Nádcha, chrípka, kašeľ či zachrípnutie: ako prežiť chrípkové obdobie?

Nádcha, chrípka, kašeľ či zachrípnutie: ako prežiť chrípkové obdobie?

Nádcha, chrípka, zápal prínosových dutín, kašeľ, zachrípnutie, alebo ako popasovať chrípkovým obdobím? To, čomu sa ľudovo hovorí „prechladnutie“ nemá s chladom nič spoločné. Ide iba o nepresné všeobecné označenie rozličných ochorení dýchacích ciest. Tieto ochorenia sú pravidla vyvolané vírusmi. Príznaky sú viac-menej podobné, líšia sa iba svojou intenzitou.

Chrípka nádcha a iné pohromy

Choroboplodné zárodky  napádajú predovšetkým  dýchacie cesty a spôsobujú:

 • nádchu
 • kašeľ
 • bolesti hrdla
 • zachrípnutie

K uvedeným príznakom sa často pridružia bolesti hlavy, bolesti kĺbov, malátnosť a zvýšená teplota. Ak ide o ľahšiu formu ochorenia, pri ktorej sa zväčša prejaví iba jeden z uvedených príznakov, najčastejšie nádcha, hovorí sa o prechladnutí.

Nádcha

Nádcha je jedným z najnepríjemnejších, ale aj najnevinnejších príznakov ochorenia   dýchacích ciest. Nosové sliznice sú zapálené, zdurené, tvorí sa hlien. Pri nádche treba dbať na to, aby sliznice boli vlhké. Ovzdušie v miestnosti ba malo obsahovať dostatok vlhkosti. Ďalších dobrým pomocníkom pri nádche je dostatok tekutín a teplo. Vhodné  je prikladanie teplých obkladov na čelo, nahrievanie soluxom, biolampou alebo naparovanie. Výborné je aj teplo z vnútra.  Účinne pomáha  slepačia polievka, ktorá zahreje telo i dušu.

Chrípka

Pri infekčnej chrípke sa objavujú viaceré z uvedených príznakov naraz, často sprevádzané vysokými teplotami. Ak sa ochorenie dôsledne nevylieči, môže spôsobiť vážne komplikácie:

 • zápal stredného ucha
 • zápal pľúc
 • problémy s dýchaním
 • silne bolestivý kašeľ
 • poruchy srdcové rytmu, občas dokonca so zápalom srdcového svalu.

Skutočná chrípka je ťažkým ochorením s vysokými horúčkami. Je vírusového pôvodu, zapríčinená tzv. „chrípkovým vírusom“. Obyčajne sa k nej pridruží silný dráždivý kašeľ, v mnohých prípadoch prudké bolesti kĺbov, v chrbte a celková slabosť. Pacient má pocit ako by ho zbili, musí si ľahnúť.  Už len pri podozrení, že ide o chrípku spôsobenú chrípkovým vírusom treba vyhľadať lekára. Ochorenie môže vážne poškodiť srdce a krvný obeh. Mimoriadne sú ohrození starší ľudia s chronickými chorobami, napríklad srdcovo-cievneho systému. Falošné hrdinstvo nie je namieste!

Zápal prínosových dutín

Ak pri zdanlivom prechladnutí zistíme, že nosný hlien nie je číry, svetlý ale žltozelený a veľmi hlienistý, je pravdepodobné, že ide o zápal prínosných dutín. Typickým sprievodnými znakmi sú bolesti v lícnej oblasti, bolesti hlavy, zvýšená teplota a upchatý nos.

Zápal prínosových dutín je akútne, nie však závažné ochorenie, ale aj to treba dôkladne vyliečiť. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že sa stane z neho chronické ochorenie. Hlien nahromadený vo vedľajších nosových dutinách je živnou pôdou pre baktérie a vírusy. Pri zápale prínosových dutín dobre pôsobí teplo a inhalácie, ktoré zmierňujú zápal a uvoľňujú hlieny.

Zápal priedušiek

Pri tomto ochorení sú zapálené a zdurené sliznice dýchacích ciest a zvykne sa v nich tvoriť hlien. Ochorenie je často sprevádzané mierne zvýšenou teplotou, prípadne dráždivým kašľom, pri ktorom môže dôjsť aj k zvracaniu a sťaženému chrčivému dýchaniu. Ak sa v prieduškách tvorí hlien treba ho vykašľať. Kašeľ je obranným reflexom alebo varovným signálom, zmysluplným mechanizmom nášho organizmu. V žiadnom prípade by sa nemali užívať lieky, ktoré zastavujú kašeľ alebo uvoľňujú hlien, treba ho vykašľať. Zavodňovať, piť veľa tekutí, predovšetkým prieduškové čaje.  Pri suchom dráždivom kašli je vhodné siahnuť aj po sirupoch. Na zlepšenie dýchania pomôže  na noc natrieť hruď a chrbát éterickými olejmi.

Zachrípnutie – strata hlasu

Najčastejšie ho má na svedomí zápal hlasiviek pri laryngitíde (zápal hrtana). Priamou príčinou je tiež vírusová infekcia dýchacích ciest, sprevádzaná nádchou, kašľom, zvýšenou teplotou, škrabaním v krku.

Dôležitý je hlasový  pokoj,  rozprávať čo najmenej, ale rozhodne nešepkať. Šepkaním sa hlasivky namáhajú ešte viac. Ďalším účinným opatrením je inhalácia a zvlhčovanie vzduchu.

Naučme sa správne rozpoznávať príznaky!

Treba sa naučiť odlíšiť ľahkú chrípku, teda prechladnutie od infekčnej chrípky. Pri bezvýznamnej chrípke netreba hneď siahať po liekov, vystačíme si aj s bylinkami, prípadne s radami starej mamy.

Pátrajme po príčinách. Často sa stretávame s názorom, že človek môže „chytiť“  chrípku    z vlhkého, studeného prostredia, ak mu premrznú ruky, nohy, alebo keď v zime nenosíme čiapku, šál a rukavice. Ibaže to nie je pravda. To je mýtus.

Príčinou sú väčšinou vírusy, ktoré sa prenášajú  tzv. kvapôčkovou infekciou. Predpokladá sa, že existuje približne 200 druhov vírusov, z ktorý sa niektoré neustále menia. Náš obranný systém si vie vytvoriť ochranu, ale ak  vírusy zaútočia v inej forme, imunitný systém musí bojovať odznova. Tiež si treba uvedomiť, že ten istý vírus  môže u rôznych ľudí vyvolať rozdielne príznaky.

Chrípka nádcha a iné pohromy a prírodné antibiotiká ako cesnak

Ako si môžeme pomôcť?

 • Aktivujme svoj imunitný systém, aby sa náš organizmus dokázal s choroboplodným zárodkom odolať sám (veľa ovocia zeleniny, najmä s obsahom vitamínu C, pohyb na čerstvom vzduchu, nie však prílišná záťaž, ušetrime telo fyzickej záťaži). Čím je lepšia naša kondícia, tým lepšie sa telo dokáže brániť.
 • Treba veľa piť. Najvhodnejším nápojom je voda v kombinácii s liečivými rastlinami, najmä pri horúčkových stavoch. Tekutiny podporujú proces vylučovania toxických látok a zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii teploty. Zvýšený prívod tekutí podporuje i vyplavovanie hlienov z dýchacích ciest.
 • Bylinkové čaje si pripravujeme buď zo zmesi sušených bylín podľa vlastného výberu, alebo zo zakúpených hotových zmesí.
 • Liečivé byliny na pomoc chrípkového ochorenia sú najmä: medovka, eukalyptus, echinacea, ihličie smreka, harmanček, levanduľa, mäta, rozmarín, ríbezle, ibiš, ihličie borovice, myší chvost, č lipový kvet. Rovnako pomáha zázvor, šťava z cibule a cesnak.
 • Ochoreniu by sme mali v prvom rade predchádzať a v čase chrípkovej epidémie sa podľa možností vyhnúť hromadným akciám a miestam, kde je predpoklad, že sa bude zdržiavať viac ľudí.

 

 

 

5/5 - (1 vote)

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk