Pre podozrenie na koronavírus uzatvorili trhovisko na Miletičke

Pre podozrenie na koronavírus uzatvorili trhovisko na Miletičke

Trhovisko Miletičova je od obeda 11. marca pre verejnosť uzatvorené. Jedno z najznámejších tradičných miest nakupovania v Bratislave je pre podozrenie na koronavírus preventívne uzatvorené po tom, čo sa objavili príznaky ochorenia u predavačky ázijského oblečenia. Aj to však nebola informácia potvrdená z verejných zdrojov, ako skôr informácia od zamestnancov a predavačov iných stánkov, ktorí okolo obeda v tento deň rušili svoj predaj a odchádzali domov. Predajcovia ázijského tovaru urýchlene balili všetok vyložený tovar a v textilných rúškach na tvári zatvárali svoje prevádzky. Len dnes ráno na trhovisko jeden zo zákazníkov vtipkoval, že “pri tom množstve vitamínov je trhovisko od vírusov chránené“.

trhovisko Miletičova ulica, podozrenie na koronavírus

Zatiaľ nepotvrdené informácie, no i tak vážne

Miestny predavač nám potvrdil, že odchádza domov pre uzatvorenie trhoviska. To zatvárajú, pretože miestna vietnamská obchodníčka sa vrátila nedávno z Vietnamu a necítila sa dobre. Informácie o cestovaní pacientky sú potvrdené aj iným predajcom z inej časti trhoviska. Koronavírus u pacientky zatiaľ potvrdený nebol. Všetky opatrenia sú teda len preventívne.

Starosta mestskej časti Ružinov, Martin Chren k veci vydal poobede stanovisko:

PREVENTÍVNE UZAVRETÁ MILETIČKA
Prosím nepodliehajte panike, ide o preventívne opatrenie, prípad koronavírusu zatiaľ nie je potvrdený.

V dopoludňajších hodinách sme sa dozvedeli, že jedna osoba spomedzi predajcov oblečenia na trhovisku Miletičova bola včera vo večerných hodinách hospitalizovaná s príznakmi zvýšenej teploty, kašľa a hnačky. Ide o predajkyňu oblečenia, ktorá má pozitívnu cestovateľskú anamnézu, pred menej ako desiatimi dňami sa údajne vrátila z ázijskej krajiny. Hospitalizovaná mala byť spolu so svojim manželom. Výsledky testov nám nie sú známe, prevádzka trhoviska je však s postihnutou rodinou v kontakte a nevieme, kedy budú k dispozícii. O situácii sme sa dozvedeli od samotných predajcov, štát ani žiadne jeho orgány nás oficiálne neinformovali.

Facebook príspevok starostu:

Prepis

Po porade vedenia mestskej časti sme sa preto dnes od 12.00 rozhodli preventívne uzavrieť trhovisko Miletičova a pristúpiť k dezinfikovaniu priestorov. Ide o preventívne opatrenie, ku ktorému sme sa rozhodli pristúpiť aj na základe nedostatku informácií a na základe toho, že vieme, že diagnostika koronavírusu aj po odobratí vzoriek aktuálne trvá niekoľko dní (dodnes nepoznáme ani len výsledky testov ďalších zamestnancov škôlky na Palkovičovej ulici a zdá sa, že kapacity na testovanie sú absolútne nedostatočné a vyťažené – toto nie je kritika lekárov, o ktorých vieme, že s nasadením vlastného zdravia pracujú na dvesto percent, ale sťažnosť na systém, ktorý zjavne nebol kapacitne pripravený ani na prvé fázy prípadnej krízy).

Veľmi ma mrzí, keď zo strany zodpovedných úradov ešte aj dnes počúvam, že sme v Bratislave vôbec nemuseli pristúpiť k uzavretiu škôl a škôlok. Zo všetkých zahraničných zdrojov vieme, že prevencia je najúčinnejší krok k spomaleniu šírenia nákazy. Radšej pristúpime k silnejším preventívnym opatreniam a neskôr znesiem na svoju hlavu kritiku, že sme nemuseli byť takí striktní, ako keby sme mali niečo zanedbať a kvôli tomu by malo byť čo i len o jedného infikovaného viac.

Za zamyslenie určite stojí…

Hoci nemusí ísť o potvrdený koronavírus, aj akékoľvek iné ochorenie v tomto čase je dôvodom na zbystrenie vlastnej pozornosti a zhodnotení, či byť v kontakte s inými, alebo nie. Ľudia nemajú domáce testy na potvrdenie koronavírusu, preto je nemysliteľné zhodnotiť sám na sebe, či môžem medzi ľudí, alebo nie, ak mám príznaky tak vážneho ochorenia. Za zamyslenie preto určite stojí, ako veľmi sa môže oplatiť riskovať a pohybovať sa medzi zákazníkmi počas celého dňa. Aj keby šlo o obyčajnú chrípku… Dnes však nikto nestojí ani o tú.

Bez informácie

Ešte počas 12:30 neexistovala žiadna písomná informácia, páska, stráž pri vstupe, ani akékoľvek zabezpečenie a upozornenie pred návštevou nakupujúcich. O balení prevádzok sa zákazníci a návštevníci trhoviska opäť dozvedeli len ak sa pýtali, čo sa deje, prípadne od iných návštevníkov, ktorí túto informáciu získali opäť, ako inak, od iných zdrojov. Aj preto sme počas prechádzania Miletičkou mali možnosť vidieť ženu s kočíkom a ďalších starších ľudí, bez viditeľného záujmu opustiť priestor z hoci len preventívnych dôvodov. Sami dúfame, že preventívne opatrenie zostane preventívnym a žena ázijského pôvodu tak netvorila riziko nákazy. Zloženie návštevníkov trhoviska je v značnej miere vekovo staršie, čo by mohlo vec výrazne skomplikovať. Zatiaľ je najúčinnejšou zbraňou proti koronavírusu prevencia. Nie len svetoví odborníci veria, že príchodom oteplenia sa zlepší situácia a šírenie vírusu.


Avatar
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.
Viac:
Trhlina a Karika
Trhlina: Kniha, pri ktorej neviete, čomu máte vlastne veriť

Džungľa, stratený v džungli, Daniel Radcliffe
Daniel Radcliffe v novinke Stratený v džungli v kinách už 28. decembra

Nikon 100 rokov logo
Nikon má logo a stránky pripomínajúce 100. výročie založenia

Zavrieť