ZN.SK
používanie papiera

NEkonzum: Ako rozumne zredukovať používanie papiera

Ešte aj v dnešnej elektronickej dobe využívame obrovské množstvo papiera – v domácnostiach v podobe kníh, letákov a školských zošitov alebo napríklad v práci…

Ešte aj v dnešnej elektronickej dobe využívame obrovské množstvo papiera – v domácnostiach v podobe kníh, letákov a školských zošitov alebo napríklad v práci – nekonečné tlačenie, kopírovanie a skenovanie v kancelárii, archivovanie ton papierov a spisov, v ktorých sa po čase aj tak nikto nevyzná. Mnohokrát je to len zbytočná trikrát prekopírovaná papierová agenda. To je iba zlomok z konzumného spôsobu života, na ktorý sme zvyknutí. Na výrobu papiera sa však používa množstvo energie, tak ako aj množstvo prírodných zdrojov.

používanie papiera

Prinášame Vám zopár tipov, pri ktorých sa dá udržať Váš komfort, ale zároveň trošku znížite spotrebu papiera a podoporíte jeho kolobeh (recykláciu):

Ako na menšiu spotrebu papiera

  1. Asi najjednoduchší tip – dodržujte pravidlo redukcie spotreby papiera. Ušetríte tým lesy, vodu a energie.
  2. Vymieňajte si knihy so svojimi známymi, využívajte členstvo v knižnici, kupujte literatúru v antikvariátoch alebo skúste „booksharing“ (zdieľanie knižiek na verejných miestach).
  3. Tlačte na papier vždy z oboch strán. Milióny stromov ročne padnú za obeť na výrobu papiera, preto by bolo hlúpe nevyužiť ho naplno. Ak už máte potlačené listy papiera z jednej strany, odkladajte si ich a na nepoužitú stránku si môžete vytlačiť napríklad lístok na vlak či vstupenku do divadla.
  4. Zrušte si poštu, ktorú nepotrebujete alebo nikdy nečítate. To sa týka letáčikov, volebných novín, či výpisov z banky, ktoré Vám aj tak chodia elektronicky.
  5. Kupujte si už recyklovaný, nebielený papier. Môžete odmietnuť papier bielený chlórom, pretože skoro ku každému výrobku máte alternatívu aj z recyklovaného materiálu – či už ide o školské pomôcky, toaletný papier, vreckovky ale aj kancelársky papier.
  6. Používajte modré kontajnery. Pamätajte na to, že z papiera, ktorý niekedy odovzdáte do zberu alebo vytriedite, vznikne ďalší papier a z neho plnohodnotné výrobky.
  7. Nemlčte o svojom spôsobe živote. Ak sa snažíte zmierniť dopad svojej činnosti na životné prostredie, nehanbite sa a hovorte o tom. Môžete o svojich spotrebných zvykoch hovoriť svojim priateľom, zdieľať ich na sociálnej sieti, alebo nastoliť v kancelárii, kde pracujete malú reformu a zaviesť zber papiera.

Voľne spracované podľa: https://es.greenpeace.org/es/que-puedes-hacer-tu/consumo/papel/

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu