ZN.SK
červené ovocie

Mesiac Jún, česky červen: história a ďalšie jazyky

Mesiac jún je pre všetkých mesiacom záveru školského roka, mesiacom príprav na prázdniny a letné dovolenky, pre hospodárov ide o obdobie zberov

Mesiac jún je pre všetkých mesiacom záveru školského roka, mesiacom príprav na prázdniny a letné dovolenky, pre hospodárov ide o obdobie zberov niektorých plodín a pre cestovné kancelárie sa začína sezóna. Šiesty mesiac je v pôvodnom rímskom kalendári zasvätený rímskej bohyni Juno, alebo Junone.

červené ovocie cez jún

V Čechách sa mesiac nazýva červen, pričom pôvod tohto názvu nie je celkom jasný. Len sa diskutuje, že môže ísť o mesiac pomenovaný podľa červenania jabĺk, jahôd a iného ovocia. Niektoré teórie dokonca zachádzajú ďalej a uvažujú o názve odvodenom od červov, z ktorých sa získavalo farbivo. 21. júna sa na severnej pologuli začína leto a vždy má mesiac 30 dní.

Medzinárodný deň detí

1. jún je na celom svete oslavou detí. Medzinárodný deň detí sa oslavuje čoraz viac, keďže je príležitosťou pre komerčnú sféru, ako prilákať mamičky ako vďačnú cieľovú skupinu, a deti, ako výrazne atraktívnu časť spoločnosti pre niektorý druh tovaru. Aj preto nákupné centrá a rôzne miesta pretekajú v programe organizovanom na tento deň. AN druhej strane, deti je dobré si pripomenúť. Mať pre nich v strede roka ďalší deň na ktorý sa tešiť, veď Vianoce sú ešte ďaleko a niektoré deti si nejakú tú oslavu predsa po školskom roku zaslúžia.

Jún v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina:           qershor
Azerbajčina:        İyun
Baskitský jazyk:  ekain
Bieloruština:        červień
Čeština: červen
Dánčina:               juni
Estónčina:            juuni
Fínčina: kesäkuu
Francúzština:      juin
Holandčina:         juni
Chorvátština:      lipanj
Írčina:    Meitheamh
Japončina:           rokugatsu
Jazyk ostrova Tuvalu:       Iuni
Latinčina:             Iūnius
Litovčina:             birželis
Lotyšština:           jūnijs
Luxemburčina:    Juni
Macedónčina:     juni
Maďarčina:          június
Nemčina:             Juni
Polština:              czerwiec
Portugalčina:       junho
Rumunčina:         iunie
Ruština: ijun
Slovinčina:           junij
Španielčina:         junio
Švédčina:             juni
Taliančina:           giugno
Thajčina:              mithunayon
Tuniská arabčina:              Juwān
Turečtina:            haziran

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu