Tma prichádza skôr a skracuje prácu vonku. Ako vybrať umelé svetlo?

Umelé svetlo

S príchodom jesenných mesiacov sa nám skracujú dni a s príchodom novembra už toho naozaj vonku veľa neurobíme. Musíme počítať s tým, že už o 17:00 je na mnohých miestach tma, s ktorou len ťažko môžeme rýľovať záhradu, či opravovať niečo na fasáde domu. Absolútne banálne môže znieť fakt, že strata denného svetla sa dá riešiť prinesením svetla umelého. Umelé svetlo – čiže akékoľvek mimo toho prirodzeného. Napriek tomu nie každý siahne po umelom svetle a tak ako za čias starých otcov, berieme západ Slnka ako pokyn utiahnutia sa domov.

Umelé svetlo

Kedysi to bola výhoda, nebolo toľko práce na poli a povinnosti voči pánovi sa orientovali skôr na domácu výrobu. Umelé svetlo má pritom niekoľko nesporných výhod a rôzne variácie, ktoré nám dovolia spraviť oveľa viac práce v záhrade, či v okolí domu. Samozrejme, ak to počasie samotné dovolí.

Umelé svetlo do záhrady a na dvor

Halogénové svetlá sú osvedčenou klasickou. Majú výbornú svietivosť, silný výkon a dokážu osvetliť veľkú a širokú oblasť s dobrým dosahom. Aj preto sú využívané v priemyselných parkoch a v strážených areáloch zväčša v páre, či vo štvorici, na osvetlenie veľkej oblasti. Halogénové svetlo ale nemusí byť to najúspornejšie. Dnes je LED svetiel nespočetne veľa a udomácňuje sa táto technológia aj pri priemyselných svietidlách. LED je úspornejší, nevytvára tak výrazné teplo, stačí mu menej energie, menšia svietivá plocha a predsa má silný výkon. V podstate pokiaľ vystačí predlžovací kábel s prívodom elektriny, potiaľ môžete fungovať.

Rýľovať záhradu počas tmy s umelým svetlom môže vyzerať pre susedov ako obrovské odhodlanie.  Pre kohokoľvek iného, čo chodí do práce a voľných dní nemá toľko, koľko by chcel, je aj čas strávený po 17:00 výborným časom využiteľným na potrebné práce vonku.

Prenosné svietidlo – ide to aj bez kábla

Najpraktickejšie riešenie takýchto svietidiel je to, ktoré vás neobmedzí ani na priestor a ani na dostupnosti elektrickej siete. Sú to tie riešenia, ktoré fungujú na vlastný akumulátor a po hodinách nabíjania s nimi môžete vysvecovať na chate, na odľahlom pozemku bez elektriny, bez akejkoľvek zástrčky s prúdom, niekde na cestách, v aute, či na pozemku, ktorý si obzeráte pre stavbu vášho nového domu. Prípadov, kde je možné využiť silné svetlo na batérie, je viac.

Extol light LED svetlo

Foto: Extol Light – LED Svietidlo nabíjateľné s výkonom 1400 lm, 11,1 Li-ion, 4400 mAh, IP65, 12+230V. Tiež rozoznávané pod kódovým číslom 43125. Má aj autonabíjačku. Zdroj: extol.sk

Ako vybrať vhodné umelé svetlo a na čo pozerať?

Základnými vlastnosťami je výkon a napätie. Ak vyberáte klasické halogénové svietidlá, sú pomerne lacné, avšak:

  • Predávané môžu byť bez akéhokoľvek prívodného kábla, čiže ten si musíte vyrobiť (dokúpiť) podľa vlastnej potreby.
  • Predávané môžu byť bez žiarovky, prázdne.
  • Pri kúpe skontrolujte obsah balenia a podľa vlastných schopností a času (inštalácia kábla, či vsadenie žiarovky) vyberajte vhodné riešenie.
  • Výhodou je, ak má svietidlo násadku, za ktoré sa tá upevniť – pripevniť na vlastnú konštrukciu a stojan, alebo dokúpiteľný stojan. Stále hovoríme o drobných domácich svietidlách, nie o veľkých priemyselných, ktoré majú riešenie uchytenia a variácie zapojenia o niečo širšie.
  • Sledujte aj vlastnosti odolnosti voči vode. Ak má byť svetlo ponechávané vonku častejšie, alebo trvalo, musí byť vybavené tesnením proti prieniku vody do priestorov okolo kábla. Inak sa môže voda hromadiť pri nešťastnom sklone a prietoku dažďovej vody a spôsobiť skrat. Svetlo s odolnosťou takúto vlastnosť uvádza. Inak svetlá príliš nie sú vhodné do extrémnych podmienok, kedy voda strieka všetkými smermi.
  • Svetlo určené na automatickú akvitáciuv prípade pohybu je vybavené senzorom. Obsah senzora je vždy uvedený na obale. Senzor je inštalovateľný aj na niektoré svetlá dodatočne.

Pri LED svetlách je výhodou, pokiaľ majú silný výkon a dobrú odolnosť proti pádu. Nabíjačka do auta je samozrejme výhodou, keďže takéto svetlo vedia využiť poľnohospodári na obhliadkach, strážnici, domáci majitelia sadov, vinohradov, prípadne ktokoľvek, čo vyráža do terénu na aute a potrebuje urobiť, vykonať, či skontrolovať priestor pomocou svetla a bez elektrickej zástrčky v okolí. Takéto svetlá môžu mať len jeden port pre nabíjanie s krytom a tak sú relatívne odolné voči dažďu a prskajúcej vode. Opäť závisí od vlastností konkrétneho modelu.

Umiestňujte zdroj svetla z boku

Umiestnenie svetla, napríklad ak máte halogény a LED „halogény“ na stojanoch, je vhodné z boku. Ľavák by si mal umelé svetlo umiestniť z pravej strany a pravák z ľavej. Svetlo umiestnené priamo oproti vás môže oslepovať a nemusíte vidieť správne napríklad konáre na ostrihanie. Svetlo umiestnené za vami má tiež pár múch, keďže si ho cloníte pre detailnú prácu. Niektorí majstri dokonca odporúčajú vonkajšie omietky a niektoré vyhladzovacie práce „od oka“ robiť pri umelom osvetlení a nasvietení z boku, kedy sú rozdiely a nerovnosti niekedy oveľa výraznejšie.

Na stojan sa svietidlá umiestňujú vtedy, ak je potrebné svietenie z hora, alebo v úrovni človeka. Využitie majú hlavne ako stojany, ktoré udržia svetlo na nerovnom povrchu. Spadnuté svetlo, kývajúce sa svetlo, to všetko odkáže znepokojiť, alebo dokonca svetlo poškodiť, prevrátiť a podobne.  Niektoré svetlá sú vybavené poistkou, ktorá ich okamžite po páde, alebo náraze vypne.

Neplánované dôvody sú dôvodom na vlastné svetlo

Bežne vonkajšie svetlo domáci majster nekupuje. Kupuje ho, až keď sa objaví dôvod. Katastrofa v záhrade, potreba rýchlej opravy plota, búrkou zničené stromy, či akýkoľvek náhly problém. To sú tiež časté dôvody, ktoré motivujú ku kúpe umelého osvetlenia s vyšším výkonom. Zariadenie pritom nemusí byť drahé, a údržba je minimálna. Napríklad v prípade LED žiaroviek nie je nutné očakávať také náklady ako pri klasickom halogéne, najmä v rámci výmeny žiaroviek, ktoré kupovať presne na váš daný model nie je vždy šťastné a bez pamäti rozmeru jednoduché.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.