Svetlo, ktoré nevidíme – knižný príbeh, ktorý oslovil svet - Zaujímavé novinky ZN.SK

Svetlo, ktoré nevidíme – knižný príbeh, ktorý oslovil svet

Neraz sa podarí napísať knihu, ktorá na čitateľov zapôsobí tak, že to ani samotný autor nečakal. Najmä ak sa dotýka emotívnych skutočností a ľudskosti. Práve kniha o mimoriadnej ľudskosti v tom najmenej ľudskom období je príbehom o veľkom kontraste na toľko pôsobiacom na ľudí, že sa možno ani nemožno čudovať Pulitzerovej cene. Najvyššie a najprestížnejšie ocenenie za novinársku prácu, ktoré sa udeľuje aj spisovateľom, minulý rok získal Anthony Doerr za knihu Svetlo, ktoré nevidíme. V zahraničí mimoriadny hit na Slovenski prichádza koncom januára 2016 v slovenskej verzii vo vydavateľstve IKAR.

Príbeh, ktorý ovplyvnila vojna
Malá Marie-Laure žije len s otcom, ktorý pracuje v Národnom prírodovedeckom múzeu ako zámočník. Dievča oslepne, no keďže otec musí chodiť do práce, vytvorí jej model ulíc, kde žijú, aby podľa hmatu vedela spoznať ulice a vždy trafila domov. Keď do Paríža vtrhne nacistické Nemecko, z múzea otec zoberie vzácny drahokam a odchádzajú na východné pobrežie k strýkovi do mestečka Saint-Malo. Aj tam však dorazia nemeckí vojaci. Kniha obsahuje aj druhú príbehovú líniu mladého nemeckého vojaka Wernera, ktorý s aneskôr stretáva so slepu Marie-Laure, no v tej chvíli si už uvedomujúc to, ktorá strana je tá dobrá. Svoje miesto si v armáde a ešte predtým na prestížnej škole získal vďaka svojmu objavenému talentu v oprave rôznych prístrojov a rádií. Príbeh však je hlavne o záchrane pred vojnou a o ľudskosti, ktorú na rovnakom mieste bolo len ťažké očakávať. Na čitateľov pôsobí rôzne a črtá sa, aj vzhľadom k výraznému úspechu v literárnych kruhoch, knižný hit.

Kniha vychádza 26. Januára 2016, Anglický originál s pôvodným názvom All the Light We Cannot See má 530, alebo 544 strán. Slovenský originál bude mať 576 strán. Napríklad v Českej republike kniha vychádza s trochu odlišným názvom. Prvá časť názvu nesie slovo navyše, ktoré dodáva názvu tak trochu iný šmrnc, no môže znemožniť úspešné vyhľadanie knihy v zoznamoch. V Čechách ju majú uvedenú ako Jsou světla, která nevidíme.

Prehľad ocenení a úspechov:

  • Víťaz Pulitzerovej ceny za fiktívny príbeh 2015
  • Víťaz voľby čitateľov GoodReads 2014
  • Víťaz ocenenia Dayton Literary Peace Prize 2015
  • Víťaz knižného ocenenia Ohioana Library Association za fiktívny príbeh roka 2015
  • Víťaz medajle Andrewa Carnegieho za fiktívny príbeh 2015.
  • Na konci roka 2015 dosiahla kniha neuveriteľných 83 týždňov držania sa v rebríčku najpredávanejších kníh podľa New York Times.
  • New York Time knihu pasoval na jednu z 10 najlepších kníh roka.
    V predaji na BUX.sk
Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.