4 tipy, ktoré vám pomôžu s prípravou na dovolenku

cestovanie a príprava na dovolenku

Letná dovolenka je pre mnohých jednou z najkrajších udalostí celého roka. Ak si však v rámci prípravy všetko necháte na poslednú chvíľu, nadmerný stres vás môže vyčerpať a pokaziť dlho očakávané momenty zaslúženého oddychu. Stalo sa niečo také už aj vám? Prečítajte si nasledovné riadky, dozviete sa, na ktoré veci by ste nemali zabudnúť v rámci prípravy na letnú dovolenku.

cestovanie a príprava na dovolenku

Celoročná príprava

Príprava na dovolenku by mala začať už koncom tej predchádzajúcej. Znamená to, že by malo ísť o kontinuálny proces, nie iba o sezónnu záležitosť. Iba takto sa vyhnete cestovateľskej horúčke a obdobiu plnému rôznych povinností a stresov. S dovolenkou je to presne ako s chudnutím: síce svoj cieľ môžete dosiahnuť za pár týždňov, ale tak vás to vyčerpá, že sa z výsledku nakoniec nebudete vedieť tešiť. Na nasledovné opatrenia myslite počas celého roku:

  • sledujte cestovateľské trendy, navštevujte cestovateľské blogy, povoľte notifikácie na výhodné ponuky leteckých spoločností a cestovných kancelárií;
  • počas zimných nákupov a výpredajov si všímajte aj tie položky, ktoré by sa vám hodili neskôr, na letnej dovolenke;
  • starajte sa o svoje cestovné dokumenty, ich obnovenie si nenechávajte na poslednú chvíľu;
  • posilňujte svoju obranyschopnosť, užívajte vitamíny na imunitu, pretože aj ľahká nádcha môže vašu očakávanú dovolenku pokaziť. Ak to ešte nerobíte, stále nie je neskoro, navštívte stránku gsklub.sk. Nájdete tu aj také produkty, ktoré sa vám budú hodiť aj počas samotného výletu, napríklad vitamín C alebo laktobacily;
  • každý mesiac si odkladajte určitú sumu alebo si otvorte sporiaci účet na dovolenku.

cestovanie a lieky

Buďte v obraze o destinácii

Jednou z najdôležitejších úloh pred samotnou dovolenkou je preveriť predpisy a pravidlá danej krajiny týkajúce sa vstupu pre turistov. Budete potrebovať víza? Vyžaduje daný štát, aby ste absolvovali nejaké očkovanie? Tieto informácie, ale aj aktuálne upozornenia nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Urobte to však včas. V lepšom prípade si víza alebo ESTA vybavíte za pár dní, no myslite na tieto povinnosti v dostatočnom časovom predstihu. Určite nechcete, aby vás kvôli absencii „jedného papiera“ nepustili cez hranice. To isté platí aj na očkovanie. Mnohé vakcín potrebujú určitý čas na to, aby sa mohli považovať za účinné.

Pozrite si aj to, aké elektrické zásuvky sa používajú v danej destinácii. Aj keď na mnohých miestach môžete na recepcii hotela požiadať o adaptér alebo si ho môžete prenajať, pre istotu si kúpte univerzálny.

Zbaľte sa múdro

Sledujte meteorologické podmienky cieľovej destinácie už pár týždňov pred dovolenkou, aby ste si zbalili správne oblečenie. Samozrejme, predpoveď počasia nemusí byť presná, takže sa oplatí pripraviť na každú eventualitu. Aj v prípade, že sa chystáte na veľmi teplé miesto, stojí za to zabaliť si aj pár hrubých zvrškov a dlhé nohavice, aby náhla búrka nebola prekážkou vašich výletov v rámci destinácie. Zistite si aj to, aké sú kultúrne očakávania a ako veľmi sú striktné.

cestovanie a balenie batožiny

Kozmetiku si zoberte radšej v menších baleniach, ak cestujete lietadlom iba s príručnou batožinou, tak toto by malo byť samozrejmosťou. Nezabudnite na ochranu pred slnečným žiarením, a to aj vtedy, ak ste už opálení. Zostavte si aj balíček prvej pomoci s liekmi, vitamínmi, respirátormi, leukoplastom atď. Pri cestovaní autom použite na jedlo, prípadne lieky termotašku.

Keď cestujete autom

Cestovanie vlastným motorovým vozidlom má mnoho výhod, na druhej strane si však vyžaduje zodpovednejšiu prípravu. Mali by ste skontrolovať hladinu oleja a nemrznúcu zmes, aby ste zabránili úniku alebo prehriatiu motora. Obráťte sa na servisné stredisko kvôli kontrole pneumatík, vrátane rezervy, aby ste ich v prípade potreby mohli použiť. Nezabudnite na zdvihák a kľúč na kolesá.

TIP: Ako postupovať pri dopravnej nehode? Prečítajte si to na blogu oponeo.sk, buďte pripravení na cestách a cestujte s pocitom bezpečia a istoty.

V období medzi júnom a augustom je väčšina porúch spôsobená nedoplnením motorového oleja, chladiacej alebo brzdovej kvapaliny, takisto ako aj nesprávnym tlakom v pneumatikách. Pred dlhšími letnými výletmi vodiči tiež zvyčajne zabudnú skontrolovať stav brzdových platničiek a úplnosť povinnej výbavy. Keď všetky tieto povinnosti budete mať splnené, bude vás čakať už len jedna, oveľa príjemnejšia úloha: umývanie auta.

Cestovanie autom

Zdroj fotiek: freepik.com

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.