ZN.SK
smarthodinky ukazujú vysoký krvný tlak

Nečakajte na ochorenie, ktoré prichádza bez varovania a bolesti

Naše telo trápi obrovské množstvo zdravotných problémov. Mnohé prichádzajú pri dlhodobom podceňovaní zdravého životného štýlu, s vyšším…

Naše telo trápi obrovské množstvo zdravotných problémov. Mnohé prichádzajú pri dlhodobom podceňovaní zdravého životného štýlu, s vyšším vekom alebo ich jednoducho zdedíme. Zväčša sa prejavia nepríjemnými bolesťami, ktorých nás zbavia lieky a rady odborného lekára. Existuje však aj skupina ochorení, ktoré rozpoznať a včas liečiť nevieme, pretože ich nástup sa nedá len tak ľahko spozorovať. Hypertenzia patrí medzi ne.

smarthodinky ukazujú vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak

Podľa aktuálnych údajov z NCZI počet ľudí s ochorením vysokého krvného tlaku stúpol za posledné roky o 62 %, pričom tento rast je badateľný vo všetkých vekových skupinách. Ďalším nepríjemným zistením tiež je, že hypertenzia je rozšíreným a veľmi dobre známym problémom, ktorý trápi ľudí po celom svete.

Je to najbežnejšie chronické ochorenie kardiovaskulárneho systému v dospelej populácii. „Tichý zabijak“ – ako lekári hypertenziu nazývajú, môže byť roky bez príznakov a pacienti o tom vôbec nevedia.

A potvrdzuje to aj „známe pravidlo polovíc“:

  • zo všetkých osôb s hypertenziou iba polovica z nich o svojej chorobe vie;
  • z tých, ktorí to vedia, sa iba polovica lieči;
  • a z tých, ktorí sa liečia, sa iba polovica lieči efektívne, čo znamená, že za určitý časový úsek dosiahnu normalizáciu krvného tlaku bez veľkých problé

Ochorenie si nevyberá vek ani pohlavie

Určite vás nepoteší ani to, že prítomnosť hypertenzie skracuje život. V preklade to znamená, že napríklad dospelý muž, ktorý by sa v priemere mohol dožiť veku 75 rokov, si neliečenou hypertenziou môže skrátiť život o 7 rokov, pri kombinácii hypertenzie s ďalšími rizikovými faktormi – až o 13 rokov.

V tejto súvislosti preto majú preventívne opatrenia a formovanie zdravého životného štýlu medzi obyvateľstvom čoraz väčší význam. Ako ale zistíte, že týmto ochorením trpíte aj vy a je najvyšší čas na adekvátnu liečbu?

Doplnok, s ktorým môžete mať svoje zdravie pod kontrolou

Zvýšený krvný tlak je hlavným prejavom arteriálnej hypertenzie. Jedno zvýšenie krvného tlaku po emočnom strese, náročnej fyzickej práci a niektorých ďalších vplyvoch však ešte neznamená, že sa u vás vyvinula hypertenzia.

Koniec koncov, zvýšenie tlaku je často asymptomatické. Iba pri rovnomernom a dlhodobom sledovaní zvýšeného krvného tlaku môžeme hovoriť o nástupe tohto chronického ochorenia. A na to, aby ste odhalili a prišli rýchlo na to, kedy sa vás to týka, vám poslúžia kvalitné tlakomery. Tlakomer by mal byť preto v každej jednej domácnosti. A mal by sa používať nielen vtedy, keď sa cítite zle.

Kľúč k lepšiemu zdraviu

Krvný tlak, ktorý sa tlakomerom veľmi dobre a presne meria, je indikátorom sily účinku krvi na steny krvných ciev, vďaka ktorého zisteným a pravidelne kontrolovaným hodnotám môžete včas rozpoznať príčiny vzniku ďalších a mnohých ochorení. Poznať hodnoty svojho krvného tlaku je dnes spolu s dodržiavaním zdravého životného štýlu predsa kľúčom k lepšiemu a zdravšiemu životu. Tak na to myslite.

Merajte tak, aby vás tlakomer neoklamal

Vďaka moderným tlakomerom  s množstvom užitočných funkcií nie je na meraní tlaku krvi nič zvláštne. Opak je ale pravdou, pretože pri meraní ukazovateľov tlaku je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré mnohí buď nepoznajú, alebo zanedbávajú. Aby ste teda získali o svojom zdravotnom stave tie najpresnejšie údaje, namiesto obviňovania zariadení skúste dodržiavať pri meraní dôležité pravidlá.

  • 5 minút pred meraním tlaku by ste nemali byť fyzicky ani emocionálne stresovaní. Sadnite si, upokojte sa, relaxujte, čakajte potom merajte.
  • Ak ste krátko pred meraním tlaku vypili kávu alebo alkoholické nápoje, hodnoty nemusia byť pravdivé, relevantné a hodné veľkých záverov.
  • Možno ste nevedeli, ale aj plný močový mechúr môže ovplyvniť čísla zobrazené na tlakomere.
  • Pri meraní krvného tlaku dbajte na polohu nôh. Mali by byť uvoľnené a na podlahe.
  • Aby ste zostali uvoľnení, je dôležité nezaťažovať chrbát. Preto je lepšie merať krvný tlak pri sedení v pohodlnom kresle.
  • Ruka by mala byť na stole a nemala by visieť vo vzduchu. Ak ruka nie je položená na tvrdom povrchu, môže byť chyba merania tlakomerov až 10 %.

Samozrejme, závisí aj od typu tlakomerov a pravidelnosti merania tlaku. Ako doplnok v domácnosti vám ale určite nezaberie veľa miesta. Naopak, jeho minimálne a kompaktné rozmery sa postarajú o to, aby ste sa vyhli obrovskému množstvu problémov, ktoré s dlhodobým kolísaním krvného tlaku súvisia.

Zdroj obrázka: Eviart / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu