Príchod leta a s ním spojených teplých dní niekto privíta s radosťou, pretože si konečne bude môcť dosýta vychutnať opaľovanie a pobyt pri vode. Pokiaľ však máte vysokú teplotu doma, na leto sa zjavne ani tak netešíte. Je to pochopiteľné. Pritom ale existuje riešenie, a to v podobe zakrytia okien žalúziami alebo roletami.
Zdroj obrázka: Monika Wisniewska / Shutterstock.com
Z histórie žalúzií a roliet
Aj v minulosti mali ľudia potrebu sa chrániť pred slnečným žiarením. Týkalo sa to najmä južných oblastí Európy, odkiaľ majú žalúzie svoj pôvod, ako potvrdzuje už ich samotný názov. Ten pochádza z francúzskeho slova jalousie, čo v preklade znamená žiarlivosť. Toto slovo sa používalo pravdepodobne preto, že žalúzie mali žiarlivo strážiť pohľady dovnútra miestnosti. Inšpiráciou pre ne boli orientálne háremy. Prvá európska žalúzia vôbec nebola naklápacia a vyzerala skôr ako nejaká mriežka. Viete, že polohovateľné žalúzie si nechal v roku 1812 patentovať Cochot, ktorý bol francúzskym stolárom? Boli vyrobené z drevených lamiel, ktorými sa dalo otáčať.
Systém, na ktorom pracujú rolety, bol patentovaný v USA, odkiaľ sa postupne dostal do celého sveta. Prvá výroba roliet na slovenskom území bola zahájená na konci 80. rokov 19. storočia.
Žalúzie a rolety postupom času získali rôzne vylepšenia, či už sa to týkalo použitého materiálu alebo funkcie. V súčasnosti je na výber niekoľko druhov žalúzií do okien:
- horizontálne,
- vertikálne,
- vonkajšie,
- vnútorné,
- samonosné.
Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk
Výhody vonkajších žalúzií
Keď budete premýšľať nad tým, ako vybrať žalúzie, mali by ste si ujasniť, či chcete vnútorné, alebo vonkajšie. Pre druhú voľbu jasne hovoria ich výhody, ku ktorým patrí aj ochrana pred prípadnými zlodejmi. Samozrejme, okrem toho plnia aj svoju základnú funkciu, a to:
- Chránia priestor vo vnútri domu pred slnečnými lúčmi a hlukom z ulice.
- V zime bránia úniku tepla z miestnosti.
- Zabraňujú zašpineniu okien od poletujúceho prachu.
- Je možné k nim dodatočne vyrobiť sieť proti nechcenému hmyzu.
Ako je zrejmé, vonkajšie alebo predokenné žalúzie ponúkajú mnoho plusov, čo môže byť pre vás nápovedou, aby ste si ich zvolili. Pochopiteľne, majú aj zopár mínusov. Je pravdepodobné, že počas silného vetra budú vonkajšie žalúzie trochu rachotiť nárazmi do okien. Na druhú stranu, ako často vanie takýto silný vietor? Sú náročnejšie na údržbu, najmä keď bývate blízko rušnej a prašnej cesty, takže bude potrebné lamely pravidelne zbavovať nánosu nečistôt. Nutné je však dodať, že výhody vonkajších žalúzií prevládajú nad negatívami. To potvrdzuje aj zvýšený záujem o ich montáž medzi majiteľmi nehnuteľností.
Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk
Pohodlné vetranie počas dňa aj v noci
Či už si vyberiete vonkajšie žalúzie elektrické alebo mechanické, získate praktický bytový doplnok, ktorý vám bude slúžiť k prospechu. Okrem toho, že sú žalúzie aj zaujímavým architektonickým prvkom na fasáde, fungujú veľmi dobre pri zlom spánku. Poskytnú vám totiž príjemné prítmie, v ktorom sa dobre zaspáva. Vďaka nim a integrovanej sieťke proti hmyzu je možné vetrať pokojne aj počas horkej letnej noci a nemusíte sa báť, že vám dovnútra vlietnu otravné komáre, ktoré by vám znepríjemnili spánok.
Koľko stoja žalúzie?
Zaujíma vás, ako finančne vychádza zaobstaranie si pevných vonkajších žalúzií alebo tých na elektrický pohon? Je nutné povedať, že cena je závislá od stavu vášho rodinného domu, použitého materiálu i tvaru lamiel, alebo spôsobu ich ovládania. Veľmi často sa nechávajú vyrobiť žalúzie na mieru, aby perfektne sedeli práve na vaše okná. Kvalitné vonkajšie žalúzie sú obvykle drahšie než interiérové, a pre stanovenie ceny je najlepšie kontaktovať firmu, ktorá vám ich bude priamo vyrábať a montovať. Pokojne si nechajte spracovať viac nezáväzných ponúk od niekoľkých výrobcov, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu.
S vonkajšími žalúziami vám už horko doma nebude. Určite si však taktiež doprajte ľahké letné pokrmy a sprchu. Budete sa cítiť maximálne komfortne. Keď sa ku všetkému pridá ešte večerné vetranie, nebudete mať čo riešiť.