ZN.SK
Osy, repelent proti osám

Osy, užitočné aj nebezpečné: ako sa proti nim brániť?

Leto 2015 prinieslo extrémne horúčavy, zvýšenú cukornatosť ovocia, menej potravy v lesoch a na lúkach, takže si osy hľadajú čo to pre svoje hryzáky…

Leto 2015 prinieslo extrémne horúčavy, zvýšenú cukornatosť ovocia, menej potravy v lesoch a na lúkach, takže si osy hľadajú čo to pre svoje hryzáky a sosáky aj v blízkosti ľudí. Dotieravé však môžu byť pri návšteve v prírode. Ich výrazná miera vás prekvapí napríklad v Nízkych Tatrách. Osy sú nepríjemným a nevítaným spoločníkom vo vašich záhradách, na grilovačkách, či pobytoch v prírode. Samozrejme, len ak sa na ich prítomnosť pozeráme z pohľadu bežného človeka. V skutočnosti sú neoceniteľnými pomocníkmi pri zneškodňovaní vošiek, rôznych menších škodcov a tiež sa podieľajú na opeľovaní, aj keď to na prvý pohľad nevidieť. Môžu byť nebezpečné pre deti, zvieratká, aj dospelých.

Osy, repelent proti osám

Nebezpečné napríklad ak jete a pijete
Bodnutie osou môže byť smrteľné pre alergika, ale pokojne stačí aj žihadlo na nesprávnom mieste. Mnohí sa čudujú, ako mohla niekoho poštípať osa do jazyka, alebo krku. Údiv však skončí s každým prípadom zažitým na vlastnej koži, ktorý vás prinúti viac sledovať každé sústo podávané do úst. Nanuky, zmrzlina, ovocie a všetko sladké, nepriláka len deti, ale môže byť lákavé aj pre osy. Neobmedzujme sa len na sladké jedlo. Osu prilákate aj na pivo, či sladké nápoje v plechovke. Ak vletí dnu, takmer žiadna plechovka vám niečo také neodhalí, pretože dnu nevidíte. Piť rovno s plechovky znamená riskovať, že vám od posledného odpitia mohlo do vnútra niečo vojsť. Rozdiel medzi osou a iným hmyzom je v tom, že dokáže bodnúť v priebehu sekundy, napríklad ak sa zaháňate rukou.

Čo zaberá proti osám?

Proti osám sa okrem osvedčených chemických prostriedkov používa plameň. Je však mimoriadne riskantné vytvárať si zo spreja plameňomet pri zneškodňovaní osieho hniezda niekde pri strešných trámoch. Suché drevo, alebo nebodaj nesprávne miesto s chytľavými materiálmi a obrovský požiar je na svete. Osie hniezdo horí rýchlo, no spolu s ním so sebou pokojne stiahne aj zvyšok strechy a domu. Najlepším receptom je prilákať osi na sladkú chuť a vlastnosti sirupov, alebo sladených nápojov. Doplnte ich o lyžicu octu, aby sme odlákali včely a prilákali hlavne osy. Najideálnejší spôsob je v plechovke od piva, sladených nápojov, alebo pre lepšiu viditeľnosť na účinnosť odrežte hrdlo plastovej PET fľaše a vložte ho späť do fľaše opačnou stranou, aby sa zasekla ešte nad sladkou tekutinou. Osa vojde dnu, ale nedokáže vyletieť von. Prečo? Pretože dnu prelezie, alebo spadne, no von musí vyletieť.

TIP: nič nezaberá viac, ako hustý cukrový ovocný sirup, ktorý má vysoký obsah sladidiel a rôznych emulgátorov. Ak ho nechcete piť, máte výbornú možnosť ho využiť práve na prilákanie pozornosti ôs. Náhradou môžu byť aj rôzne iné sirupy, alebo pivo. Pomôže plátok čerstvého ovocia, osy prilákate aj na sladké hrozno, rozmäknuté dužinaté plody a podobne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu