Tiesňava Sigmund-Thun-Klamm, kde je voda silnejšia než kameň - ZN.SK

Tiesňava Sigmund-Thun-Klamm, kde je voda silnejšia než kameň

Sigmund-Thun-Klamm je veľmi zaujímavé miesto, ktoré vybudovala voda silnejšia ako skala. Tiesňava, ktorá je sprístupnená len vďaka schodom, lavičkám a zábradliu, umožnil dostať sa návštevníkom do úchvatného miesta, ktoré vytvoril ľadovec a topiaca sa voda. Niektoré steny sú vysoké viac ako 30 metrov a priesmyk je dlhý 320 metrov. Turistický ruch sa tu rozvíjal už v roku 1893 postavením prvej turistickej trasy pomocou lavičiek. Názov odvtedy nesie podľa salzburgského guvernéra Sigmunda.

Sigmund-Thun-Klamm, Rakúsko

foto: Z. Andrasi, flickr

Od roku 1934 je priesmyk prírodnou pamiatkou. Po dlhoročnej neprístupnosti bol priesmyk znovu otvorený v roku 1992. Súčasťou lokality je lanovka Maiskogelbahn, ktorá od roku 1954 prechádza ponad priesmyk. Dlhá je 1,5 kilometra a jej prevýšenie je až 710 metrov.

Tiesňava Sigmund-Thun-Klamm, kde je voda silnejšia než kameň
4 (80%) 1 hlas[ov]
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Mužská tvár a viditeľné oko
Šedý zákal, alebo katarakt. Operovateľné ochorenie oka

Japonci Otec a Syn
Otec sa fotil so synom každý rok v rovnakej póze od 1986

Stromčeky na Vianoce
Deň, kedy sa sekera zíde v každom dome a byte

Zavrieť