ZN.SK
dieťatko a starostlivosť

Majte kontrolu nad bábätkom: monitor dychu a jeho využitie

Počuli ste už o SIDS? Syndróm náhleho úmrtia novorodencov nemá doteraz žiadne vysvetlenie jeho pôvodu. Aj naoko zdravé dieťa môže kvôli nemu počas spánku zomrieť a rodiť o tom nemusí ani vedieť.

Počuli ste už o SIDS? Syndróm náhleho úmrtia novorodencov nemá doteraz žiadne vysvetlenie jeho pôvodu. Aj naoko zdravé dieťa môže kvôli nemu počas spánku zomrieť a rodiť o tom nemusí ani vedieť. V súčasnosti už existujú prístroje, ktoré dokážu monitorovať bábätká. Napríklad náhla zástava dychu sa dá dnes spoľahlivo odhaliť prostredníctvom monitorov dychu. Pri rýchlom poskytnutí prvej pomoci, viete bábätko včas zachrániť.

dieťatko a starostlivosť

Monitor dychu a ako to bolo v minulosti

Monitory dychu sú elektronickými  prístrojmi, ktoré zachycujú srdcovú činnosť a dych dieťaťa. Ak dôjde k zástave, monitor to ihneď začne hlásiť hlasným pípaním, aby mohli rodičia okamžite zasiahnuť. V minulosti sa používala len jedna forma takýchto prístrojov. Boli to ohybné podložky, ktoré sa dávali pod plachtu a na ne ste potom položili dieťatko. Dnes disponujeme modernejšími prístrojmi, ktoré sa prichytia na plienku bábätka. Sú tak v priamom kontakte s detskou pokožkou a priamo vyhodnocujú všetky potrebné informácie.

Pre koho sú primárne určené?

Aj keď monitory dychu zvyknú rodičia v rámci bezpečnosti zabezpečovať aj úplne zdravým deťom, existujú skupiny, ktoré majú viacero rizikových faktorov a tie vedú k SIDS.

  • predčasne narodené deti
  • ak sa SIDS vyskytol u niektorého zo súrodencov
  • deti s malou pôrodnou hmotnosťou do 2500 gramov
  • zlá životospráva matky počas tehotenstva
  • zdravotné problémy bábätka
  • prenášané tehotenstvo a vyvolaný pôrod
  • problémy s dýchacími cestami, silná nádcha alebo ochorenie dýchacích ciest
  • matka vo veku do 20 rokov
  • narodenie viactorčiat

U všetkých vyššie spomenutých rizikových detí je potrebná spolupráca rodičov s odborníkmi a nestačí len monitorovanie v domácom prostredí. Rodič by mal byť poučený, ako v prípade alarmu rýchlo konať.

Strach aj pri falošnom poplachu

Monitory dychu sú samozrejme veľkou pomôckou, no niektorým mamičkám môžu byť viac na škodu. K SIDS dôjde na Slovensku približne u dvadsiatich až tridsiatich deťoch ročne, čiže toto percento je zanedbateľné. Často sa stáva, že prístroje, ktoré sa  zachycujú na plienke sa pri pohyboch bábätka v spánku môžu dostať pri spaní skôr dole. Alarm sa môže aktivovať a vyvolať zbytočný stres. Každá mama podvedome po celý čas vníma pravidelnosť dychu, ktorú v nej počuje. Pri každej zmene si to všimne a môže včas reagovať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu