Majte kontrolu nad bábätkom: monitor dychu a jeho využitie - ZN.SK

Majte kontrolu nad bábätkom: monitor dychu a jeho využitie

Počuli ste už o SIDS? Syndróm náhleho úmrtia novorodencov nemá doteraz žiadne vysvetlenie jeho pôvodu. Aj naoko zdravé dieťa môže kvôli nemu počas spánku zomrieť a rodiť o tom nemusí ani vedieť. V súčasnosti už existujú prístroje, ktoré dokážu monitorovať bábätká. Napríklad náhla zástava dychu sa dá dnes spoľahlivo odhaliť prostredníctvom monitorov dychu. Pri rýchlom poskytnutí prvej pomoci, viete bábätko včas zachrániť.

dieťatko a starostlivosť

Monitor dychu a ako to bolo v minulosti

Monitory dychu sú elektronickými  prístrojmi, ktoré zachycujú srdcovú činnosť a dych dieťaťa. Ak dôjde k zástave, monitor to ihneď začne hlásiť hlasným pípaním, aby mohli rodičia okamžite zasiahnuť. V minulosti sa používala len jedna forma takýchto prístrojov. Boli to ohybné podložky, ktoré sa dávali pod plachtu a na ne ste potom položili dieťatko. Dnes disponujeme modernejšími prístrojmi, ktoré sa prichytia na plienku bábätka. Sú tak v priamom kontakte s detskou pokožkou a priamo vyhodnocujú všetky potrebné informácie.

Pre koho sú primárne určené?

Aj keď monitory dychu zvyknú rodičia v rámci bezpečnosti zabezpečovať aj úplne zdravým deťom, existujú skupiny, ktoré majú viacero rizikových faktorov a tie vedú k SIDS.

  • predčasne narodené deti
  • ak sa SIDS vyskytol u niektorého zo súrodencov
  • deti s malou pôrodnou hmotnosťou do 2500 gramov
  • zlá životospráva matky počas tehotenstva
  • zdravotné problémy bábätka
  • prenášané tehotenstvo a vyvolaný pôrod
  • problémy s dýchacími cestami, silná nádcha alebo ochorenie dýchacích ciest
  • matka vo veku do 20 rokov
  • narodenie viactorčiat

U všetkých vyššie spomenutých rizikových detí je potrebná spolupráca rodičov s odborníkmi a nestačí len monitorovanie v domácom prostredí. Rodič by mal byť poučený, ako v prípade alarmu rýchlo konať.

Strach aj pri falošnom poplachu

Monitory dychu sú samozrejme veľkou pomôckou, no niektorým mamičkám môžu byť viac na škodu. K SIDS dôjde na Slovensku približne u dvadsiatich až tridsiatich deťoch ročne, čiže toto percento je zanedbateľné. Často sa stáva, že prístroje, ktoré sa  zachycujú na plienke sa pri pohyboch bábätka v spánku môžu dostať pri spaní skôr dole. Alarm sa môže aktivovať a vyvolať zbytočný stres. Každá mama podvedome po celý čas vníma pravidelnosť dychu, ktorú v nej počuje. Pri každej zmene si to všimne a môže včas reagovať.

Majte kontrolu nad bábätkom: monitor dychu a jeho využitie
5 (100%) 1 hlas[ov]
Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Peter Sagan a Doha 2016
Peter Sagan obhájil titul majstra sveta, Doha 2016

New York ako Big Apple, Manhattan
Prečo sa mestu New York hovorí Big Apple (Veľké jablko)?

Syr automat švajčiarsko
Dôvera vo Švajčiarsku: Neuveríte ako kúpite syr a mäso v horách

Zavrieť