ZN.SK
Satelit SES 10

Satelit SES-10 na obežnú dráhu vynesie znova Falcon 9 od SpaceX

spoločnosti SES S.A.a SpaceX oznámili, že sa dohodli na vynesení satelitu SES-10 na letmi preverenej orbitálnej rakete Falcon 9 s pomocným motorom.

LUXEMBURG/HAWTHORNE, CA, 31. august 2016 – spoločnosti SES S.A.a SpaceX oznámili, že sa dohodli na vynesení satelitu SES-10 na letmi preverenej orbitálnej rakete Falcon 9 s pomocným motorom. Áno, presne tá, ktorá už do vesmíru raz letela, poletí opäť.
Satelit, ktorý bude na geostacionárnej dráhe a rozšíri možnosti spoločnosti SES v Latinskej Amerike, sa vydá na svoju cestu v 4. štvrťroku 2016. Satelit SES-10 bude vôbec prvým satelitom, ktorý bude vynesený na letmi preverenej orbitálnej rakete spoločnosti SpaceX s pomocným motorom.

Satelit SES-10 pre Latinskú Ameriku

Satelit SES-10 bude podľa dohody s Andským spoločenstvom (Bolívia, Kolumbia, Ekvádor a Peru) umiestnený na pozícii 67 stupňov západne a bude sa používať pre satelitnú sieť Simón Bolivar 2. Táto družica, ktorá má viacero úloh a bude v Ku pásme ponúkať 55 transpondérov s ekvivalentom frekvencie 36 MHz, z čoho 27 rozširuje kapacitu, je prvým satelitom spoločnosti SES, ktorý je určený výhradne pre Latinskú Ameriku. Nahradí kapacitu, ktorú v súčasnosti zabezpečujú satelity AMC-3 a AMC-4 spoločnosti SES v danej lokalite, a zároveň rozšíri kapacitu pre Mexiko, strednú Ameriku, Južnú Ameriku a Karibik. Výkonné a flexibilné zväzky šité na mieru umožnia poskytovanie DTH služby, podnikových a mobilných služieb.

Satelit SES 10

„Ako prvého komerčného prevádzkovateľa satelitov, ktorý v roku 2013 vypustil satelit v spolupráci so spoločnosťou SpaceX, nás teší, že sme opäť prvým zákazníkom, ktorý vypustí do vesmíru satelit na vôbec prvej misii overenej rakety spoločnosti SpaceX. Myslíme si, že opakovane použiteľné rakety prinesú novú éru vesmírnych letov a prístup do vesmíru bude vďaka nim efektívnejší, pokiaľ ide o riadenie výdavkov a zoznamu nákladov,“ povedal Martin Halliwell, hlavný technický riaditeľ v spoločnosti SES. „Táto nová dohoda so spoločnosťou SpaceX opäť raz ilustruje našu dôveru v jej technické a prevádzkové schopnosti. Počas hĺbkovej kontroly tímu spoločnosti SpaceX vo fáze návrhu a testovania nosiča satelitu SES-10 sme nadobudli úplnú istotu, že spoločnosť SpaceX je náš prvý satelit SES určený pre Latinskú Ameriku schopná do vesmíru vyniesť.“
„Opätovný štart rakety, ktorá už vesmírnu loď na obežnú dráhu vyniesla, je dôležitým míľnikom na ceste k úplnému a rýchlemu opakovanému použitiu,“ povedal prezident a prevádzkový riaditeľ spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell. „Spoločnosť SES bola po celé tie roky silným zástancom prístupu spoločnosti SpaceX k opakovanému použitiu a veľmi nás teší, že letmi preverená raketa vynesie do vesmíru ako prvý satelit SES-10.“
Satelit SES 10 zhotovila spoločnosť Airbus Defence and Space a je založená na platforme Eurostar E3000. Bude využívať elektrický plazmový pohonný systém pre manévre na obežnej dráhe a chemický systém na počiatočné presuny a manévre na obežnej dráhe.

Pripravilo PRAM, odborné zdroje o satelite a vlastnostiach SES.com

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu