ZN.SK
Slovenský rozhlas, obrátená pyramída

Druhý diel knihy Filmové miesta nebude obsahovať Bratislavu

Úspešná kniha Filmové miesta bude mať čoskoro pokračovanie. Kým Vysoké Tatry v nej získajú doplnenie, pre Bratislavu je situácia iná.

Úspešná kniha venovaná filmovým miestam s jednoduchým názvom Filmové miesta, nás už nadchla v minulom roku. Unikátna encyklopédia a sprievodca po Slovensku, mestách, dedinkách a hradoch, ktoré sa objavili v rôznych filmoch prišla s niečím novým. Upozornila na to, čo všetko môže byť ešte zaujímavejšie a známejšie vďaka filmárskej technike, scenári a kinoplátne. Na jednom mieste sme sa mohli zoznámiť s veľkými filmovými projektami a súpisom slovenských lokácií, kde vznikali. Fanúšikovia tejto knihy sa už v prvej knihe stretli s Bratislavou. Napriek množstvu nových projektov sa však v druhom diely pripravovanej knihy Bratislava neobjaví. Prečo?

Druhý diel knihy si Bratislavu nezopakujú

Už v prvej knihe sme sa mohli pozrieť do miest, akými sú konkrétne ulice v centre mesta, konkrétne paneláky v Petržalke, slávne lokality akými sú Primaciálny palác, okolie Bratislavského hradu, alebo taká Kapitulská ulica. Mnohé z týchto miest sa vo filmoch opakujú a pozorné oko si ich ľahko všimne. Kým prvá kniha však neobsiahla všetky významné filmy a medzičasom v Bratislave vzniklo ešte nemálo ďalších zaujímavých, aj zahraničných diel, pripravovaný druhý diel tentoraz Bratislavu neprinesie.

Dôvodom je rozsah knihy, ktorá už v týchto chvíľach dosahuje vysoké číslo. Čitatelia sa opäť môžu tešiť na množstvo zaujímavostí a rôzne miesta na mape Slovenska. Hoci pôvodná prítomnosť Bratislavy už bola autorom na Facebooku avizovaná ako súčasť 2. knihy v tejto sérii, nakoniec sa vynecháva, alebo odsúva. Autor už spomenul v rozhovore v Dobrom rádiu, že miest je naozaj veľa a Bratislava ustúpila iným lokalitám.

Destináciou, ktorá sa má zopakovať a doplniť tak prvý diel, majú byť Vysoké Tatry. Tam totiž za posledné dva roky pribudlo niekoľko výrazných projektov, ktoré sú nakrútené a aj uvedené. Ich názvy aj finálne filmy sú už súčasťou vysielania v kinách, alebo na streamovacích službách. Kniha nechce veľmi pokaziť prekvapenie a ani autor zatiaľ neprezrádza, čím všetkým nás mohli Vysoké Tatry za posledné roky prekvapiť.

História sa opakuje. Miest je totiž naozaj veľa

Podobná situácia však nastala už pri prvej knihe. Pôvodný rozsah materiálov bol už v roku 2021 rozsiahly a tak sa mnohé destinácie nedostali do prvého dielu, kým zostali lákadlom na druhú knihu. Pozorní čitatelia a poslucháči podcastov, napríklad toho z Fun Rádia, to mohli pochopiť už dávnejšie. Dokonca pozorný čitateľ v knihe mohol objaviť ukrytú zmienku o pokračovaní. Že pôjde o sériu pritom prezradilo aj BUX.sk, ktoré prvú knihu uvádzalo s poradovým číslom 1. Či sa Bratislava a to množstvo projektov odkladá na prípadnú tretiu knihu zostáva záhadou. Isté však je, že druhá kniha bude v mnohom zaujímavá aj bez Bratislavy.

V druhom diely sa však máme na čo tešiť. Mali by sme totiž:

  • zažiť opäť zážitok mimoriadnej nálože filmových zaujímavostí a zaujímavostí prepojených na známe mená v oblasti filmu
  • dostať množstvo tipov na filme, ktoré sa oplatí vidieť
  • získať nemálo inšpirácií na spoznávanie Slovenska
  • zistiť, koľko ďalších zaujímavých filmových miest sa nachádza na miestach, ktoré možno ani ako filmové nepoznáme
  • pochopiť význam filmu pre región
  • dozvedieť sa aj o šokujúcich zaujímavostiach, ktoré spájajú konkrétne miesta s filmom
  • zažiť ešte pevnejšie prepojenie viacerých miest a filmov medzi sebou

Máme sa na čo tešiť. Stránky projektu nájdeme aj na www.filmovemiesta.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu