ZN.SK
Modrá vlajka, ocenenie pláží

Modrá vlajka: ocenenie za kvalitnú a čistú pláž, španielske pláže najlepšie

Ak sa pláži hovorí, že má modrú vlajku, nejde len tak o hocijakú pláž. Spĺňa prísne podmienky, takže sa nedivme, že niektoré lokality sa ňou pýšia viditeľne

Zľavy na wellness pobyty

Medzinárodná organizácia Foundation for Enviromental Education so díslom v Dánsku udeľuje každý rok titul MODRÁ VLAJKA plážam v Európe. Pláže, ktoré sú ocenené modrou vlajkou sa pýšia týmto ocenením zámerne v rámci marketingu, čo je určitou zárukou, že návštevníci budú spokojní. Na pláži tak mimo štátnej vlajky a vlajky signalizujúcej stav mora (silné vlny a odporúčania na vstup) aj modrá vlajka tejto neziskovej organizácie, skrátene FEE. Jej hodnotenia a odporúčania sa tak týkajú pláží v celej Európe, Afrike, Amerike a Ázii.

Modrá vlajka, ocenenie pláží

Vlajka má charakteristický vzhľad a vždy uvádza aj rok, za ktorý ju má. Ak na pláži vidíte vlajku s predvlaňajším rokom, pláž zrejme nárok nosenia vlajky stratila a „zabudli“ ju zvesiť.

Podmienky a udeľovanie modrej vlajky

Pre získanie modrej vlajky musí pláž spĺňať pomerne veľa kritérií. Nie je to len čistota, bezpečnosť a možnosti sociálnych zariadení. Je to aj ich prístupnosť, možné aktivity na pláži, ako aj prístup profesionálnej záchrannej služby. 5. júna sa udeľujú, ale taktiež odoberajú 5. júna pre severnú pologuľu a 1. novembra pre Karibik a zvyšnú južnú pologuľu mimo Austrálie. V roku 2018 sa začali udeľovať modré vlajky aj lodiam ponúkajúcim enviromentálne služby, sledovanie prírody a rekreačný, nie výlovný rybolov.

Španielsko je stále na čele

Zhruba každá šiesta ocenená pláž na svete je tá v Španielsku. Španielsko je totiž už celé tri desaťročia na čele krajín ocenených touto organizáciou. Krajina sa dlhodobo drží na popredných miestach v počte pláží. Vďačí tomu v prvom rade dĺžke svojho pobrežia a oddelenosti jednotlivých pláží, ale taktiež za ich ochranu a všetky aktivity spojené s ich údržbou a ochranou. Návštevníkom tak práce španielske pláže ponúkajú kvalitné služby. Najviac ocenení má región Valencia s počtom 132. Celkovo má Španielsko 590 ocenených pláží.

Pre Španielsko je pomerne jednoduché dosiahnuť takéto čísla. Nepočítajú sa totiž len pláže pevniny, ale aj tie na Malorke, Menorke, Tenerife, Fuerteventura, všetkých ostatných Baleárskych a Kanárskych ostrovov a taktiež pobrežie Španielska nesužujú prúdy prinášajúce morský plastový odpad, ako iné krajiny a ostrovy.  Na miestach, ktoré sú týmto javom postihnuté, funguje údržba oveľa náročnejšie.

Oficiálne stránky mimovládnej neziskovej organizácie FEE: http://www.fee.global/blue-flag/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu