ZN.SK
Selfie foto

Selfietída, mentálna porucha prehnaného robenia selfie

Selfie sme za diagnózu označili už v nejednom našom článku. Chorobné fotografovanie seba samého si za problém neuvedomujú najmä postihnutí…

Selfie sme za diagnózu označili už v nejednom našom článku. Chorobné fotografovanie seba samého si za problém neuvedomujú najmä postihnutí. Naopak, za problém to považujú azda všetci uvedomelejší priatelia účtov sociálnych sietí, ktorí sú vystavení takýmto fotografiám nechcene. Fenomén a teda aj diagnóza selfie sa objavila spolu so sociálnymi sieťami a nebyť ich, nikdy by selfie nenabralo svoje obrátky a mieru.

Selfie foto

Na sociálnych sieťach

Za úspech selfie, čiže fotografie samého seba, môžu sociálne siete. Mobilné telefóny majú fotoaparáty a aplikácie priame spoje s ním a aj vyhotovenými snímkami. Dnes máme telefóny neustále pri sebe a zaznamenávame zážitky. Niekto občas, iní neustále. Sú ľudia, ktorí získajú pocit obohatenia a uznania za lajky, inak povedané reakcie na fotografii a názory od druhých. Sú štartérom ďalšej práce s fotografovaním a prezentovaním činnosti, alebo osoby. Ukázať ostatným svoje emócie a tvár má k tomu celému blízko. Prezentácia svojej krásy je niečo, čomu holdujú dievčatá. Žiaľ s rovnakým pocitom prichádzajú aj niektorí chlapci a muži. No zmysel má hlavne vyjadrená emócia, alebo situácia. Nový účes, rúž, tričko, pozadie alebo výraz. Zväčša autor snímky zároveň objekt snímky očakáva reakcie. Ak ich dostáva, pokračuje v selfie aj naďalej. Bez zisku klikov a iných reakcií sa význam selfie takmer vždy stráca. Selfie je následne povinnosť pre postihnutých aj na cestách. Mať selfie s miestom, objektom, osobnosťou alebo niečím hocičím, je fajn. Ak ide o jednu fotografiu za týždeň, nič sa nedeje. Ak jednu za deň, nuž už tu by malo svietiť varovanie. Ak ste si spravili tri rôzne selfie za jeden deň na rôznych miestach, máte problém. Ak ste aspoň tri fotky zavesili na internet v jeden deň a nejde o selfie s mimozemšťanmi, z megapárty, alebo niečoho výnimočného, skúste sa nad sebou zamyslieť.

Omyl, ak sledujete celebrity

Dosť veľa vo svete a vôbec v miere rozšírenia mentálnej poruchy selfitída robia celebrity. Tie môžu byť postihnuté, no nie je to podmienka. Ak o danej celebrite neviete nič nové mimo status na sociálnej sieti a bulvárne články vytvorené práve z daného príspevku, potom ide o celebritu odkázanú práve na tento druh vlastnej reklamy. Mnohé z ním komunikujú s mladým publikom cez propagáciu vlastného seba na selfie fotografiách. Udržiavajú záujem o svoju osobu častými snímkami. Je to spôsob reklamy a spôsob ako zostať v kurze. Vie to veľmi dobre nejedna celebrita. Prináša to úspech a záujem. Zároveň verejnosť hltá priamy prenos zo života svojho idola, snímky z jeho súkromia, snímky jeho samého skôr, ako ich má bulvár skopírované. Kim Kardashian je jedna z kráľovien selfie. Na Slovensku pomocou selfie s fanúšikmi komunikuje Dominika Cibulková. Na nej vidieť, ako veľa spraví občasná selfie. Selfie je takmer výhradne vecou mladých. Ale aj tých čo sa mlado cítia.

Diagnóza

Fotografovanie seba samého je po novom podľa americkej psychiatrickej asociácie mentálnou poruchou s názvom selfitída. To, že na to prišla americká asociácia, je vo svete zreteľnejšie ako fakt že za mentálnu poruchu to už niekoľko rokov považuje veľké množstvo psychológov po celom svete. Slovensko nie je tak zásadne postihnuté touto chorobou ako iné kultúry. Najvýraznejšie sú postihnutí mladí z Hongkongu, Korei, či Japonska.

A keď už to preháňate, tak bacha, čo je na zábere:
Selfie zlyhanie

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu