ZN.SK
Svetlo, ktoré nevidíme kniha

Svetlo, ktoré nevidíme – knižný príbeh, ktorý oslovil svet

Kniha o mimoriadnej ľudskosti v tom najmenej ľudskom období je príbehom o veľkom kontraste na toľko pôsobiacom na ľudí, že sa možno ani nemožno čudovať Pulitzerovej cene.

Neraz sa podarí napísať knihu, ktorá na čitateľov zapôsobí tak, že to ani samotný autor nečakal. Najmä ak sa dotýka emotívnych skutočností a ľudskosti. Práve kniha o mimoriadnej ľudskosti v tom najmenej ľudskom období je príbehom o veľkom kontraste na toľko pôsobiacom na ľudí, že sa možno ani nemožno čudovať Pulitzerovej cene. Najvyššie a najprestížnejšie ocenenie za novinársku prácu, ktoré sa udeľuje aj spisovateľom, minulý rok získal Anthony Doerr za knihu Svetlo, ktoré nevidíme. V zahraničí mimoriadny hit na Slovenski prichádza koncom januára 2016 v slovenskej verzii vo vydavateľstve IKAR.

Príbeh, ktorý ovplyvnila vojna
Malá Marie-Laure žije len s otcom, ktorý pracuje v Národnom prírodovedeckom múzeu ako zámočník. Dievča oslepne, no keďže otec musí chodiť do práce, vytvorí jej model ulíc, kde žijú, aby podľa hmatu vedela spoznať ulice a vždy trafila domov. Keď do Paríža vtrhne nacistické Nemecko, z múzea otec zoberie vzácny drahokam a odchádzajú na východné pobrežie k strýkovi do mestečka Saint-Malo. Aj tam však dorazia nemeckí vojaci. Kniha obsahuje aj druhú príbehovú líniu mladého nemeckého vojaka Wernera, ktorý s aneskôr stretáva so slepu Marie-Laure, no v tej chvíli si už uvedomujúc to, ktorá strana je tá dobrá. Svoje miesto si v armáde a ešte predtým na prestížnej škole získal vďaka svojmu objavenému talentu v oprave rôznych prístrojov a rádií. Príbeh však je hlavne o záchrane pred vojnou a o ľudskosti, ktorú na rovnakom mieste bolo len ťažké očakávať. Na čitateľov pôsobí rôzne a črtá sa, aj vzhľadom k výraznému úspechu v literárnych kruhoch, knižný hit.

Kniha vychádza 26. Januára 2016, Anglický originál s pôvodným názvom All the Light We Cannot See má 530, alebo 544 strán. Slovenský originál bude mať 576 strán. Napríklad v Českej republike kniha vychádza s trochu odlišným názvom. Prvá časť názvu nesie slovo navyše, ktoré dodáva názvu tak trochu iný šmrnc, no môže znemožniť úspešné vyhľadanie knihy v zoznamoch. V Čechách ju majú uvedenú ako Jsou světla, která nevidíme.

Prehľad ocenení a úspechov:

  • Víťaz Pulitzerovej ceny za fiktívny príbeh 2015
  • Víťaz voľby čitateľov GoodReads 2014
  • Víťaz ocenenia Dayton Literary Peace Prize 2015
  • Víťaz knižného ocenenia Ohioana Library Association za fiktívny príbeh roka 2015
  • Víťaz medajle Andrewa Carnegieho za fiktívny príbeh 2015.
  • Na konci roka 2015 dosiahla kniha neuveriteľných 83 týždňov držania sa v rebríčku najpredávanejších kníh podľa New York Times.
  • New York Time knihu pasoval na jednu z 10 najlepších kníh roka.
    V predaji na BUX.sk
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu