ZN.SK
Pieniny a Dunajec, Knapík

Navštívte národný park Pieniny a skúste splav na pltiach

Pieniny nie sú známe pre každého, avšak pre históriu Slovenska, ba dokonca pre Európu sú veľmi vzácne. 17. augusta 1932 bol vyhlásený prvý Medzinárodný prírodný park v Európe …

Pieniny nie sú známe pre každého, avšak pre históriu Slovenska, ba dokonca pre Európu sú veľmi vzácne. 17. augusta 1932 bol vyhlásený prvý Medzinárodný prírodný park v Európe a tvorili ho  Pieniński Park Narodowy a Slovenská prírodná rezervácia v Pieninách. 

Pieniny a Dunajec, Knapík

Pieninský národný park alebo tiež PIENAP má rozlohu 2 125 ha a bol zriadený Predsedníctvom Slovenskej národnej rady. Sám o sebe je jedinečný, pretože Pieniny sú súčasťou bradlového pásma, ktoré sa nachádza na rozhraní Karpát a zároveň majú veľmi komplikovanú geologickú stavbu, ktorá vytvorila atraktívne reliéfy skalných stien, vežičiek a bradiel rozmanitého tvaru. Tie spolu s Prielomom Dunajca vytvárajú výrazné krajinné dominanty.

Čo všetko sa tu dá robiť?

  • splavovanie na pltiach
  • turistické chodníky
  • turistické trasy
  • návšteva neďalekého múzea Červený kláštor, Spišskej Starej Vsi a obcí
  • prielom Dunajca

Splavovanie na pltiach

Plavba začína v Spišskej Starej Vsi, ďalej sa ide cez Červený Kláštor, Pieniny a končí v Lesnici, kde Dunajec opúšťa územie Slovenskej republiky. Dĺžka splavu je 14 km. Počas plavby dostanete výklad o flóre a faune, histórii a prírodných krásach Pienin v rôznych jazykoch.

Otváracie hodiny: denne od 9:00 do 16:00 hod. od 1. mája do 30. októbra

Cenník:
Dospelí: 12 €
Deti: 6 €
Bicykel/psík: 1,70 €
Naspäť sa dostanete bicyklom, autobusom alebo mikrobusom.

Cenník požičovne bicyklov v PIENAP-e:
Lesnica – Červený Kláštor/majere: 4 €
Lesnica – Spišská Stará Ves: 6 €
Požičanie bicykla na celý deň: 10 €

Foto: Michal Knapík, pripravila Danka

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu