ZN.SK
Sokol myšiar v Bratislave na sídlisku

Sokol myšiar (Falco tinnunculus) vám zahniezdi aj na balkóne

Sokol myšiar (Falco tinnunculus) je ľudovo nazývaný aj ako poštolka. Je rozšírený na celom Slovensku a aj preto sú nám známe prípady, kedy tento dravý vták…

Sokol myšiar (Falco tinnunculus) je ľudovo nazývaný aj ako poštolka. Je rozšírený na celom Slovensku a aj preto sú nám známe prípady, kedy tento dravý vták hniezdil aj v blízkosti ľudských obydlí, alebo priamo v nich. Charakteristické je pre neho hnedé sfarbenie pierok chrbta a krídel s rovnakým čiernym zakončením po celom tele s prechodom do svetlých odtieňov na hrudi. Samček má svetlejšiu hlavu, kým samička viac do hneda. Viac hnedá je samička, samček má čierne kosoštvorcové vzorovanie pierok pri chvoste. Majú výrazne žlté nohy s čiernymi pazúrmi.

Sokol myšiar v Bratislave na sídlisku

Špeciálne vybavený lovec drobných hlodavcov

Výnimočnosť tohto vtáka spočíva v jeho schopnosti vidieť ultrafialové žiarenie a rozpoznávať tak močové stopy hlodavcov a ich vstupné chodby. Vďaka tomu ich dokáže vystopovať ľahšie, keď zosadne na zem, alebo je v konároch v blízkosti zeme. Vo všeobecnosti považujeme hlodavce za škodcov. Preto je tak sokol myšiar sprospešný. Loví však zásadne na miestach, v ktorých má veľmi dobrý výhľad. Živí sa hlavne drobnými hlodavcami, nie potkanmi. V prípade potreby siahne aj po žabách a hmyze, napríklad po lúčnych koníkoch a veľkých chrobákoch. Ich výskyt v mestách a na sídliskách je bežný. Chov škrečkov v otvorených akváriách, ktoré niekto vyhodí na balkón nie je veľmi ideálny. Sokol myšiar zvláda pomerne dobre lokalizovať ich výskyt podľa pachu a v podvečer v tichších lokalitách aj podľa zvukov.

Známy je pre svoj charakteristický let s trepotaním krídel a vyznačuje sa schopnosťou pri lete vyrovnávať rýchlosť vetra tak, aby sa dokázal udržať na želanom mieste presne napríklad pri opatrnom pristávaní na nebezpečných miestach. Je čiastočne sťahovaný. Sťahuje sa zo severských krajín, Ukrajiny, Pobaltia a Ruska južnejšie. Na Slovensku opúšťa len čiastočne niektoré oblasti a to aj tak len v rámci pár jednotlivcov, no na jar sa vracajú. Väčšina vtákov zostáva.

Sokol Myšiak na okne v Bratislave v paneláku

Hniezdenie

Sokol myšiar netvorí hniezda. Využíva prostredie, iné staršie opustené hniezda, alebo si zvolí miesto, ktoré umožní mladým čiastočný pohyb, no zároveň pôjde o miesto chránené pred mačkami, inými predátormi a hrozbami. Najhoršou hrozbou je človek, odpad a znečistenie životného prostredia.

Sokol myšiar vám zahniezdil a priviedol mladé na balkóne?

Pomerne často sa môžu objaviť prípady hniezdenia na balkónoch, ktoré pri kladení vajec neboli ohrozované. Alebo na okne paneláku, ako je prípad, z ktorého pochádzajú tieto fotografie. Pokiaľ sa tak stalo, po vyliahnutí potrvá ešte približne 30 až 40 dní, než malé vyletia z hniezda. Pretrpieť si budete musieť možno ak len pár mrtvoliek myší, drobných kostičiek z nich, alebo vtáčie výkaly. Naopak je vám odmenou niekoľko výnimočných okamihov. Potešiť vás môže fakt, že si vás kus divej prírody vybral za priateľa a ochrancu a nebude chcieť nič, len obetovať čas, kým budú u vás. V prípade, ak je ich prítomnosť pre vás problém, je vhodné kontaktovať najbližšiu organizáciu zaoberajúcu sa ochranou zvierat a dravých vtákov. Treba si však uvedomiť, že mladé, ktorých môže byť 2 až 5, možno budú odkázané len na rodičov a môžu zahynúť. Rodičov sa nemusí podariť odchytiť, ak sú v ohrození ich mladé.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu