ZN.SK
Apríl a kvitnutie ovocných stromov

Ovocné stromy sa dajú objednať aj online: kedy, ako a s čím počítať?

Cez internet sa dá dnes objednať čokoľvek. Aj ovocné stromy. Ako prebieha doručenie stromov ak ich nakúpite a objednáte online? Veľmi jednoducho.

Cez internet sa dá dnes objednať čokoľvek, čiže ovocné stromy nie sú ničím neobvyklým. Pokojne aj celý dom, ktorý vám naozaj niekto príde postaviť a vám zostane nakoniec len vybrať odtieň tapiet. Cez internet sa dajú objednať kvety, hnojivá, živý plot, semienka, aj celé košaté stromy do vašej záhrady, čo sme si vyskúšali práve nedávno. Marecoktóber sú mesiace, kedy najviac prebieha výsadba stromov v záhradách. Stromy bez listov a plodov majú obdobie, kedy sa dokážu ujať, potrebujú už len vhodné podmienky, svetlo a nejaké tie živiny v pôde.

Apríl, objednávanie ovocné stromy cez internet

Kúpiť stromy môžete v záhradníctve, ale nie je ničím zvláštnym dnes využiť aj objednávku cez internet. Strom tak k vám domov dorazí pokojne aj z opačnej strany Slovenska. Tak ako v našom prípade.

Ovocné stromy nakupované cez internet

Ak si objednáte malé kríky, zväčša dorazí škatuľa, ktorá už obsahuje, čo ste si objednali. Ak ale objednáte celý jeden strom, čo presne dorazí? Pri objednávke stromov cez internet sa vynára mnoho otázok. V priebehu jari 2017 sme objednávali viac ako 10 stromov od troch dodávateľov a tak je možné zhodnotiť, že tento spôsob doručovania nie je ničím neobvyklým. Ak si dokážete objednať bicykel a dorazí obrovská škatuľa, ktorá zaplní vnútro dodávky, môžete si pokojne objednať veľký košatý strom. Sú totiž rozmery, ktoré predajcovia do online objednávky ešte pustia a vy si tak môžete cez internet objednať v podstate následne akýkoľvek strom v ponuke.

Cena za ovocné stromy a ich doručenie kuriérom sa na Slovensku pohybuje podľa kilogramov, nie ani tak výšky stromov. Ak už raz spadajú do kategórie neforemných krehkých tovarov, je to už pomerne jedno. Cena sa pohybuje okolo 9 až 13 EUR.

Predaj stromov cez internet a jeho vlastnosti

Vždy stromy odosielateľ balí do igelitu, alebo do bublinkovej fólie tak, aby došlo k minimálnemu namáhaniu konárov. Vďaka pružnosti konárov ešte veľmi stromu neškodí zaistenie konárov a hlavne poistenie konárov, pred pretrhnutím igelitu a poškodeniu konárov. Vzhľadom k tomu, že pri preprave zásielok panujú prísne podmienky, ani nie je možné stromy prevážať tak, aby poškodili iné zásielky.

Na čo dať pozor a čo sledovať?

Ak už objednávate stromy cez internet, je dobré všímať si nasledovné prvky pri objednávke, ako aj pri prevzatí tovaru:

  • Stromy sa kupujú, presádzajú a objednávajú počas jari a jesene.
  • Objednávajte ideálne začiatkom týždňa, nech stromčeky zbytočne nie sú cez víkend v depe o suchu a v tme.
  • Skontrolujte, či stromček dorazil bez poškodení. Tie treba ohlásiť predajcovi. Treba však dodať, že slovenskí dopravcovia sa k takémuto tovaru správajú ohľaduplne, keďže nepoznajú mieru krehkosti jednotlivých stromov.
  • Po príchode stromov nezabudnite hrubšie zoschnuté konce konárov mierne strihnúť, aby ste odkryli zdravé a nezoschnuté konce, čo naštartuje zakorenenie v novej pôde.
  • Zbytočne nečakajte a stromy zasaďte, najlepšie do diery v zemi hlbokej dosť na to, aby jej spodok tvoril kompost, alebo hnoj zmiešaný so zeminou. Je vhodné používať zeminu obohatenú o výživové látky pre ovocné stromy. Nutnosťou je bohatá zálievka.

Silné a slabé stránky objednávania stromov online

Slabou stránkou objednávky stromov online je nepochybne fakt, že strom nevidíte a neviete tak, čo máte očakávať. Je preto vhodné sledovať údaj o tom, ako veľké stromy si objednávate, prípadne aký typ podpníka obsahujú a teda podmieňujú konečnú výšku stromu, ak ho nebudete formovať sami. Slabou stránkou je aj fakt, že netušíte, ako tvarové stromy vám dorazia. Na druhej strane je tu viacero silných stránok. Najmä tá, že vhodný výber predajcu vám zaručí kvalitné a silné stromy, alebo aspoň záujem predajcov o odoslanie čo najkrajších kúskov, ak ste už výber nechali na nich.

Pri našom teste a objednávok v Stape Vajda – www.zahradnictvocaklov.sk sme opakovane mali šťastie na veľmi pekné koruny stromov, stavbu, skrátka celú fyzickú stránku stromov. Prečkali a prežili šialené počasie a uvidíme, ako sa popasujú aj s ďalšími mrazivými nocami. Aj tento predajca je zaujímavým príkladom. Jednak ide o východné Slovensko, mierne odlišné teploty a ide zároveň priamo o ovocnú škôlku, ktorá stromy vyrába. Preto majú stromy ešte bez ďalších cenových prirážok. Keď plánujete sadiť v južnejších oblastiach, strom, ktorý vyrástol severnejšie má pravdepodobne lepšie šance sa ujať. Len nech nie je viac výkyvov počasia, aké Slovensko postihli počas apríla.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu