Morská voda na dezinfekciu a uvoľnenie upchatého nosa. Prečo?

Morská voda na dezinfekciu a uvoľnenie upchatého nosa. Prečo?

Napriek tomu, že morskej vody je vo svete naozaj veľa a zadarmo, tá v lekárni má pomerne vysokú cenovku. Je to však malý zázrak. Morská voda s obsahom minerálov má na nos priaznivý vplyv a pomáha ho tiež čistiť lepšie, než čokoľvek iné. Keďže nejde o bežné syntetické liečivo a pri dýchaní neprekáža, alebo nie je rizikovým pomocníkom, môžeme si ľahko vyčistiť nos aj v domácich podmienkach. Na šťastie. Morská voda v malých baleniach je síce drahá, no dokáže naozaj pomôcť. O to viac, ak je zbavená baktérií, neželaných látok a obsahuje len to, čo má.

zima šál nádcha

Poznáme to z pobytov pri mori. Astmatici dokážu lepšie dýchať. Pri potápaní a špliehaní sa v mori sú hlieny preč. Dýchanie nosa je čisté. Sem tam nejaký ten soplík vyjde veľmi ľahko von a berieme to ako samozrejmosť. Lenže slaná voda to všetko v dýchacom ústrojenstve uvoľňuje a odteká preč. Slovensko nemá more, inak by sme v tomto smere boli už dávno veľkí podnikavci, alebo len  užívali vlastnú medicínu bez prechádzania hranicami.

V lekárni pod rôznymi názvami

Ak ju nemáte teraz, majte ju aspoň v zásobe. Nazývať sa môžu ako nosová hygiena, hygiena nosa, len pod značkou s počtom ml, alebo priamo pod „morská voda“ alebo „s výťažkami z morskej vody“. Známe sú značky Aliamare, Physiomer, Quixx, Sterimar, Livsan, Vincentka a iné. Vincentka má obsah minerálov a nemusí vôbec obsahovať v názve informáciu o tom, na čo slúži. Online kúpite napríklad na etabletka.sk, alebo benulekaren.sk

Prečo je morská voda v nose tak účinná?

Prípravky s morskou vodou sa často využívajú na dezinfekciu a uvoľnenie nosa, pretože morská voda obsahuje mnoho minerálov, ako sú sodík, draslík, vápnik a horčík, a tiež stopové prvky ako jód, zinok a meď. Tieto minerály a stopové prvky môžu mať protizápalové a antiseptické účinky, ktoré môžu pomôcť zmierňovať zápal a zabíjať baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy, ktoré sa môžu hromadiť v nose a spôsobovať rôzne problémy.

Okrem toho, prípravky s morskou vodou môžu pomôcť zvlhčiť a uvoľniť nosnú sliznicu, čo môže uľahčiť dýchanie a zmierniť niektoré symptómy súvisiace s prechladnutím, alergiami a inými stavmi. Taktiež môžu pomôcť odstrániť hlieny a iné nečistoty z nosa a pomôcť udržať nosné cesty čisté a zdravé.

Morská voda niekedy nevyhnutnosť

Nevyhnuteľnou pomocou je morská voda pri nehodách, ale aj nachladnutiach a plnom nose. Dôležitosť má pri prácach v prašnom prostredí. Napríklad pri prerábke domu, brúsení dreva a po zvírenom prachu. Jemný prach sa usadzuje práve v nosovej sliznici a môže stekať do hrdla. Slaná voda nastriekaná do nosných dierok v spreji doslova umýva toto prostredie a uvoľňuje aj to, čo by bežným smrkaním neodišlo.

Pri veľmi hustých hlienoch, napríklad aj u detí, alebo nemožnosti sa vysmrkať pomáha morská voda viac, ako akékoľvek lieky. Sliznica nie je podráždená a malé hodnoty soli jej bežne ani nijako nemôžu ublížiť. Mať zásobu morskej vody pre výplach nosovej dutiny má pre domáceho majstra, záhradkára, staviteľa, ale pokojne aj človeka s častými hlienmi a astmatika, nevyhnutnosť.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.