Parkinsonova choroba: príznaky, postihnutie a zmierňujúca liečba

Parkinsonova choroba: príznaky, postihnutie a zmierňujúca liečba

Ochorenie po prvý raz opísal anglický lekár James Parkinson v roku 1817, ako trasľavú obrnu, ktorá neskôr dostala meno po ňom. Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré priamo súvisí s ubúdaním nervových buniek v časti mozgu. Centrálna nervová sústava je ústredím tela. Koordinuje všetky jeho funkcie mechanické i chemické. Ochorenie vniká ako dôsledok nedostatku dopamínu. Látka, ktorá prirodzene vzniká v špecifických nervových bunkách (neurónoch). Slúži ako prenášač biologických informácii medzi bunkami.

Dôchodcovia

Ochorenie sa prejaví, ak pôvodné množstvo neurónov klesne pod 20% pôvodnej úrovne a kompenzačné mechanizmy vyrovnávajúce stratu špeciálnych neurónov sa vyčerpajú. Mechanizmus zániku neurónov nie je známy. Jedno je isté, Parkinsovana choroba, ako chronické ochorenie postihuje najmä ľudí vyššieho veku. Výnimkou nie sú ani mladší ľudia.Osobitnú skupinu tvoria ľudia, ktorí ochoreli medzi 30 – 40 rokom života. Žiaľ, Parkinsonova choroba sa nedá predpokladať a choroba si nevyberá.

Príčiny vzniku ochorenia

  • Primárna idiopatická Parkinsonova choroba, príčina nie je známa, tvorí približne 80% prípadov
  • Sekundárna Parkinsonova choroba, vzniká v dôsledku cievneho postihnutia, infekčného ochorenia, úrazu, mozgového tumoru, metabolických ochorení.

Ochorenie najčastejšie začína medzi 40 – 70 rokom života. Nárast ochorenia sa zvyšuje vekom. Vek je považovaný za najväčší rizikový faktor. Rozdiel medzi pohlavím  je  zanedbateľný 1,5:1,  v neprospech mužov.

Prejavy Parkinsonovej choroby

Nie vždy sa pacient v začiatočnom štádiu ochorenia dostane do neurologickej ambulancie. Ochorenie začína nenápadne, nešpecifickými príznakmi, ako  sú bolesti ramien, bolesti chrbtice, pocity ťažkých končatín, problém so sluchom, problém s udržaním rovnováhy či depresia. Pridruží sa strata výkonnosti, únavy, poruchy spánku. Chorý častozačína hovoriť ticho, monotónne,  má  neupravené písmo. Spravidla sa to pripisuje vyššiemu veku.

Typickými príznakmi pre Parkinsonovu chorobu je tremor (pokojový tras). Tras sa zväčšuje pri psychickej záťaži a pri únave. Postihnuté sú prsty na ruke a stupaj.  Tras na ruke často prirovnáva k počítaniu peňazí. Rigidita (svalová stuhlosť),pacienti to vnímajú ako zovretie, pocit slabosti, akoby telo kládlo odpor. Bradykineza (spomalenie pohybov),prejavuje sa pri chôdzi, najmä pri začatí pohybu, tzv. štartovacie váhanie. Posturálna instabilita (poruchy postoja a chôdze).Chôdza je šuchtavá, malé kroky, v pokročilejšom štúdiu ochorenia sú pacienti ohrození pádmi.

To už sú príznaky a problémy, ktoré privádzajú pacienta od všeobecného lekára k špecialistovi – neurológovi.

Život s Parkinsonovou chorobou

Parkinsonova choroba je zatiaľ nevyliečiteľná, ale existuje veľa spôsobov, ako jej priebeh spomaliť a zaistiť chorým plnohodnotný život.

Užívanie liekov

Naučiť sa s chorobou žiť je náročné pre pacienta i pre jeho rodinu. Ochorenie prináša veľké množstvo problémov a obmedzení. Liečba je väčšinou zahájená rôznymi liekmi, ktorých užívanie sa líši podľa charakteru a intenzity príznakov ochorenia. V prvom rade je dôležité dôsledne dodržiavať rady lekára,dávkovanie liekov, časovanie počas dňa – presné užívanie. Dôležitý je pravidelný príjem tekutín, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerálne látky. V prípade, že má chorý problém s prehĺtaním, stravu je potrebné upraviť. Vhodná je kašovitá,  mletá strava. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou liečebného programu je pravidelný pohyb a cielená rehabilitácia.

Denná starostlivosť a úprava domáceho prostredia

Dôležité je odhodlanie a vôľa pacienta,  veľa záleží od jeho povahy a spôsobu prijatia svojej choroby. Nikdy to nevzdávať a naučiť sa s chorobou žiť! Upraviť prostredie – byt a domácnosť, tak aby byt nebol zbytočne „zaprataný“ nábytkom a hlavne, aby bol dostatočne bezpečný. Rovnako dôležité je osvetlenie obytných priestor a zabezpečiť najmä kúpeľňu a WC držadlami. Nevyhnutné je bezpečné uloženie veci dennej potreby, na ľahko prístupné miesta. Pozor na manipuláciu s horúcou vodou!

Chorý by mal mať zabezpečený vhodný odev. Gombíky nahradiť zipsom, košele tričkami. Topánky bez šnúrok s protišmykovou podrážkou.

Včasné odhalenie choroby znamená aj včasné preventívne opatrenie

Čím skôr sa ochorenie zistí, tým skôr sa môže začať s liečbou, vrátane rehabilitácie, ktorá môže zabrániť komplikáciám.Napriek tomu, že sa choroba  nedá predpokladať existuje viacero štúdii, ktoré odporúčajú, ako minimalizovať šance pre vznik tohto ochorenia:

  • Predpokladá sa, že na vznik ochorenia má vplyv nedostatok vitamín B9 ( kyseliny listovej), preto by sme mali jesť veľa špenátu, špargľu, sóju, fazuľu, slnečnicové semienka
  • Nepreháňať to s príjmom železa a mangánu. Ich nadbytok môže viesť k tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu prispieť k degenerácii nervových buniek
  • Vyhýbať sa kontaktu s pesticídmi, herbicídmi a insekticídmi.

Nezabudnime:

„Ľudské telo je chrám. Choroba je trhlina v harmónii. Zdravie je súzvuk.“ Hippokrates

5/5 - (3 votes)

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk