ZN.SK
mobilný telefón

Mobil hlási napadnutie vírusom? Možno sa vás snažia oklamať!

Hlásenie o víruse, či nákaze vírusom v mobile vás vystraší, no len čo vypnete stránky, už sa nezobrazuje? Bububu efekt falošným vírusom občas chytí do pasce

Zľavy na wellness pobyty

Hlásenie o víruse, či nákaze vírusom v mobile vás vystraší, no len čo vypnete stránky, už sa nezobrazuje? Surfovanie na internete s mobilom po rôznych stránkach občas môže priniesť zážitok, pri ktorom sa ani nevedno ako ocitnete v pasci. Na internete množstvo stránok vedome aj nevedome zverejňuje reklamy a scripty, prípadne sú infikované podvodným scriptom, ktorý číha na mobilných používateľov. Falošné hlásenie o víruse vám zablokuje prácu v prehliadači, odmieta sa vypnúť a ešte drzo aktivuje vibračné zvonenie.

mobilný telefón

Hlásenie o víruse

Okamžite script presmeruje obeť na pochybné stránky s varovaním, že Vaše zariadenie je infikované. Aby zvýšili dôveru, zobrazia presne typ modelu zariadenia, krajinu, či poskytovateľa pripojenia. Väčšina ľudí zostane v takom momente šokovaná. Váš mobil napadol vírus a vy s tým nedokážete nič spraviť. Tieto falošné stránky vystrašia mnohých ľudí. Avšak hneď sa aj uvádza informácia o tom, že vírus môžete vyčistiť pomocou XY aplikácie len od nich. Dávajú vám riešenie? Aké od nich milé. Ideálna obeť je menej skúsený používateľ mobilu. Akákoľvek inštalácia z takýchto stránok je riskantná. Do mobilu sa vďaka presmerovaniam môže dostať od tejto chvíle čokoľvek.

Najprimitívnejšie sú podvodné hlásenia o víruse, ktoré vás však presmerujú na online kasína, hazardné hry a iné pochybné stránky. Potom asi ťažko ide o stránky snažiace sa Vás zachrániť. Už takéto pomenovanie je vzhľadom na obsah absurdné.

Ako funguje také hlásenie?

Aby bolo možné zistiť vírus vo vašom mobile, potrebujete mať vlastnú aplikáciu, ktorá v danej chvíli beží. Nie akési neznáme pochybné stránky, ktoré zverejnia jednu až dve vety o tom, že máte vírus. Ako to môžu vedieť? Bežne sa do mobilu vírus nedostane a ak sa tak aj stane a náhodou ste vybavení ochranou, zobrazenie príde od tejto ochrany – aplikácie nainštalovanej v mobile. Cudzie stránky nemajú ako zistiť, aké škodlivé kódy sa do mobilu dostali, pokiaľ nejde o špecializované sondovacie nástroje. Určite by také zistenie neprebehlo náhle v priebehu pár sekúnd s priveľmi ambicióznym zobrazením vášho mobilu na akejsi neznámej doméne s pochybnou úpravou. Veľmi často dokonca s priveľmi zle napísaným textom v takmer slovenskom jazyku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu