ZN.SK
fotopasca

Fotopasce a puškohľady: Spoznajte ich z iného uhla

Často sa stretávame s názorom, že fotopasce a puškohľady sú predovšetkým záležitosťou poľovníkov. Dovoľte nám vyviesť vás z omylu.

Často sa stretávame s názorom, že fotopasce a puškohľady sú predovšetkým záležitosťou poľovníkov. Dovoľte nám vyviesť vás z omylu. Fotopasce sú mimoriadne vyhľadávaným nástrojom napríklad aj u vedcov alebo fotografov. Zároveň fotopasce objavia svoje uplatnenie i pri ochrane vášho súkromného majetku. Nezabúdajte však, že každý účel fotopasce predstavuje inú skupinu produktov – na zachytenie pohybu zveri budú vhodne iné modely ako pri monitorovaní vášho pozemku. Kvalitné puškohľady zas ocení nejeden športovec, ktorý vie, že výber kvalitného príslušenstva v podstatnej miere ocení jeho výkon pri streľbe.

Pozrite si užitočné tipy a triky, ktoré sa môžu hodiť pri výbere fotopasce alebo puškohľadu.

Puškohľady – na čo sa oplatí v ich prípade zamerať?

 Na čo slúži puškohľad? Puškohľady sú zariadenia, ktoré umožňujú priblížiť váš cieľ a zároveň ho zafixovať. Týmto spôsobom viete docieliť, aby vaša strela zasiahla presne určené miesto. Dnes máme výhodu – na trhu sa nachádza množstvo značiek a kvalitných výrobcov. Práve preto sa z výberu puškohľadov stáva skutočná veda a vybrať ten správny môže byť v skutočnosti náročnejšie, ako si myslíte.

Na samom začiatku je vhodné určiť si finančný strop, ktorý nemienite pri výbere prekročiť. To vám môže v podstatnej miere pomôcť orientovať sa v rozmanitej kategórii. Pri výbere by však mala byť pre vás dôležitá ešte jedna vec – jednoduchosť či kompaktnosť. Je mimoriadne dôležité, aby ste vedeli puškohľady správne používať a správne s nimi mieriť. Hoci to na začiatku môže vyzerať jednoducho, skutočnosť je diametrálne odlišná.

puškohľad

Zdroj obrázka: Nakornthai / Shutterstock.com

Znamená lepšie i väčšie?

Staršie modely puškohľadov vynikali naozaj masívnymi rozmermi i vysokou hmotnosťou. Dnes už nemusí byť pravidlom, že väčší puškohľad je automaticky lepší. V podstatnej miere to závisí od toho, na čo budete svoj nový prístroj používať. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak plánujete loviť jelene, zväčšenie puškohľadu 3–9x alebo 4–12x je adekvátne.

Akékoľvek väčšie zväčšenie je zbytočné a môže vás skôr negatívne ovplyvniť, ako vám pomôcť. Je však samozrejmosťou, že ak bude lovná zver ďalej alebo bude menšia, toto zväčšenie nebude dostačujúce a budete sa musieť poobzerať po lepšom.

Hlavné body, ktoré sa oplatí pri výbere zvážiť:

  • cenový strop,
  • veľkosť a jednoduchosť,
  • zväčšenie (odvíja sa od vzdialenosti terča – lovnej zveri).

Fotopasce – aké pravidlá platia pri ich výbere?

Ako sme už naznačili vyššie, každý typ fotopasce je určený na iný účel. Iný typ využijete pri monitorovaní zveri a iný pri monitorovaní svojho majetku. Výber teda nie je taký jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pri výbere fotopasce je potrebné zvážiť parametre ako:

  • Účel použitia – je potrebné si ho presne stanoviť.
  • Rýchlosť spúšte – čím je doba reakcie fotopasce kratšia, tým máte väčšiu nádej na kvalitné fotografie.
  • Doba expozície – dlhšia doba expozície môže znamenať rozmazané zábery.
  • Účinnosť osvitu – väčšina modelov je dnes vybavená diódami 940 nm (sú dostačujúce na zachytenie objektov do vzdialenosti 12 m), modely určené na robenie kvalitných fotografií sú však vybavené diódami 850 nm. V podstate ide o infračervené svetlo, ktoré nie je viditeľné pre ľudí a väčšinu zvierat.
  • PIR čidlo – je určené na detekciu pohybu. Fotopasce dokážu zachytiť pohyb na 10 m, kvalitnejšie modely až na 15 m.

fotopasca

Zdroj obrázka: bravikvl / Shutterstock.com

Dnes už máte na výber množstvo rôznorodých modelov, ktoré umožňujú napríklad odosielanie fotiek aj videí. Vždy zvážte, či nové funkcie skutočne využijete. Kvalita poľovníckeho vybavenia je prvoradá, preto neváhajte začať už od samotných základov, ktoré predstavujú napríklad aj potrebné opasky. Kvalita vás nikdy nesklame.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu