Recenzia: Jozef Banáš a jeho kniha Karneval krýs

Recenzia: Jozef Banáš a jeho kniha Karneval krýs

Jozef Banáš, autor kníh so špecifickým a nezastupiteľným miestom v súčasnej slovenskej literatúre, prichádza s knižnou novinkou Karneval krýs. Kniha je voľným pokračovaním Banášovej knihy, politického trileru, Sezóna potkanov. Banáš v predslove knihy svojich čitateľov informuje o tom, že porovnanie týchto kníh je také, že táto je o toľko prašivejšia, o koľko sú otrasnejšie dnešné prašivé časy krýs v porovnaní s predošlými časmi potkanov.

Jozef Banáš a jeho kniha Karneval krýs

Volajú ho Greg

Hlavný protagonista knihy Gregor Kramár s prezývkou Greg je 73-ročný muž, s ktorým sa zoznamujeme v čase, keď sa nachádza v zlom psychickom rozpoložení, je v hlbokej depresii, letargii voči všetkému. Jeho jedinou túžbou je podľa jeho slov „odísť“, čo znamená zomrieť, odísť na lepší svet, kde mu bude lepšie. Čitateľa iste pobaví aj to, že si sám vybral dátum svojho odchodu. Je znechutený z momentálnej situácie, politiky. Počas knihy sa zoznamujeme s jeho životom komplexnejšie, niektoré kapitoly nám predstavujú jeho mladosť, počas ktorej zažíval rôzne radosti a strasti, značne poznačené vládnucim režimom ako pracovník vo viacerých zamestnaniach, manžel viacerých žien a člen bigbítovej kapely Esperanto, ktorá pre neho predstavuje jeho životný štýl.

od mlada je rebelom kráčajúcim proti prúdu, tým, ktorý sa vymyká väčšine a napriek krutosti režimu sa nebojí otvoriť si ústa, aj keď vie, že bude mať z toho problémy. Po páde režimu a vízie deklarovanej demokracie zisťuje, že nič sa nemení – stretáva sa s rovnakým ponížením ako za totality. So zármutkom zisťuje, že demokratické voľby vlastne vytvorili priestor len na to, aby sa legálne vymenili jedni zlodeji za iných. Jeho nádeje po novembri 1989 sa mu rozplývajú, uvedomuje si veľmi rýchlo, že tak ako bojoval s ochrankármi a políciou vtedy, bojuje aj dnes.

Áno, sily by som ešte mal, len nemám priestor, kde by som ich uplatnil. Nedá sa tu dýchať, stratila sa sloboda. Všetko, čo sa tu deje, je len príprava na jej pohreb. Ten Kráľovič robí zásadnú chybu. Bojuje za šľachetné ciele nešľachetnými prostriedkami. Vtedy, v emigrácii, som veril v západnú demokraciu, ale dnes už niet v čo veriť. Západná demokracia nás oklamala… Toto nie je demokracia, ale obludný, pažravý kapitalizmus, bez nádeje, jediným zmyslom života je mamon, peniaze mať, mať, mať… Pochopil som to a stratil som nádej… Celý život som bojoval za slobodu človeka, riskoval som, vyhnali ma z vlasti, vrátil som sa, aby som konečne mohol uskutočňovať svoje sny, prinášať ľuďom radosť a šťastie… ale… čím viac sa o čosi snažím, tým viac sa mi vyškierajú rovno do očí.

Čím viac im dávam, tým viac naťahujú ruky. Chudáci, myslia si, že si na námestiach vyštrngali slobodu. Veľké hovno, stalo sa čosi horšie ako je strata slobody, stalo sa, že sme stratili nádej. Vzali nám ju takí hajzli ako Vajs. Človek bez nádeje je mŕtvy. To sme všetci, ak im stačí žiť na kolenách, je to ich vec, ja mám neslobody plné zuby.“

Špinavá politika

Kniha núti čitateľov zamyslieť sa nad tým, či má pravdu väčšina, ktorá prijímala a prijíma to, čo hlásala a hlása mocenská a mediálna mašinéria alebo je pravda to, čo hlásali odvážlivci, ktorí išli proti prúdu. Tí, ktorí Banášove knihy majú radi, si iste prídu na svoje aj v tejto knihe. Tí, ktorí Banášove knihy nemusia, no predsa len po tejto siahnu, si iste neprisvoja všetky jeho názory, no tak či tak ich myšlienkové pochody Banáš svojou knihou iste zamestná. Kniha naozaj núti pri čítaní rozmýšľať, či všetko, čo nám je predkladané, hlavne médiami, je tak aj naozaj. Koniec koncov, Banáš pôsobí uveriteľne, veď sám pôsobil v politike a dianie v politike nevidel len „spoza závesu“, aktívne sa na ňom zúčastňoval. Práve preto prídu čitateľom jeho opisy fungovania politiky a mafie reálne.

Ako Banáš v predslove knihy priznáva, písať o politike znamená nechať zo seba vysať pozitívnu energiu, a naopak, šíriť negatívnu. No napriek tomu, sa knihu o špinavých zákutiach politiky – nemilom obraze slovenskej reality rozhodol napísať. A keďže kníh s politickými témami, o ktorých sa hovorí priamo a otvorene nie je veľa, čitatelia, a nielen Banášovi fanúšikovia, to veľmi privítajú. A tých, ktorých v knihe nezaujme politika, ktorá je tu dominantná, tak na tých čaká v prvom rade príbeh Gregora zobrazujúci jeho život, ktorý vďaka jeho rebelantstvu a zážitkom vôbec nie je nudný.

Napriek ťažkým časom je tu vždy iskierka nádeje

Nemyslím si, že potkany a krysy sú v politike večné, aj keď ich nemožno úplne vyhubiť. Môžeme im však brániť v tom, aby sa množili. Ak tento román bude mať čo len trochu deratizačný účinok, malo jeho napísanie zmysel. Buďme trpezliví, ku dnu sa blížime, aj keď orchester na palube ešte hrá. Odraziť sa nahor je totiž možné len vtedy, keď sa dostaneme úplne na dno. “

Napriek tomu, že nám Banáš predstaví život Gregora ako človeka, ktorý je viac znechutený vládnucim režimom, prináša nám aj mnoho vtipných momentov, ktoré si zažije. Ako to v Banášových knihách býva, na konci je vždy „moment katarzie“, prinesie iskierku nádeje, ktorú zasieva aj do povedomia svojich čitateľov.

Nedávať si servítku pred ústa

Banáš si v knihe Karneval krýs, podobne ako v jeho iných knihách, rozhodne nedáva servítku pred ústa. O veciach hovorí takmer priamo, politickým činiteľom dáva ľahko odhaliteľné mená, používa vulgarizmy a slovník príznačný aj pre názov knihy (hovno, potkan, žumpa…). Nebojí sa pustiť do kontroverzných názorov a tém, ktoré rozdeľujú spoločnosť do vyhrotených protipólov, a to všetko so svojím nekompromisným postojom.

Prečo siahnuť práve po tejto knihe

Jozef Banáš si knihou Karneval krýs pravdepodobne nezíska všetkých. Ale o to mu vlastne ide. Rozvíriť hladinu rieky a niektorých v nej potom unášať, hneď potom, čo nasadnú do jeho pomyselnej spisovateľskej lode. Tí, ktorí nastúpiť odmietnu, však iste aspoň skočia do vody alebo si v nej omočia nohy. Banáš ich k tomu určite prinúti a zanechá v nich aspoň sčasti pocit, že jeho rozprávanie je uveriteľné a že nad politickým dianím v minulosti a teraz sa musíme zamýšľať a nesmieme mať k nemu nezaujatý postoj. Kniha svojou kritikou prinesie ťažké myšlienky, Banáš svojím jazykom aj rozosmeje, a v neposlednom rade príbeh Gregora Kramára je sám o sebe beletriou, ktorá sa číta celkom fajn.

Informácie o knihe Karneval krýs

  • Autor: Jozef Banáš
  • Vydavateľ: IKAR
  • Jazyk:slovenský
  • Formát: kniha
  • Počet strán: 336
  • Vydanie: 2022/10
  • Poradie vydania: 1.
  • Kúpite na:  BUX.SK
Ohodnoťte článok post