Multioteckovia v minulosti: kto splodil najviac detí v dejinách

mnoho ľudí ilustrácia pixa

Kto splodil v dejinách najviac detí? V dejinách bol prístup k myšlienke mnohoženstva niekedy výsadou kráľov, sultánov, alebo záležitosť náboženská. V našej Európskej filozofii je niečo také neprípustné z pohľadu spoločnosti, aj náboženstva. Hoci existujú prípady polygamie a partnerského súladu v Európe, Holandsku, Nemecku a USA aj dnes, zväčša sa stretávajú s odsudzovaním aj obdivom súčasne. Ako tomu bolo v dávnej minulosti? Ktorí slávni multioteckovia sa spomínajú v historických záznamoch?

Prečo multivzťahy nie sú bežné aj opačne?

A ozaj, všimli ste si, že sa nestretávame s prípadmi opačnými? V momente, ak by mala žena viac mužov súčasne, je spoločnosť zhrozená a predstavy niektorých ľudí sa začnú uchyľovať k podivným brehom. Je to však aj prirodzený dôsledok toho, že ženy dokážu fungovať pri sebe v mieri, ale v otázkach vzťahov a lásky nedokážu pri sebe fungovať muži. Na bedrách muža je viac náročnej a fyzickej práce, vytrvalosť a schopnosť zabezpečiť ženy aj rodinu. ženy a v prírode samičky zabezpečujú to gro, pre prežitie zvyšku rodiny z toho, čo zabezpečí samec.

Nie je to pritom o povahe, ale o prirodzenosti pohlaví. Od najmenšieho chrobáka, obojživelníky, cez vtáky a levy je to samec. Ten dobíja, dvorí, zápasí a nakoniec víťazí. Tak je to vo svorke levov, vlkov, tak je tomu aj u kŕdľa hydiny, ktorému vládne kohút a je nepredstaviteľné mať pri jednej sliepke kohútov dvoch.

Sultán Mulaj Ismail: Vládca s viac ako tisíckou detí

Marocký sultán Mulaj Ismail, ktorý vládol v rokoch 1672 až 1727, sa preslávil nielen svojou neoblomnou vládou, ale aj ohromujúcim počtom potomkov. Podľa historických záznamov mal štyri oficiálne manželky a viac ako 500 konkubín. Jeho harém bol tak rozsiahly, že mu Guinnessova kniha rekordov pripisuje najmenej 888 detí, hoci niektoré odhady hovoria o viac ako tisícke potomkov. Najviac detí tak v dejinách mal zrejme on.

Je jasné, že mimo politiky sa oddával špeciálnej činnosti, ktorú my normálni bežní ľudia poznáme v rámci prstov jednej ruky. Jeho schopnosť udržiavať takú veľkú rodinu pramenila z jeho postavenia panovníka a bohatstva, ktoré mu umožnilo podporovať stovky potomkov.

Káľ Sobhuza II.: Panovník s 210 deťmi

Káľ Sobhuza II. bol vládcom afrického Svazijska (dnes Eswatini) a patrí medzi najdlhšie vládnucich monarchov v histórii. Na tróne strávil neuveriteľných 82 rokov, od roku 1899 až do svojej smrti v roku 1982. Počas života sa oženil s minimálne 70 ženami a stal sa otcom približne 210 detí. Veľký počet manželských zväzkov bol v jeho kultúre bežný a mal symbolizovať moc a stabilitu panovníka.

Faraón Ramzes II.: Egyptský panovník so stovkou detí

Staroveký egyptský faraón Ramzes II., ktorý vládol v 13. storočí pred naším letopočtom, bol známy svojimi vojenskými výpravami, monumentálnymi stavbami a rozsiahlym panovaním. Bol taktiež otcom ohromného počtu detí. Historici odhadujú, že mal viac ako 100 potomkov, ktorých splodil s desiatkami manželiek a konkubín. Ako jeden z najmocnejších panovníkov starovekého Egypta mal dostatok zdrojov na podporu svojej rozvetvenej rodiny. Jeho dynastia zohrala dôležitú úlohu v dejinách krajiny.

mnoho ľudí ilustrácia pixa

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.