ZN.SK
Kostol Skanzen Stará Ľubovňa

Cerkva sv. archanjela Michala v skanzene Stará Ľubovňa

Drevený kostolík Cerkva sv. archanjela Michala z roku 1833 je v mnohom veľmi zaujímavý kostol. Pôvodne z Matysovej, dnes stojí v skanzene Stará Ľubovňa…

Drevený kostolík Cerkva sv. archanjela Michala z roku 1833 je v mnohom veľmi zaujímavý kostol. Pôvodne stál v neďalekej obci Matysová. Opravovali ho v roku 1938 a po vybudovaní murovaného kostola sv. Petra a Pavla v Matysovej bolo možné začať s plánom presťahovania pôvodného kostola na nové miesto. V roku 1973 ho rozobrali. Previezli ho do skanzenu nachádzajúcom sa pod Ľubovnianskym hradom v Starej Ľubovni a v roku 1979 ho tam postavili.

Kostol Skanzen Stará Ľubovňa

Kúsok po kúsku rozoberali jednotlivé diely rozsiahlej skladačky, starostlivo každý diel označili a na novom mieste opäť postavili dohromady. Veľmi staré a poškodené diely boli len v niektorých prípadoch nahradené novými, no inak zostal kostol vo svojej pôvodnej podobe. Jeho nové miesto bolo vybraté z jednoduchého dôvodu. Ako vysoko hodnotná kultúrna pamiatka stavba potrebovala určitý stupeň ochrany ako v rámci pamiatky, tak aj pre jej stavebný materiál.

Architektúra

Gréckokatolícky kostolík východného obraduzrubovej, pri veži stĺpovej konštrukcie, zdobí Ľubovniansky skanzen už takmer 4 desaťročia a je tým zároveň azda najhodnotnejšou stavbou celého skanzenu vôbec.Opätovne ho vysvätili v roku 1990, odkedy sa tu opäť začali konať bohoslužby a cirkevné obrady. Faktom zostáva, že ľudia z rodnej Matysovej síce ťažšie niesli, že prichádzajú o svoj kostol, no na druhej strane chápali, že je to pre dobrú vec. Aj napriek tomu, že je od pôvodnej obce dnes vzdialený 24 kilometrov po ceste, aj keď len asi 3 kilometre vzdušnou čiarou, sem prichádzajú práve Matysovčania počas významných sviatkov na bohoslužby, alebo v ňom organizujú svadby. Kostol ako miesto svadby nie je pritom túžbou len Matysovčanov, ale aj iných svadobčanov, ktorým uchvátila možno atmosféra múzea, no určite atmosféra samotného dreveného chrámu.

Kostol sv. Michala Archanjela, skanzen Stará Ľubovňa

Kostol je dvojdielnou, avšak trojpriestorovou stavbou s jednou hlavnou vežou a dvoma vežičkami s krížmi umiestnenými na ošindľovanej stavbe. Zaujímavosťou je, že dve rovnaké vežičky nachádzajúce sa mimo hlavnej veže, majú odlišné kríže. Vežička v strede má dvojramenný kríž, kým vežička nad oltárom a svätyňou len jednoramenný kríž. Strecha pokrytá šindľom pokrýva celú stavbu a tiež aj hlavnú vežu, ktorú zdobí cibuľka a laterna. Dnes zvonica nemá zvony. Tie boli presunuté do nového murovaného kostola ešte pred sťahovaním dreveného. Zachovaný zostal len jeden, ktorý je vystavený pred ikonostasom vo vnútri kostola. Jedinou zmenou strechy je pridaný hromozvod.

Kostol sv. Michala Archanjela, skanzen Stará Ľubovňa

Interiér a ikonostas

Zaujímavosťou je interiér, ktorý je rovnako tak z dreva.Dominantnou vnútornej výzdoby je bohato zdobený ikonostas z 18. storočia, v ktorom sa nachádzajú niektoré ikony staršieho dáta, ako kostol samotný. Je čiastočne poškodený. Jeho architektúra je rozdelená na štyri podlažia. Diakonské dvere mimo stredné v dolnom rade dole nemajú dvierka a sú voľným otvorom. Prvý rad tvoria ikony s podobizňami sv. Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a dôležitá ikona Sv. archanjela Michala.

Kostol sv. Michala Archanjela, skanzen Stará Ľubovňa

Druhý rad nad spodným tvoria vyobrazenia sviatkov na dvanástich obrazoch s Mandylionom s Kristom umiestneným v strede. Tretí apoštolský rad tvoria na siedmych obrazoch zobrazené dvojice v ktorých dominujú Kristus ako Veľkňaz s Jánom Krstiteľom a Bohorodičkou. Horný rad tvoria rôzni proroci na šiestich maľbách so stredovým obrazom zobrazujúcim motív ukrižovania.

Pôvodne ikonostas pochádza z iného staršieho chrámu a obsahuje aj časovo staršie prvky z už 17. storočia. Pri oltári je najcennejším dielom obraz Bohorodičky, zrejme z roku 1693. V kostole sa slávi Sv. liturgia 5. júla a tiež 6. januára.

  • Navštívte veľmi pekné oficiálne stránky venované hradu Stará Ľubovňa a zároveň skanzenu pod hradom na adrese: www.hradlubovna.sk
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu