Detská stolička ovplyvňuje pohodlie i zdravie dieťaťa

Detská stolička ovplyvňuje pohodlie i zdravie dieťaťa

Žiaľ, rôzne problémy s chrbticou, ako skolióza a podobne, sa stávajú pomaly civilizačnými chorobami a čoraz viac sa prejavujú aj u detí a mládeže. A povedzme si na rovinu, že tieto ťažkosti sú spôsobené najmä zmenami v spôsobe života, ktorý je aj v prípade detí oproti minulosti sedavejší. Z pozície rodiča stojí za to urobiť maximum pre zdravú chrbticu svojho dieťaťa. Ovplyvniť to môžete aj výberom detskej stoličky.

písací stôl

Výber zvažujte citlivo

Dá sa povedať, že detská stolička tvorí neodmysliteľnú súčasť života dieťaťa už od predškolského veku, resp. najneskôr od prvého ročníka na základnej škole. Na úvod si povedzme, že detská stolička sa musí nachádzať v detskej izbe. Nikdy „pracovný priestor“ dieťaťa na učenie a vypracovávanie domácich úloh nealternujte za stoličku v kuchyni, obývačke či nebodaj za gauč v obývačke pri televízore. Dieťa potrebuje mať na učenie svoj vlastný priestor. Výber stoličky zvažujte citlivo. Má vplyv nielen na pohodlie, ale aj na zdravie dieťaťa.

Rastúce alebo otočné detské stoličky

Kľúčové je, aby sa dieťa pri sedení „nehrbilo“, nepredkláňalo, aby skrátka chrbticu držalo rovno tak, ako o tom hovoria lekári či odborníci. A, samozrejme, stolička musí byť aj primerane pohodlná. Poznáme dva základné druhy detských stoličiek – rastúceotáčacie.

Pri rastúcich viete regulovať výšku aj hĺbku sedadla, čo v praxi znamená, že ju viete prispôsobiť rastu dieťaťa a takúto stoličku môžete využívať roky.

Otočné sedačky sú vhodnejšie už pre väčšie deti, ktoré vedia kontrolovať svoj pohyb a otáčanie na kolieskach. Na otáčacej stoličke nemusia otáčať celý trup, ak na nich napríklad zozadu hovoríte.

Viacero odlišností

Jednotlivé typy detských stoličiek sa líšia aj materiálom poťahu, typom koliesok, nosnosťou stoličky, hĺbkou sedadla či výškou sedadla. Pri výbere odporúčame zvážiť všetky tieto atribúty, čiže vychádzať z veku, hmotnosti či určitých osobnostných preferencií dieťaťa pri sedení.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.