Výber školskej tašky pre školáka je výzva. Zopár rád ako na to

Výber školskej tašky pre školáka je výzva. Zopár rád ako na to

Keď dieťa dosiahne školský vek, celá rodina musí čeliť náročným zmenám. S príchodom úplne novej životnej situácie rodičia musia venovať pozornosť mnohým veciam, a na tomto zozname sa nachádza aj výber školskej tašky alebo batohu. Neplatí to však len u prváčikov, s podobnými výzvami sa spája aj nástup na druhý stupeň alebo strednú školu. Čaká vás vyriešenie tejto podstatnej úlohy? Smelo do toho, nasledovné rady azda pomôžu.

školská taška

Čím ľahšia, tým lepšia

Ak ste rodičmi dieťaťa v školskom veku, pravdepodobne poznáte tie obavy pri pohľade na malé telíčko s obrovským batohom. Niekedy zdanie môže klamať, v tomto prípade je však naozaj žiadúce venovať pozornosť tomu, s akou váhou vyrazia vaše ratolesti ráno na cestu. V ideálnom prípade hmotnosť školskej tašky alebo batohu nepresiahne 10% hmotnosti svojho nositeľa. Je nám to úplne jasné, že niektoré dni, najmä vo vyšších ročníkoch, je splnenie tejto podmienky skoro nereálne. Pohybový aparát svojho dieťaťa môžete chrániť tak, že ho občas odbremeníte od ťažkej váhy, no toto riešenie samozrejme nie je to jediné. Kľúčovým faktorom je aj to, aká je jeho školská taška.

Možno vás to prekvapí, ale to, že akú váhu bude musieť vaše dieťa nosiť do školy môže súvisieť s priestrannosťou tašky alebo batohu. Čím je väčší, tým silnejšie bude lákať k preplneniu. Prirodzene, je dobré, ak sa spoločne budete učiť to, ako sa správne zbaliť na ďalší deň. No neskôr, keď sa táto spolupráca redukuje len na občasnú kontrolu, pri kompaktnej taške primeranej veľkosti budete mať istotu, že sa z nej postupne nestáva bezodná jaskyňa rôznych hračiek, knižiek a zabudnutých desiat.

Polstrované, nastaviteľné ramenné popruhy pomáhajú rozložiť váhu, zaťažované budú skôr plecia, nie chrbát. Upravte ich dĺžku, školská taška by nemala siahať príliš nízko, nebodaj visieť až po zadok. Upozornite svoje dieťa na to, aby používalo obe popruhy a nenosilo svoju tašku iba na jednom ramene. V takom prípade sa váha tlačí iba na jednu stranu, čo spôsobuje bolesť svalov a problémy s držaním tela. Internetový obchod ramina.sk ponúka také modely, ktoré majú anatomicky vypracovanú chrbtovú časť so špeciálnym polstrovaním a vyhovujú slovenským a európskym normám.

Školská taška pre prváčikov

Ak vaše dieťa teraz nastupuje do prvého ročníka, zistite, aké možnosti má v škole. Niektoré totižto dokážu zabezpečiť to, aby žiaci svoje učebnice nemuseli nosiť domov/do školy každý deň, pretože ich môžu nechať napríklad v triede alebo v skrinke. V takom prípade s pokojným svedomím môžete vyberať tašky a batohy podľa estetických aspektov a vkusu vášho dieťaťa, samozrejme stále so zreteľom na zdravie pohybového aparátu. Pekná školská taška ale spôsobuje radosť, a tú veru pri adaptácii na novú životnú situáciu prváci naozaj potrebujú.

Takúto alternatívu si samozrejme všetky školské zariadenia nemôžu dovoliť. Pokiaľ teda váš prváčik nosí svoje učebnice, zošity a iné školské potreby každý deň, venujte pozornosť faktorom, ktoré sme spomínali v predchádzajúcej časti tohto článku. Uprednostnite klasické školskú tašku pred batohom. Jej hlavné charakteristiky sú nasledovné:

  • nie je potrebné ju vešať, keď ho položíte na zem, stojí stabilne,
  • je prehľadná vďaka priehradkám,
  • jej váha je približne 0,8 – 1 kg,
  • výška medzi 36 a 40 cm,
  • je ergonomicky navrhnutá (teda mala by byť),
  • má nastaviteľné ramenné popruhy,
  • jej chrbtová časť je pevná.

Batoh? U väčších má zelenú

Kým menším deťom bude vyhovovať skôr školská taška, žiaci na druhom stupni a stredoškoláci môžu nosiť aj správne vybraný a kvalitný školský batoh. Skôr či neskôr bude výmena aj tak nevyhnutná nielen preto, lebo deti rastú, ale aj kvôli meniacemu sa vkusu a trendom. Ergonomický tvar je samozrejme dôležitý aj v tomto prípade, záleží aj na materiáli a pohodlnosti.

Zdravá chrbtica = šťastné dieťa

Dnes prevláda sedavý životný štýl už aj u detí, preto je nevyhnutné, aby sa na zdravie chrbtice dávalo pozor vo všetkých aspektoch a už od útleho veku. Na dôležitosť správneho výberu školskej tašky a/alebo batohu sme už poukázali, no rovnako dôležité je napríklad aj to, aby vaše dieťa spávalo v kvalitnej posteli, ktorá vyhovuje jeho telesným rozmerom a váhe. Plnohodnotný spánok ovplyvňuje zdravý telesný a psychický vývin takisto ako vyvážený jedálniček, ktorý by mal obsahovať ovocie, zeleninu a rôzne zdravé potraviny pre deti. Možno ste to doteraz nevedeli, ale obľúbený internetový obchod primitivo.sk ponúka kvalitné produkty aj v tejto kategórii uľahčujúc tak rodičom starostlivosť o zdravie ich detí.

Zdroj fotiek: freepik.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.