ZN.SK
Pražský orloj na radnici

Pražský orloj: história, fakty a zaujímavosti o orloji

Staroměstský orloj, alebo tiež Pražský orloj, je jeden z najznámejších symbolov hlavného mesta Českej republiky. Ikonicky známe miesto na Staromestskej radnici…

Staroměstský orloj, alebo tiež Pražský orloj, je jeden z najznámejších symbolov hlavného mesta Českej republiky. Ikonicky známe miesto na Staromestskej radnici v Prahe láka stovky turistov o každej celej hodine, aby upierali svoj zrak na divadlo. Orloj totiž nie je len obyčajným ukazovateľom času, ale predstavuje rozsiahly súbor ukazovateľov, ciferníkov, ale tiež pohyblivých prvkov, ktoré z neho vždy robia jedinečnú technicko-historickú pamiatku.

Pražský orloj na radnici

Z histórie orloja

Ján Luxemburský v roku 1338 povolil stavbu radnice staromestským mešťanom. Staré Mesto svoju radnicu postavilo a v roku 1402 na nej mali hodiny. Po prvý krát sa spomína v roku 1410. Špeciálny mechanický stroj poháňa všetky pohyby, všetky ukazovatele a postavičky na orloji. V priebehu storočí sa menil. Pôvodne ho s najväčšou pravdepodobnosťou postavili Mikuláš z Kadane a Jan Šindel už v roku 1410 a o 60 rokov neskôr bola pridaná sochárska výzdoba a urobené boli stavebné úpravy pre inštaláciu týchto sôch. Do hodín zasiahol aj nejeden majster hodinár a postupne sa ho drobnosťami, aj zásadnejšími vylepšeniami snažili zdokonaliť viacerí. Zaujímavosťou je, že celá stavba radničnej veže bola ešte v roku 1791 vysoká tak, ako orloj. Až v 18. storočí bola veža vystavaná vyššie. Zásadnou opravou si orloj prešiel v rokoch 1865 až 1866, kedy získal novú astronomickú dosku a zrenovovaných bolo viacero dielov. Rozsiahlou rekonštrukciou musel prejsť po II. svetovej vojne, kedy ho zničili počas Pražskej vzbury.

Pražský orloj na radnici

Poháňa ho Astronomický ciferník v strede celej konštrukcie je odvodený od astrolabu, čiže je s ním možné počítať astronomické cykly aj polohu Slnka s Mesiacom. Nad ciferníkom sú dve okienka so zastrešením, z ktorých vychádzajú apoštoli. Súčasťou je ešte niekoľko ďalších sôch, pre Slovákov je najznámejšou smrtka, o ktorej spieva aj známa slovenská skladba. Nájsť tu môžeme bustu anjela, ale aj ozvučeného kohúta. Orloj tvorí súčasť historického centra, ktoré je spolu s ním zapísané aj do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Veď ide o jediný zachovaný stredoveký orloj, ktorý dodnes funguje, v Európe.

Pražský orloj takmer v železnom šrote

Kurióznou zaujímavosťou je, že v 18. storočí ľudí orloj nezaujímal. Nezastavovali sa pri ňom a pokladali ho za fádny. Hoci dnes pod ním čakajú masy ľudí, vtedy záujem oň upadal a údržba tak stála peniaze bez účelu. Aj preto sa zvažovalo, že sa radnica nákladnej údržby zbaví a celé hodiny jednoducho poputujú do šrotu na roztavenie. Zachránil ho však profesor z Karlovej Univerzity, Antonín Strnad, ktorý apeloval o záchranu a zbierku pre obnovu pamiatky. Nebyť jeho boja, Praha mohla prísť o svoj jedinečný orloj. Ďalšou zaujímavosťou je, že odborníci, ktorí sa v súčasnosti starajú o presnosť a prípadné kontroly mechanizmov, sa starajú aj o chod a presnosť slovenského orloja v obci Stará Bystrica na Kysuciach.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu