Rypoš je výnimočným tvorom. Dožíva sa oproti iným hlodavcom extrémne veľa rokov, žije v kolóniách a spôsobom života pripomína skôr včely, ako hlodavce. Rypoš obýva malé chodbičky v zemi a na povrch takmer nevychádza. Zoológovia ich objavili len pred zhruba dvesto rokmi a odvtedy nás neprestali fascinovať. Jeho životným prostredím je africká pôda v širšej oblasti Somálska, Etiópie až Kene, nie priveľmi hlboko a živí sa hľuzami, hmyzom a rastlinnou potravou. Majú dokonca vyvinutý systém, pri ktorom niektoré hľuzy objedajú postupne tak, aby stihla dorastať.
Sú holé, nemajú srsť, jedine ak pri nose niekoľko fúzov slúžiacich na orientáciu v chodbičkách. Napriek tomu, že v chodbách nemá dostatok kyslíka a skôr by mohol byť vystavený problémom s oxidom uhličitým, jeho stavba tela mu umožňuje bez ťažkostí prežívať aj v takomto prostredí. Aj staršie rypoše majú rovnaké telo a bunky v rovnakom stave, ako rypoše veľmi mladé. Tým vyvolávajú otázniky vedcov už dlhé roky. Nájsť zviera s rakovinou je nemožné. Podobajú sa na zvráskavené myši, majú podlhovasté nevzhľadné telo, no fascinujúci spôsob života.
Chodby vytvárajú svojimi hryzadlami a labkami. Hryzadlá majú zaujímavosť v podobe zatvárania úst až za zubami. Kým človek, alebo akékoľvek iné zviera svoje ústa zatvára a zahaľuje tým zuby, rypoše zatvoria ústa, ale zuby sú stále vonku. Je to preto, aby pri razení chodieb do úst neprenikali nečistoty a hlina.
Zdá sa až neuveriteľné, že toto zviera žije život podobný ako u včiel. Nejde o samotára, žije v kolóniách s pokojne až 80 členmi a viac, ktoré sa delia na matku, robotnice a plodných samcov. Robotnice sú neplodné sterilné jedince, matka je tou, ktorá rodí mláďatá, naraz aj dve desiatky malých. O matku aj mladé sa starajú robotnice deliace sa do rôznych funkcií, prinášajú potravu a spoločne sa o ňu aj delia, prípadne iné neplodné jedince sa venujú čisto hĺbeniu tunelov, či kŕmeniu malých. Kráľovná sa môže dožiť niekoľko desaťročí, hoci jej telo vykazuje známky dvojročného zvieraťa. Kuriozitou je, že ide o studenokrvného živočícha, ktorý necíti bolesť. Ohrievanie v prípade zníženej teploty je vyriešené naozaj jednoducho. Viac členov sa pritlačí k sebe a tak trávia oddychový čas.
Jeho latinský názov znie Heterocephalus glaber, aj keď je jediným tvorom rodu Heterocephalus. V anglicky hovoriacich krajinách sa im hovorí Mole rat (krtí potkan). Dnes púta pre svoje neobyčajné vlastnosti pozornosť vedcov, napríklad aj tých na videu nižšie.
0 komentárov