ZN.SK
Požiarnik a kevlarova vesta

Nomex a Kevlar, najznámejšie silné tkaniny ktoré chránia životy

Nomex a Kevlar sú dve extrémne silné látky, ktoré dokázali za desaťročia svojej existencie zachrániť tisíce životov práve tých…

Nomex a Kevlar sú dve extrémne silné látky, ktoré dokázali za desaťročia svojej existencie zachrániť tisíce životov práve tých, ktorí ich nasadzujú pre bezpečnosť a pohodlie ostatných. Obe látky sú známe z filmov, policajných záťahov a kevlarová vesta je v podstate zaužívaný názov pre nepriestrelnú vestu ako takú. Obe sú syntetické látky splietané s ohybnými materiálmi, ktoré získajú špeciálne vlastnosti. Aký je medzi oboma látkami rozdiel?

Požiarnik a kevlarova vesta

Nomex® a Kevlar®
Kevlar, s obchodným celým názvom Kevlar® je mimoriadne odolná tkanina, ktorá je pevnejšia ako oceľ a predsa je mimoriadne mäkká a ohybná. Od ocele sa pýši pevnosťou 5x vyššou a má aj určitý ohňovzdorný účinok. Nomex má zas výborné vlastnosti ako ohňovzdorná odolná a pružná látka. Látky a odevy vyrobené z Nomexu dokážu bez zmeny kvality vydržať 5x dlhšie než iné pracovné odevy. Využitie nachádza u požiarnikov, ale aj v armáde, napríklad u armádnych pilotov. Odborne sa obom hovorí meta-aramidový materiál. Nomex vynašla spoločnosť DuPont v roku 1960 a po sedem ročnom vývoji ho uviedla do predaja. Kevlar vynašli v roku 1965 opäť v DuPont a prekvapivo celkom náhodou získal bohaté využitie, aké poznáme dnes. Pôvodne malo ísť o vývoj náhrady pevnej výstuže pretekárskych pneumatík. V snahe nahradiť oceľ v nich chceli použiť lacnejší a ešte pevnejší materiál. Nakoniec sa im vývoj „vymkol“ z rúk a dosiahli oveľa zaujímavejšie objavy, než čakali.

Ich kombináciou sa vytvárajú uniformy pre požiarnikov, záchranné zásahové zložky, no uplatnenie nachádzajú napríklad aj pri výrobe špeciálnych látok, textílií, lán a taktiež pri výrobe niektorých druhov plachiet napríklad pre plachetnice. Kevlar sa používa v letectve, pri výrobe kanoe, športových potrieb, kombinéz pre šerm a mnoho iného.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu