ZN.SK
Modrá kniha epic drama

Projekt modrá kniha: prípady UFO, ktoré experti nedokázali objasniť

Armáda Spojených štátov v 50. a 60. rokoch minulého storočia financovala prísne tajný projekt s názvom Projekt modrá kniha…

Armáda Spojených štátov v 50. a 60. rokoch minulého storočia financovala prísne tajný projekt s názvom Projekt modrá kniha. Ten sa snažil vedecky vysvetliť do tej doby zdokumentované prípady, kedy ľudia tvrdili, že videli UFO.

Modrá kniha epic drama

Napriek tomu, že mnohé z týchto prípadov majú prirodzené príčiny, ako sa nakoniec ukázalo, existuje menšina záhadných situácií, ktoré sa dodnes presvedčivo objasniť nepodarilo.

Projekt modrá kniha a zakladateľ českého pôvodu

Projekt modrá kniha bol spustený v roku 1952. Od začiatku ho viedol Dr. Josef Allen Hynek, vysokoškolský pedagóg českého pôvodu. Je autorom kategorizácie stretnutí s UFO. Pred Modrou knihou (Blue Book) viedol aj dva iné projekty americkej armády, nesúce názvy Sign a Grudge. Hynek bol jedným z prvých expertov, ktorí sa systematicky venovali vedeckej analýze hlásení verejnosti o videných neidentifikovateľných lietajúcich objektoch.

Hynkov tím mal aj okrem zmienenej analýzy za úlohy zistiť či UFO je potenciálnym rizikom pre národnú bezpečnosť USA. Práve kvôli tomu mohol byť aj financovaný americkou armádou. Za viac ako 17 rokov činnosti bolo zdokumentovaných niekoľko tisíc hlásení o UFO. Výsledkom bolo minimálne jedno pozitívne zistenie. To, že neidentifikovateľné lietajúce objekty riziko pre národnú bezpečnosť nepredstavujú. Okrem toho podľa výslednej správy Projektu modrá kniha neexistuje žiadny dôkaz toho, že by objekty hlásené ako neidentifikovateľné vykazovali úroveň technologického vývoja presahujúcu úroveň vtedajšieho vývoja ľudstva.

Aj napriek tisícke zdokumentovaných prípadov (v americkej armáde ich bolo v priebehu trvania projektu nahlásených okolo 12 000) zostáva asi 700 nevyriešených – a zrejme ich už nikdy nikto nevyrieši. Minimálne preto, že väčšina očitých svedkov bude už nejakú dobu po smrti. K utajovaným dokumentom sa verejní nadšenci z radov zaoberajúcich sa fenoménom UFO dostali až na začiatku roka 2015. Vtedy bol na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejnený archív Projektu modrá kniha a ďalších vládnych projektov.

Modrá kniha v seriáli

Projekt modrá kniha bol minulý rok zmapovaný v seriáli s rovnakým názvom Projekt modrá kniha, kde hlavnú úlohu profesora Hyneka stvárňuje hviezda Hier o tróny Aidan Gillen (alias Petyr „Littlefinger“ Baelish). Prirodzene sa zaoberá predovšetkým tými najtajnejšími a najzaujímavejšími javmi, aby divákov udržal v napätí. Riadnu dávku napätia prináša nie len hviezdne obsadeni, ale najmä inspirácia skutočnými udalosťami z obdobia, ktoré patrí k tým najzáhadnejším v dejinách Spojených štátov amerických.

Samotný Gillen sa podľa svojich slov o UFO prirodzene zaujímal už ako dieťa narodené v 70. rokoch, kedy bola predovšetkým v západnom svete táto téma veľmi aktuálna. Na svoju rolu sa samozrejme dôkladne pripravoval, a to aj tým, že si veľa o svojej postave, doktorovi Hynekovi, doslova naštudoval. Okrem iného sa stretol aj s jeho dvoma potomkami. Pokiaľ ide o tému seriálu ako takého, tu bola príprava pre Gillena pomerne jednoduchá, nakoľko informácií o UFO je všade k dispozícii pomerne dosť.

Modrá kniha epic drama ufon

Armádneho kapitána Michaela Quinna, ktorý je zmesou postavy skutočného kapitána Edwarda J. Ruppelta a niekoľkých ďalších ľudí z vedenia Projektu modrá kniha, si v seriáli zahral jeho menovec Michael Malarkey (známy z Upírskych denníkov), ktorý sa v rozhovore vyjadril, že v existenciu života mimo našu planétu jednoznačne verí. O fenoméne UFO Malarkey niečo vedel už predtým. Projekt modrá kniha pre neho bol viacmennej novinkou. A to aj napriek tomu, že v štáte Ohio neďaleko riaditeľstva Projektu dokonca reálne strávil detstvo.

Na svoju rolu sa dôkladne pripravoval aj on. Okrem iného priamo na leteckej základni Wright-Patterson, kde sídlilo riaditeľstvo Projektu modrá kniha. Prešiel leteckým cvičením, hovoril s ľuďmi z divízie vzdušných síl US Army a spolupracoval taktiež s vojenským poradcom.

Pri seriály Projekt Modrá kniha, ktorý v Amerike lámal rekordy sledovanosti, si rozhodne prídu na svoje viacerí. Záhadologovia, skeptici, ale aj bežní ľudia, ktorých fascinuje vesmír a obloha. Na Slovensku si ho môžete pozrieť každý štvrtok o 21:00 na televíznej stanici Epic Drama. Otázkou zostáva: Sú naozaj medzi nami?

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu