ZN.SK
Batoh na pleci

Módny doplnok alebo bremeno spôsobujúce problémy? Záleží od výberu

Batoh plný kníh a školských potrieb je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých študentov. Určite sa jeho pohodliu a funkciám nevyhýbame…

Batoh plný kníh a školských potrieb je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých študentov. Určite sa jeho pohodliu a funkciám nevyhýbame ani v dospelosti. Tento módny doplnok je v mnohých smeroch zároveň nenahraditeľná pomôcka. Tá sa však môže veľmi rýchlo premeniť na bremeno spôsobujúce veľké problémy.

Batoh na pleci

Batoh na pleci

Ak nosíme na pleciach viac ako 15 % svojej hmotnosti, ktorá navyše nie je ani rovnomerne rozložená, riskujeme ochorenie chrbta, ktoré sa lieči veľmi dlho a náročnými procedúrami. Rovnako ako všetky časti tela, aj chrbtica a jej dobrý stav, je preto pre naše bezproblémové fungovanie a výkon veľmi dôležitý.

Postarať sa o to môžeme nielen správnym držaním tela, ale aj výberom vhodných doplnkov, ktoré na chrbte alebo ramenách najčastejšie nosíme. Reč je o batohoch a kabelkách, ktoré si nestačí vybrať len podľa vzhľadu, ale aj  tvaru a kvality spracovania.

Výber správneho batohu je jedným zo spôsobov, ako minimalizovať negatívne dopady

Pri výbere vhodného modelu batohu sa odporúča uprednostniť tie možnosti, ktoré disponujú ergonomickými vlastnosťami a zvyšujú bezpečnosť a pohodlie pri nosení vecí v takejto „taške“.

Veľa tiež závisí od veku osoby, ktorá batoh nosí. U detí je dôležité myslieť na fakt, že chrbtica sa stále vyvíja a pod vplyvom veľkej záťaže ľahko deformuje.

Uprednostnite doplnky, ktoré sa vám prispôsobia tvarom i veľkosťou

Moderné školské batohy, ktoré sa vyrábajú s prihliadnutím na anatomické vlastnosti tela dieťaťa môžu poškodeniu chrbtice predchádzať. Takýto batoh môže byť navyše zaistený pomocou hrudných alebo bedrových nastaviteľných popruhov, ktoré zvyšujú rovnomerné rozloženie záťaže po tele. S tými klasickými teda nemajú už veľa spoločného.

  • Vedeli ste, že najstarší známy batoh má viac ako 5 000 rokov?
  • Alpské ľadovce v Tirolsku si dodnes uchovali úžasný nález – kostru muža, ktorý zomrel okolo roku 3300 pred n. l. Vďaka nízkej teplote zostal zachovaný on aj jeho veci vrátane prototypu batohu. Bolo to vrece s kožami prehodené cez akýsi drevený rám.
  • Mimochodom, prvé písomné zmienky o taškách na rameno sa zaznamenali aj vo výbave templárov a rímskych legionárov.

Batohy ale nie sú len praktickou alternatívou k taškám, ale aj bezpečným spôsobom nosenia vecí. Napriek tomu, aby vám tento módny a praktický doplnok nepoškodil zdravie, nesmiete zabudnúť aj na jeho správnu veľkosť.

Aj keď je nutné mať niektoré veci vždy po ruke, s veľkými taškami, ktoré často potom deti nosia na jednom ramene, sa podporuje vznik skoliózy, ale aj znehodnotenie samotného batohu. Menej je niekedy viac, pričom pri veľkosti sa oplatí myslieť aj na jeho hmotnosť.

Nezabudnite na podstatné detaily

Pri výbere batohu venujte pozornosť tiež popruhom. Čím sú širšie a mäkšie, tým menej zaťažujú krk a chrbticu. Polstrované ramenné popruhy tiež prispievajú k lepšiemu odpruženiu tým, že bránia nadmernému namáhaniu trapézového svalu.

Všímajte si aj cenu, ktorá môže byť znakom vyššej kvality a dobrej značky.

  • Určite to nebude najdrahší batoh, ktorí patrí do zbierky módneho domu Louis Vuitton, jeho cena je ohromujúca a dosahuje 79 000 dolárov, za čo by ste si mohli kúpiť aj pekný jednoizbový byt v dobrej lokalite.

Kúpou štýlového a kvalitného batohu v našich obchodoch svoj rodinný rozpočet určite neohrozíte, pretože to nie sú žiadne astronomické sumy.

Pri dodržaní určitých pravidiel sa vám nájsť tú správnu voľbu pre vás alebo vaše dieťa určite podarí. Je vždy ale lepšie, ak si na to nájdete čas.

Zdroj obrázka: Alena Ozerova / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu