pondelok, 16 júna, 2025
Predaj kníh online - kníhkupectvo BUX.sk
ÚvodNovinkyČo robiť ak vám voda zaplaví dom: Kroky, ktoré musíte urobiť hneď

Čo robiť ak vám voda zaplaví dom: Kroky, ktoré musíte urobiť hneď

Zaplavenie domu je dramatická situácia, ktorá môže mať vážne následky pre vaše bývanie. Povodeň dokáže zničiť aj tie najpevnejšie stavby, avšak s rýchlou a správnou reakciou môžete minimalizovať škody. Aké kroky je potrebné urobiť hneď po zaplavení domu, a akým spôsobom obnoviť váš domov do pôvodného stavu.

zatopenie domu, potopa, zdroj: Unsplash
Zatopenie domu, potopa, ilustračná snímka, zdroj: Unsplash

Nikdy sa nevracajte do zatopeného domu, pokiaľ nie je potvrdené, že to je bezpečné. Pred vstupom do zatopeného domu je potrebné ako prvé skontrolovať stav elektrických rozvodov a plynu. Vypnite elektrinu, všetky elektrické prístroje a uzavrite prívod plynu.

Začnite s dokumentovaním škôd

Ak už voda ustúpila a je bezpečné vrátiť sa späť do domu, začnite s dokumentovaním všetkých škôd. Na to použite mobilný telefón, a zaznamenajte všetky poškodené časti, nábytok, osobné veci a zariadenia. Toto bude dôležité pre neskoršie podanie poistnej udalosti.

Odčerpávanie vody

Odčerpanie vody je jedným z najdôležitejších krokov po zaplavení domu. Používajte čerpadlá na odčerpanie vody. K elektrickým čerpadlám sa pri povodni využíva prenájom elektrocentrály, keďže v zaplavených oblastiach je obmedzený prístup k elektrickej energii.

Keď už voda v dome nie je

Po odčerpaní vody je potrebné vysušiť všetky vlhké oblasti v dome. Začať môžete s odvlhčovaním podláh, stien a nábytku. Použite ventilátory, odvlhčovače vzduchu, a ak máte, použite aj vykurovanie. Zabezpečte, aby sa voda, ktorá zostala v stenách alebo na povrchoch postupne odparila. Určite v dome nezapínajte elektrinu. To môžete až po kompletnej revízii elektrických rozvodov. Medzičasom vám elektrocentrála poskytne potrebnú elektrickú energiu.

Kedy začať opravy a údržbu

Opravy po povodni by mali začať až potom, čo je dom bezpečný a suchý.

  • Prvým krokom je kontrola a oprava poškodenej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody, vodovodné potrubia a plynové zariadenia. Na tieto opravy určite potrebujete odborníkov, ktorí sa postarajú o všetky inžinierske siete.
  • Po opravách inžinierskych sietí môžete začať s opravami stien, podláh, dverí a okien. Odstránte plesne, ktoré vznikli na vlhkých povrchoch. Použiť môžete rôzne dezinfekčné a antibakteriálne prostriedky.
  • Ak máte uzatvorené poistenie domácnosti, kontaktujte vašu poisťovňu a nahláste škody. Poistenie vám môže pomôcť pokryť náklady na opravy, nahradenie zničeného nábytku a ďalšie výdavky.

Zaplavenie je veľmi stresujúca situácia, no správnymi krokmi dokážete vrátiť svoju domácnosť do pôvodného stavu. Záložný zdroj elektrickej energie vám bude počas obnovy veľkou pomocou. Je dôležité zostať trpezlivý a nestratiť nádej. Po dokončení opráv nezabudnite na preventívne opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu zaplaveniu.

Mohlo by zaujímať taktiež:




Tlačové správy
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.
Príbuzné články

Od rovnakého autora:

PFAS látkam v odpadovej vode odzvonilo, vyčistí ich špeciálna technológia

Slovensko má už dva roky legislatívnu možnosť zavlažovať pôdu regenerovanými odpadovými vodami, avšak v praxi ich využitie zatiaľ prakticky neexistuje...
- Inzercia -

Najnovšie články

Náhodná kuriozita

Populárne články