Používanie nabíjateľných batérií ako trend. Je ekologicky nevyhnutné, aj úsporné

Používanie nabíjateľných batérií ako trend. Je ekologicky nevyhnutné, aj úsporné

V bežnej domácnosti sa nachádza viacero miest, ktoré sa nezaobídu bez klasických tužkových batérií, prípadne tenšieho formátu AAA. V diaľkovom ovládaní televízora, DVD prehrávača, klimatizácie, rádií, hodiniek, kuchynských váh, ale dokonca aj počítačov a ich základných doskách sa nachádza batéria. Po minutí energie, ktorú prístroju po istý čas poskytuje, jednoducho jej život končí. Bežná batéria pritom nie je v bežných podmienkach ďalej využiteľná. Opakovateľne využiteľné sú však batérie, ktorých dobíjateľnosť umožňuje opakovateľné použitie.

Dlhé roky bola takáto funkcia využiteľná najmä pre fotografov. Fotoaparáty a kamery využívajúce tužkové batérie, si kapacitou batérii nemohli vystačiť s klasickými alkalickými batériami. Vyššia kapacita nabíjateľných batérií Ni-MH a neskôr Ni-Cd bola jednou z hlavných vlastností, pre ktoré mali u fotografov úspech. Aj fotoaparáty s internou batériou sa spoliehajú celé roky na tužkové batérie v prídavných bleskoch a príslušenstve. Neustála výmena batérií by bola pritom náročná na odpad. Opätovne nabíjateľné batérie tak výrazne pomohli ušetriť amatérskym aj profesionálnym fotografom časť výdavkov.

Minulosť nás dobieha

Počas posledných desaťročí sa najmä predošlá generácia správala k batériám nebezpečne. Vypálené batérie sa bežne hádzali do koša a ten končil na skládkach. Dnes je verejným tajomstvom, že staré skládky majú časovanú bombu v podobe ťažkých kovov a látok, s ktorými si príroda len tak neporadí. Akékoľvek riešenia, ktoré priniesli zníženie počtu batérii v odpadovom hospodárstve tak prinášajú odľahčenie ekologickej záťaže. V minulosti bola osveta o ich druhotnom spracovaní neúčinná, ba ani dnes na mnohých miestach neexistuje povedomie o ich ďalšom využití a možnostiach odovzdávania. Na mnohých miestach Slovenska sú drobné batérie stále súčasťou komunálneho odpadu, aj napriek mnohým možnostiam, ktoré ponúka väčšina obchodných domov, predajne elektrospotrebičov, aj rôzne iniciatívy obecných úradov, škôl a podobne.

Batérie a nabíjanie batérii v nabíjačke

Využívanie obnoviteľných, znovu nabíjateľných batérií, sú výborným spôsobom, ako minimalizovať nákup veľkých balení batérií s krátkou životnosťou. Nabíjačka na batérie nám však slúži výhradne len pre nabíjateľné batérie. V prípade dobíjania bežnej batérie môže dôjsť k poškodeniu nabíjačky, batérie, ale aj úplnému znehodnoteniu nabíjačky.

Nabíjateľné batérie a nabíjačky majú len pár zásad:

  • Nabíjacie batérie a k nim príslušné nabíjačky môžu mať spoločné výhodné sety. Napríklad rovnaká značka výrobcu batérií a aj nabíjačky môže mať určité výhody pre používateľa, technickú funkčnosť a spoľahlivosť.
  • Trh je doslova zaplavený rôznymi batériami, ktoré sa síce pýšia vlastnosťou RECHARGABLE (znovu-nabíjateľná), avšak jej životnosť po prvom nabití klesá, alebo samotná funkcia nabitia môže zlyhať. Výhodou je voliť overené značky, ktoré poznáme v rámci ponuky klasických batérii. Poskytujú lepšie záruky a najmä je možné sa na takéto batérie viac spoľahnúť.
  • Spoľahlivá nabíjačka má indikátor nabíjania a funkcie, ktoré nedovolia znehodnoteniu batérií v prípade „pozabudnutia nabíjačky“. Ideálne sú tie, ktoré vám ponúkajú nabíjanie rôznych formátov batérii súčasne. Výhodou sú predovšetkým nabíjačky kombinované pre klasické tužkové AA a tenší variant AAA súčasne. Dôležitou vlastnosťou, ktorá nie je štandard, je kontrola teploty a zabezpečenie proti prehrievaniu.
  • Úsporu ponúkajú aj pre používateľov iných batérií. Na trhu je napríklad formát nabíjačiek a batérií R6/AA, R03/AAA, R14 / C a R20 / D a aj ďalších. Ich sortiment však nie je tak bežný, ako v kamenných predajniach.
  • Vlastnosť rýchlosti nabíjania môže byť kľúčová pre profesionálov, ktorých práca súvisí s pripravenosťou batérii.
  • Cenový rozdiel medzi bežnou nabíjačkou a technicky vybavenejšou môže byť vzhľadom k prínosu zanedbateľný. Vyspelejšie nabíjačky umožňujú aj individuálnu kontrolu batérií, kapacity, životnosti a tiež je možné individuálne nastaviť nabíjanie, alebo vybíjanie batérií. Prípadná funkcia oživenia batérií, ktoré boli dlho nepoužívané, alebo je ich nutné preformátovať nachádza využitie najmä u častých používateľov batérií.

Zdroj obrázku 1: acarapi / Shutterstock
Zdroj obrázku 2: mariva2017 / Shutterstock

Ohodnoťte článok post

Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.