ZN.SK
Budinka, mrcha kretén a vynálezca

Tajomstvá kníh: #Budinka – mrcha, kretén a vynálezca (Tomáš Najt)

Počuli ste už o dedinke Budinka? Známou sa stala najmä vďaka krvavej dráme, ktorú mala na svedomí šialená rodina. Ich obete zomierali v odporných podm…

Počuli ste už o dedinke Budinka? Známou sa stala najmä vďaka krvavej dráme, ktorú mala na svedomí šialená rodina. Ich obete zomierali v odporných podmienkach, nútené ako bábky, robiť špinavú prácu za väzniteľov. #Budinka nie je uvádzaná ako hashtag pre nič za nič. Temný triler určený prevažne mladému publiku totiž stavia sociálne siete do úlohy skutočného páchateľa viac, ako rodinu šialených súrodencov v dome číslo 126. Pokiaľ patríte medzi nadšených milovníkov sociálnych sietí, horlivého zdieľania a selfie, knihu radšej nečítajte. Možno je práve o vás.

Budinka, mrcha kretén a vynálezca

Druhou knihou Tomáša Najta po Zastavenom čase, je temnejší triler s netradičným názvom. Aj k nemu sa viaže niekoľko zaujímavostí a tajomstiev, ktoré si odhalíme v ďalšom vydaní nášho seriálu venovanom tajomstvám kníh.

#Budinka – mrcha, kretén a vynálezca

 • Triler Budinka sa uvádza aj s hashtagom zámerne. Týka sa totiž aj sociálnych sietí.
 • Podtitul mrcha, kretén a vynálezca má svoju logiku. Traja súrodenci, ktorých skutočné mená nie sú ich obetiam známe, je nutné nejako rozlišovať. Ich šialený plán totiž nepočítal s tým, že by sa svojim obetiam predstavili a tak sa medzi obeťami nájdu takí, ktorí ich budú rozoznávať podľa prezývok.
 • Podtitul bol od dopísania knihy pred zhruba rokom a pol pôvodným názvom. Pod týmto názvom knihu autor aj ponúkal vydavateľstvám. Niektoré považovali knižku za príliš temnú, iné odporúčali konkrétne vydavateľstvá. Našli sa aj také, ktoré neprijímali a nasledovný fakt, ktorý údajne „degraduje poctivú prácu ostatných autorov“.
 • Budinka je druhou knihou na Slovensku, ktorá bola napísaná na mobile. Prvou knihou je Zastavený čas, od Tomáša Najta, rovnakého autora ako Budinka. Svojho času dokonca knihy vznikali súčasne. Ešte počas písania Zastaveného času a časti v blízkosti Nitry mu niečo vnuklo víziu scénky, ktorú potom použil na úplný úvod nového príbehu.
 • Pôvodne tou začiatočnou scénkou bol rozhovor dvoch postáv o tom, či sa rozsvieti kostra človeka, ak do nej pustíte poriadne silný elektrický prúd. Neskôr túto časť nahradila v úvode iná scéna časovo blízka k tej pôvodnej.
 • Budinka nemá koncept klasickej knihy. Náročný čitateľ tak bude namietať, že gradácia je umiestnená nesprávne, rovnako ako stupňovanie deja. Príbeh má dve rôzne dejové línie, ktoré sa týkajú jedného deja a jeho následkov. Napriek netradičnosti je to však celé zámer.
 • Autor má skúsenosti so sociálnymi sieťami a reaguje na psychológiu súčasných ľudí na sociálnych sieťach. Priamo prostredníctvom jednej z postáv vyjadruje svoje stanovisko k bezhlavému klikaniu a zdieľaniu.
 • Kniha mala mať pôvodne inú obálku. Malo ísť o „palec“, takzvaný „like“, hoci nie presne taký, aký bežne poznáte. Symbol, ktorý mal byť pôvodne na obálke sa dostal aspoň na prvé strany knihy. Stále však nejde o „like“. Pripomína totiž niečo iné. Ako napodobníte pištoľ v ruke, keď žiadnu pištoľ nemáte?
 • Knihu dopĺňa niekoľko ilustrácií, ktoré si autor nakreslil sám.
 • Niektoré ilustrácie vznikli aj tak, že šlo o kresbu postavenú na papieri, ktorý predtým pokreslil dvojročný syn. Našťastie nešlo o žiadne veľké kresby, takže prekreslenie sa podarilo bez väčších ťažkostí.
 • Kde sa nachádza Budinka na mape? Nikde, obec je fiktívna… ale…
 • Príbeh si vystačí s veľmi malým počtom postáv, napriek tomu v ňom zohrajú rolu naozaj veľké davy.
 • Ozaj, aby sme nezabudli. Obec Budinka je fiktívna. Jej názov vznikol náhodou, vyplynul z autorovej snahy vystihnúť charakter obce, ktorá je príliš tichá, zaspatá, čakajúca na prebudenie. Zároveň nech názov napovie, že ide o malú obec, možno významom.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Tomáša Najta na martinus.sk, alebo na bux.sk

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu