ZN.SK
Rakúska atómová elektráreň Zwentendorf

Rakúsku atómovú elektráreň Zwentendorf nikdy nespustili, je múzeom

Investované boli do elektrárne nemalé finančné prostriedky. Jej výstavbu zahájili ešte v roku 1969, no reálne sa so stavebnými prácami začalo v roku 1972.

Rakúsko je zaujímavé viacerými ekologickými opatreniami. Ich panický strach z atómových elektrární je viditeľný na zásahoch a pripomienkach k prítomnosti jadrových elektrární na Slovensku. Dokonca aj tá jediná, ktorá na ich území je a mala byť prvou, nakoniec nikdy nebola spustená. Znamená to teda, že ide o jedinú atómovú elektráreň na svete, v ktorej sa môžete pohybovať bez dozimetra a nepredstavuje tak žiadne zdravotné riziko. Teda ak nespadnete z komína, alebo plošiny z poriadnej výšky. Celé zariadenie dnes funguje ako vzdelávacie centrum a postupne v priebehu rokov plní aj úlohu múzea.

Elektráreň, ktorá nikdy nebola atómovou elektrárňou

Majiteľom a správcom celého objektu je rakúsky energetický podnik EVN AG od roku 2005, kedy sa rozhodla tu zriadiť školiace pracovisko. Nachádza sa pri obci Zwentendorf an der Donau v Dolnom Rakúsku a známa je aj pod názvom Tullnerfeld. Investované boli do elektrárne nemalé finančné prostriedky. Jej výstavbu zahájili ešte v roku 1969, no reálne sa so stavebnými prácami začalo v roku 1972. Pôvodne bola súčasťou plánu výstavby troch elektrární. K spusteniu prevádzky však nakoniec nedošlo. Mohli za to politické boje a zvolanie referenda, ktoré vyzývalo verejnosť k vyjadreniu svojho názoru. Z elektrárne sa tak stal nie len politický symbol, ale aj symbol demokracie v Rakúsku. Rok 1978 tiež nemal za následok len rozhodnutie neuviesť elektráreň do prevádzky,  ale tiež vytvorenie nových zákonov na obmedzenie jadrových zbraní v krajine.

Keďže sa však počítalo s vybudovaním atómovej elektrárne a z nej viedla aj rozsiahla elektrifikačná sieť, rozhodli o vybudovaní uhoľnej elektrárne Kohlekraftwerk Dürnrohr v takej blízkosti, aby bolo možné ju napojiť na pôvodnú sieť bez náročnej výstavby novej. Už len drahá prevádzka atómovej elektrárne, ktorá nikdy nefungovala, stála a stále stojí Rakúsko nemalé finančné prostriedky. Súčasnosť stavby je zaujímavá.

Video: Odporúčame vypnúť, alebo stíšiť zvuk.

Zwentendorf dnes

Zwentendorf sa pomaly mení na solárnu elektráreň. Ráve v súvislosti spolupráce s Viedenskou technologickou univerzitou je od roku 2010 Zwentendorf aj výskumným pracoviskom práve pre oblasť fotovoltariky. Zaujímavosťou je tiež, že ide o miesto usporiadania rôznych kultúrnych podujatí a elektráreň sa objavila už aj ako kulisa v rakúskej kinematografii. Plní nie len funkciu tréningového centra, ale tiež múzea. V jej interiéroch je totiž inštalovaná rôznorodá dobová technika, ktorá mala plniť účel bežnej prevádzky. Nebyť politiky, mohla byť uvedená do prevádzky spolu s ďalšími dvoma elektrárňami v krajine.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu