Mobil hlási napadnutie vírusom? Možno sa vás snažia oklamať! - ZN.SK

Mobil hlási napadnutie vírusom? Možno sa vás snažia oklamať!

Hlásenie o víruse, či nákaze vírusom v mobile vás vystraší, no len čo vypnete stránky, už sa nezobrazuje? Surfovanie na internete s mobilom po rôznych stránkach občas môže priniesť zážitok, pri ktorom sa ani nevedno ako ocitnete v pasci. Na internete množstvo stránok vedome aj nevedome zverejňuje reklamy a scripty, prípadne sú infikované podvodným scriptom, ktorý číha na mobilných používateľov. Falošné hlásenie o víruse vám zablokuje prácu v prehliadači, odmieta sa vypnúť a ešte drzo aktivuje vibračné zvonenie.

mobilný telefón

Hlásenie o víruse

Okamžite script presmeruje obeť na pochybné stránky s varovaním, že Vaše zariadenie je infikované. Aby zvýšili dôveru, zobrazia presne typ modelu zariadenia, krajinu, či poskytovateľa pripojenia. Väčšina ľudí zostane v takom momente šokovaná. Váš mobil napadol vírus a vy s tým nedokážete nič spraviť. Tieto falošné stránky vystrašia mnohých ľudí. Avšak hneď sa aj uvádza informácia o tom, že vírus môžete vyčistiť pomocou XY aplikácie len od nich. Dávajú vám riešenie? Aké od nich milé. Ideálna obeť je menej skúsený používateľ mobilu. Akákoľvek inštalácia z takýchto stránok je riskantná. Do mobilu sa vďaka presmerovaniam môže dostať od tejto chvíle čokoľvek.

Najprimitívnejšie sú podvodné hlásenia o víruse, ktoré vás však presmerujú na online kasína, hazardné hry a iné pochybné stránky. Potom asi ťažko ide o stránky snažiace sa Vás zachrániť. Už takéto pomenovanie je vzhľadom na obsah absurdné.

Ako funguje také hlásenie?

Aby bolo možné zistiť vírus vo vašom mobile, potrebujete mať vlastnú aplikáciu, ktorá v danej chvíli beží. Nie akési neznáme pochybné stránky, ktoré zverejnia jednu až dve vety o tom, že máte vírus. Ako to môžu vedieť? Bežne sa do mobilu vírus nedostane a ak sa tak aj stane a náhodou ste vybavení ochranou, zobrazenie príde od tejto ochrany – aplikácie nainštalovanej v mobile. Cudzie stránky nemajú ako zistiť, aké škodlivé kódy sa do mobilu dostali, pokiaľ nejde o špecializované sondovacie nástroje. Určite by také zistenie neprebehlo náhle v priebehu pár sekúnd s priveľmi ambicióznym zobrazením vášho mobilu na akejsi neznámej doméne s pochybnou úpravou. Veľmi často dokonca s priveľmi zle napísaným textom v takmer slovenskom jazyku.

Mobil hlási napadnutie vírusom? Možno sa vás snažia oklamať!
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Odetí do krásy
Predstavili knihu, v ktorej sú Odetí do krásy slovenského kultúrneho dedičstva

Thermal Park Dunajská Streda
Thermal Park Dunajská Streda, termálne kúpalisko a akvapark

Drevený artikulárny evanjelický kostol Kežmarok
Zaujímavé fakty o drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku

Zavrieť