolobežke a výber tej správnej

Súčasťou každého dňa študujúceho alebo pracujúceho človeka je transport z jedného miesta na druhé. Aký druh dopravy najčastejšie využívate a zaujímate sa aj o ekologickú stopu jednotlivých spôsobov dopravy?

Kolobežka

Vo väčších slovenských mestách ste si určite všimli, že sa začali objavovať zdieľané bicykle, ktoré si jednoducho pomocou mobilnej aplikácie prenajmete na určitú dobu. Spozorovali ste však aj to, že medzi takto voľne dostupnými prostriedkami je aj elektrická kolobežka na prenájom? Jej ovládanie je jednoduché, zoberiete si ju z východzieho miesta, vrátite vo vašom cieli a o nič ďalšie sa nemusíte starať. Na krátke vzdialenosti ide o výhodnejšiu formu dopravy, ako je napríklad automobil.

Prenájom alebo vlastný kus?

Kolobežky si nemusíte len požičiavať a neustále za ich používanie platiť, môžete si jednu takú domov zabezpečiť. Je len na vás, či zvolíte už spomínanú elektrickú verziu kolobežky, alebo vám bude stačiť tá obyčajná bez pohonu, pri ktorej si zároveň aj zašportujete. V ponuke sú aj rôzne typy kolobežiek, ktorých konštrukcie môžu byť skladacie, nájdete aj odpružené modely, prípadne tie najlepšie z nich sa dajú prepojiť s mobilnou aplikáciou. Cez ňu môžete sledovať napríklad stav batérie kolobežky alebo informácie o vašich jazdách, ako je rýchlosť, vzdialenosť či prejdený čas.

Vyberte správny model

Jazda na kolobežke je vhodná na kratšie vzdialenosti a na dobrom, rovnom a ideálne hladkom povrchu. Oceníte ju teda najmä v meste. Ak plánujete kolobežku využívať na náročnejších povrchoch, zvoľte terénny model, ktorý je na to určený.

Na elektrických kolobežkách je skvelé to, že aj v prípade, keď sa batéria vybije, môžete ju ďalej používať za pomoci svojej fyzickej sily. Pri kúpe kolobežky si všímajte to, či má možnosť výškovo nastaviteľných riadidiel a podľa toho, komu je určená, zvoľte detský alebo dospelácky model. Závisí to najmä od veľkosti konštrukcie.

Pravidlá pre jazdu na elektrickej kolobežke

Vedeli ste, že elektrická kolobežka je podľa prijatej novely zákona od roku 2019 (zákon nadobudol platnosť k 1.1.2020) na Slovensku zaradená medzi nemotorové vozidlá, z čoho vyplýva, že na nej môžete jazdiť len na cyklotrasách alebo na cestách? Pre jazdcov na týchto novodobých dopravných prostriedkoch platia rovnaké pravidlá ako pre cyklistov, a teda je nutné mať reflexné prvky a kolobežka musí byť vybavená bielym svetlom v prednej časti a odrazovým červeným svetlom vzadu. Nedodržanie pravidiel môže viesť k pokute.

Možno vás to prekvapí, ale jazdci na elektrokolobežke môžu požiť pred jazdou alkohol, ale len v prípade, že ste v zastavanej časti, prípadne na cestičke pre cyklistov. V takomto prípade je prijateľná hranica alkoholu v krvi 0,5 promile. Mimo týchto úsekov toto pravidlo neplatí a nie je tu žiadna tolerancia. Majte na pamäti, že nebezpečnou a neprimeranou jazdou však môžete ohrozovať ako seba, tak aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zdroj obrázka: Olexander Kozak / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.