ZN.SK
Príbeh umenia, Ernst Gombrich

V auguste vydajú Príbeh umenia od E. H. Gombricha v slovenčine

Kniha Príbeh umenia je jedna zo svetovo najuznávanejších odborných kníh vôbec. Preslávila ju precíznosť, úspech, aj meno autora, historika E. H. Gombricha.

Kniha Príbeh umenia je jedna zo svetovo najuznávanejších odborných kníh vôbec. Preslávila ju precíznosť, úspech, ale aj meno, ktoré stálo za jej vznikom. Slávny historik E. H. Gombrich si za ňu, mimo ďalšie svoje diela, vyslúžil uznanie odbornej aj laickej verejnosti. Knihu Dejiny umenia chceli mať vo svojej knižnici aj slovenskí milovníci umenia, umelci a odborníci.

Príbeh umenia, Ernst Gombrich

Dosiaľ sa však mohli uskromniť len s ťažko dostupnými niekoľko rokov starými výtlačkami v českom jazyku. Stále chýbala kniha, ktorá by nebola len jednoliatym textom, ale ilustrovanou publikáciu. V auguste 2017 sa táto situácia zmení. Vydavateľstvo Ikar totiž predstaví knihu v ilustrovanej verzii so slovenským prekladom.

Kniha Príbeh umenia v slovenčine

Samotný anglický originál The Story of Art vyšiel už v niekoľkých vydaniach. Od roku 1950 ho vydali už 16x. Slovenská verzia knihy bude z presnej aktualizovanej 16. edície vydanej ešte v roku 1995.

Stará pôvodná originálna kniha The Story of Art

O slovenský preklad sa postarali PhDr. Peter Draškaba a Mgr. Ema Draškabová. Kniha, o ktorú je celosvetovo záujem na univerzitách, v knižniciach a umelecky založených inštitúciách patrí pre svoj obsah medzi hodnotnú, aj keď drahšiu literatúru. Rozsah 688 strán svedčí, že aj váha knihy bude vyššia. Maloobchodná cena je 59 EUR, avšak v rámci exkluzívneho predpredaja mohol obchod Luxusnakniznica.sk knihu ponúkať za zvýhodnenú cenu. Publikácia, ktorá prezentuje jednotlivé artefakty v dejinách umenia ako dielik postupného vývoja a pretvárania kultúry, skúma vzťah daného prvku s minulosťou aj budúcnosťou, postupuje od prvých prejavoch umenia po umenie moderné. Nezostáva na jedinom mieste a neustále putuje a čitateľa zoznamuje s faktami, aké v inej celistvej publikácií nájdeme len ťažko. Recenzie tejto knihy vždy hodnotili rozsah a výnimočnosť diela. Akoby sa zabudlo, že Gombrich toho mal na svedomí ďaleko viac. Pre neustálu aktuálnosť a dopyt po knihe sa však tentoraz dočká prekladu slávnej The Story of Art viac záujemcov, ale najmä slovenský čitateľ. Kniha je v predpredaji aj na Bux.sk.

Ernst Hans Gombrich

Ernst Hans Gombrich je dodnes jeden z najznámejších historikov a teoretikov o umení. Rakúsko-britský historik sa narodil 30. marca 1909 vo Viedni a zomrel 3. novembra 2001 v Londýne. V 27 rokoch opustil rodnú krajinu pre nástup nacizmu a pre jeho židovský pôvod. Presťahoval sa do Londýna, už ako absolvent Viedenskej univerzity v odboroch dejín umenia a klasickej archeológie. Knihu Príbeh umenia napísal ešte v roku 1950. Vydalo ju londýnske vydavateľstvo Phaidon, ktoré tento krok nikdy nemohlo oľutovať. Z knihy sa stal svetový bestseller a dosiaľ sa predalo vo svete viac ako 8 miliónov výtlačkov tejto knihy. Už počas jeho života ho viacero jeho diel pozdvihlo na piedestál odborníkov, ktorí patrili za svetovo najuznávanejších. Za svoje zásluhy počas života získal od kráľovnej Alžbety II. titul Sir. Aj v našich končinách je známy, hlavne v spojitosti s Dejinami umenia, pre rozsah diela, ale aj precíznosť. Kniha odvtedy vyšla nespočetne veľa krát, no po prvý krát vychádza v slovenčine a s ilustráciami až teraz.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu