ZN.SK
Trójsky zámok

Krásny Trojský zámok v Prahe jeho majiteľ venoval 1. republike

Trojský zámok v Prahe je nádherná stavba, ktorá hoci sa nachádza v blízkosti Zoologickej záhrady, nie každý o nej vie a všimne si ju. Baroková stavba…

Trojský zámok v Prahe je nádherná stavba, ktorá hoci sa nachádza v blízkosti Zoologickej záhrady, nie každý o nej vie a všimne si ju. Baroková stavba v mestskej časti Trója, vyniká svojou architektúrou, ale aj farebným riešením svojej fasády a strechy.

Trójský zámok, Praha

Súčasťou celého areálu zámku je niekoľko pôvodných hospodárskych zachovaných budov ako koniareň, sklady, ale tiež je tu ovocný sad a v záhrade bludisko zo zelene doplnené o pôsobivú fontánu. Zámocká záhrada je jednou z pých Trojského zámku, hoci to najkrajšie a najcennejšie sa ukrýva vo vnútri. V súčasnosti sú tu vystavené výtvarné diela českých autorov. Návštevníci tak môžu objavovať miestnu udržiavanú záhradu, ale tiež umenie.

História

Zámok postavil medzi rokmi 1683 až 1698 Václav Vojtěch zo Šternberka ako letné sídlo. V roku 1776 ho kúpila od rodiny Šternberkov samotná Mária Terézia, aby tu zriadila ústav pre šľachtičné. Neskorší majiteľ Alfred knieža Windishgratz tu založil vinice. Posledný majiteľ Alois Svoboda v roku 1922 zámok venoval Československej republike pod podmienkou, že bude miesto využívané ľuďom Česka a Slovenska na vzdelávanie. Urobil tak na poctu novej republike, 70. narodenín Tomáša Garyka Masaryka a tiež pri príležitosti uctenia pamiatky J. A. Komenského pri ktorom sa práve pripomínalo 250. výročie úmrtia. Keď sa to tak vezme, hypoteticky sú tak vlastníkmi tohto miesta aj Slováci.

V rokoch 1977 až 1989 prebiehala výrazná rekonštrukcia. V časti pôvodnej zámockej záhrady sa dnes nachádza časť súčasnej zoologickej záhrady. Samotná stavba obsahuje interiér a jeho zdobenie inšpirované talianskymi šľachtickými domami. Vo vnútri sa nachádza veľké zaujímavé schodisko a niekoľko salónikov. Zaujímavé je sochárske vyobrazenie súboja titanov s bohmi. Antika vo výtvarnom a sochárskom vyzdobení stavby boli zrejme ovplyvnené názvom miestnej časti Trója. Autormi maliarskych vyobrazení boli Carpofo Tencalla, Francesco Marchetti aj so synom. Stropné zdobenie oslavovalo víťazstvo Habsburgovcov nad Turkami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu