Rakúsku atómovú elektráreň Zwentendorf nikdy nespustili, je múzeom

Rakúsku atómovú elektráreň Zwentendorf nikdy nespustili, je múzeom

Rakúsko je zaujímavé viacerými ekologickými opatreniami. Ich panický strach z atómových elektrární je viditeľný na zásahoch a pripomienkach k prítomnosti jadrových elektrární na Slovensku. Dokonca aj tá jediná, ktorá na ich území je a mala byť prvou, nakoniec nikdy nebola spustená. Znamená to teda, že ide o jedinú atómovú elektráreň na svete, v ktorej sa môžete pohybovať bez dozimetra a nepredstavuje tak žiadne zdravotné riziko. Teda ak nespadnete z komína, alebo plošiny z poriadnej výšky. Celé zariadenie dnes funguje ako vzdelávacie centrum a postupne v priebehu rokov plní aj úlohu múzea.

Elektráreň, ktorá nikdy nebola atómovou elektrárňou

Majiteľom a správcom celého objektu je rakúsky energetický podnik EVN AG od roku 2005, kedy sa rozhodla tu zriadiť školiace pracovisko. Nachádza sa pri obci Zwentendorf an der Donau v Dolnom Rakúsku a známa je aj pod názvom Tullnerfeld. Investované boli do elektrárne nemalé finančné prostriedky. Jej výstavbu zahájili ešte v roku 1969, no reálne sa so stavebnými prácami začalo v roku 1972. Pôvodne bola súčasťou plánu výstavby troch elektrární. K spusteniu prevádzky však nakoniec nedošlo. Mohli za to politické boje a zvolanie referenda, ktoré vyzývalo verejnosť k vyjadreniu svojho názoru. Z elektrárne sa tak stal nie len politický symbol, ale aj symbol demokracie v Rakúsku. Rok 1978 tiež nemal za následok len rozhodnutie neuviesť elektráreň do prevádzky,  ale tiež vytvorenie nových zákonov na obmedzenie jadrových zbraní v krajine.

Keďže sa však počítalo s vybudovaním atómovej elektrárne a z nej viedla aj rozsiahla elektrifikačná sieť, rozhodli o vybudovaní uhoľnej elektrárne Kohlekraftwerk Dürnrohr v takej blízkosti, aby bolo možné ju napojiť na pôvodnú sieť bez náročnej výstavby novej. Už len drahá prevádzka atómovej elektrárne, ktorá nikdy nefungovala, stála a stále stojí Rakúsko nemalé finančné prostriedky. Súčasnosť stavby je zaujímavá.

Video: Odporúčame vypnúť, alebo stíšiť zvuk.

Zwentendorf dnes

Zwentendorf sa pomaly mení na solárnu elektráreň. Ráve v súvislosti spolupráce s Viedenskou technologickou univerzitou je od roku 2010 Zwentendorf aj výskumným pracoviskom práve pre oblasť fotovoltariky. Zaujímavosťou je tiež, že ide o miesto usporiadania rôznych kultúrnych podujatí a elektráreň sa objavila už aj ako kulisa v rakúskej kinematografii. Plní nie len funkciu tréningového centra, ale tiež múzea. V jej interiéroch je totiž inštalovaná rôznorodá dobová technika, ktorá mala plniť účel bežnej prevádzky. Nebyť politiky, mohla byť uvedená do prevádzky spolu s ďalšími dvoma elektrárňami v krajine.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
KIWI súťaž
Darujte úsmev hneď dvakrát. Vyhrajte 5x plyšového Kiwiho (súťaž)

Transcend obojstranná kamera
DrivePro 520, autokamera nahráva cestu aj dej vo vnútri

Starman SpaceX Dont panic
Ben Pearson vytvoril web sledujúci trasu Tesla Roadsteru Elona Maska

Zavrieť