ZN.SK
cityzen tričko

Česko-slovenské tričká CityZen naozaj skrývajú pot a odpudzujú vodu

V Čechách sa s neduhom potenia v obliekaní trochu pohrali a vyvinuli technológiu, ktorú sme si už predstavili. Tričká CityZen…

Aktuálne horúčavy dávajú zabrať človeku, šatám aj klimatizáciám. Spotené mapy máme mnohí už ráno. V Čechách sa s týmto neduhom v obliekaní trochu pohrali a vyvinuli technológiu, ktorú sme si už predstavili. Tamojší start-up roka, spoločnosť CityZen, vyvinul vlastný spôsob úpravy bavlny tak, aby docielil malé scifi. Nevidieť na nej spotené mapy, kruhy pod pazuchami a tak trochu je možné takéto tričká považovať za do určitej miery nezničiteľné. Najmä pre tých, ktorí sa radi oblievajú, holdujú kole, kofole a priam priťahujú nehody na svetlých tričkách. Vznikla tak štýlová vychytávka, ktorá odpudzuje tekutiny a dokáže byť nástrojom pre vlastnú zábavu. Neveríte? Skúsili sme si to.

Mať smart tričko, ktoré odpudzuje vodu, je praktické… aj zábava

Použitá technológia a povrchová úprava bavlnenej látky českého výrobcu, ktorý ich vyrába v Čechách aj na Slovensku, spôsobí, že voda sa tričku vyhýba. Dokonca až tak, že v prípade dažďa od vás kvapky akoby odskakujú. Vyskúšali sme si to pri poslednej prietrži mračien. Voda samozrejme steká po hlave a krku ďalej po tele, alebo po tričku, no samotné tričko sa javí ako suché. Pre ten efekt kuriozity ide o zábavný jav. Zmoknúť zmoknete, len to spoznať na tričku bude trvať dlhšie). Pri blízkom pohľade sa správa tričko tak ako „z budúcnosti“.

cityzen tričko

Azda jeden z najčastejších kúskov, ktorý vyskúša nový majiteľ niektorého z tričiek CityZen, je obliať sa vodou. Druhý level bude obliať sa kolovým nápojom. Ten je oveľa výraznejší a keď na tričku nezanechá žiadne stopy, o to viac si vyslúži toto divadlo údiv. V našom prípade máme doma túto vychytávku v podobe oranžovo červeného, alebo skôr tehlového. Farba sa ťažko popisuje, ale kola na ňom vynikne. Teda na tých pár sekúnd, kým celkom nestečie. Je naozaj zábavné sledovať, ako materiál bojuje s akýmkoľvek pokusom tekutiny zachytiť sa.

Spotený človek takto môže pár nedokonalostí ukryť

Nespornou výhodou trička je, že dokáže „ukryť“ pot. Potí sa každý. Potí sa aj ten oproti vám, ale pocit, že môžete byť na pohľad menej spotený a mokrý je skrátka lepší. V našom prípade je to vidieť pod ruksakom. Po jeho zložení je chrbát typickým miestom s pazuchami, kde sa potenie prejavuje. Pri tomto tričku je niečo inak. Pot sa síce nezastavil, stečie po tričku dole, alebo sa zachytí o nohavice. No tričko je suché. Môže sa síce objaviť, že nejaké tričko má v tejto funkcii nedokonalosti, ale výrobca na takéto podnety reaguje a rieši ich.

Spotený človek môže byť spotený, ale nemusí to o sebe dávať vedieť. O všetko ostatné sa postará deodorant a vlastná hygiena. Tričko je však výborný pomocník v tom, ako pot a jeho stopy skryť. Potom je aj pobyt na ulici v teplom počasí, v spoločnosti, medzi priateľmi, s priateľkou, alebo niekým váženejším trochu odvážnejší a pohodlnejší. Nuž ale je v tom aj trochu frajeriny. Veď ak už raz máte niečo také na sebe, radi sa s tým pochválite, necháte sa obliať, alebo si skúsite malé divadielko pred obecenstvom. V podstate je to celkom prirodzené – byť pripravený na všetky situácie a vedieť sa vynájsť.

Postrehy pri CityZen tričku

  • Výrobca má sortiment pre mužov aj ženy. V našom prípade máme v redakcii mužské tričko. Bez nejakej špeciálnej novinárskej úpravy, skrátka v bežnej v predaji dostupnej verzii.
  • Na dotyk je príjemné, bavlnené. Nejde o žiaden pocit umeliny, či nepriedušnej látky. Skôr to je prekvapením, že materiál je ľahký, vzdušný a teda dýcha.
  • Ak sa na tričku nedrží vlhkosť, prispieva to k znižovaniu množenia baktérii, čo má samo o sebe hneď niekoľko výhod.
  • Vo vodorovnej polohe sa z tekutín vytvárajú guľôčky. Voda sa však stále nedostáva do trička. Je nutné na tričko dostať naozaj veľa vody, aby sa to nejako prejavilo.
  • Tričko na dotyk reálne pôsobí, že nejde o materiál za 2 eurá. Nejde len o hmat, ale aj hrúbku, váhu materiálu, spôsob šitia a strih ako taký. Nie je pritom samo o sebe hrubé, aby zvyšovalo teplotu a napomáhalo poteniu.
  • Významnou vlastnosťou je, že ide o československý výrobok, ktorý sa vyrába u nás. Preto považujeme za správne vytvárať o ňom zmienku, povedomie, uvádzať zaujímavé kuriózne vlastnosti a jeho prínos.
  • Sliny uslintaného psa, ak sa zachytia, ľahko odstránite vreckovkou bez zostatkových stôp. Podobné je to s kečupom. Aj keď sme ho nenechávali príliš dlho na tričku. Netestovali sme len krv, keďže chýbal dobrovoľník a tento test ako nepotrebný taktiež vynechávame.
  • Tričko má síce skvelé vlastnosti, no stále nie je brnením. Nie je odolné voči nožom, mečom, katanám a sekerám. Crashtest tak nemusí zachádzať až do takejto roviny, aby dokázal, že medzi tričkami ide o naozaj „smart“ riešenie dolné voči vode, potu, aj nehodám.

Tričko sa dá klasicky prať, no zároveň veľmi rýchlo schne. Nedávajte ho do sušičky, hoci len z preventívnych dôvodov. Šlo by tam zbytočne. O vysušenie sa postará samo a to pomerne rýchlo. K dobru samotnému výrobcovi nahráva fakt, že ide o recyklovaný materiál a jeho výroba spotrebúva menej vody a energií, ako je v textilnom priemysle zvykom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu