Ako vyrobiť bezpečný detský sliz na hranie: postup a suroviny

Sliz je obľúbenou zábavkou a hračkou malých detí, ale nie veľkú obľubu si získal u rodičov, pretože táto lepkavá hmota skončí častokrát prilepená na stene či koberci. Najbezpečnejšie je, ak sliz pre deti vyrobíte doma. Samozrejme ich do prípravy môžete zapojiť, čo deti poteší ešte viac. Naštartujte svoju kreativitu a vytvorte sliz rôznych farieb a kreácií. Možností je nekonečne veľa. Pre najbezpečnejší spôsob výroby odporúčame vyhnúť sa prísadám, ktoré by mohli potenciálne dráždiť alebo spáliť pokožku.
Inšpirujte sa našimi dvoma najbezpečnejšími a najjednoduchšími receptami.

Sliz z kukuričného škrobu

Čo potrebujete?

  • voda
  • kukuričný škrob

Postup: Do misky si pripravte pár lyžíc kukuričného škrobu a postupne pridávajte vodu, kým postrehnete želanú konzistenciu slizu. Sliz je potrebné rukami spracúvať a stláčať, aby ostal tuhý.  Ak ho chcete mať farebný, vmiešajte doň pár kvapiek potravinárskeho farbiva.

Sliz z tekutého lepidla

Čo potrebujete? 

  • 100ml tekutého lepidla
  • 1/2 lyžice jedlej sódy
  • 1 lyžicu roztoku na kontaktné šošovky
  • potravinárske farbivo
  • trblietky

Postup: Lepidlo vylejte do misky a zmiešajte s jedlou sódou. Pridejte kvapku potravinárskeho farbiva a znova premiešajte. Nakoniec prilejte roztok na kontaktné šošovky. Sliz sa bude najskôr lepiť, ale postupne z neho vytvoríte hladkú hmotu. Na záver ho môžete prizdobiť trblietkami. Tip: Sliz bude na dotyk zamatovejší, pokiaľ do hmoty vmiešate trošku peny na holenie.

Tipy a rady pre bezpečnosť

Po výrobe alebo hraní sa s domácim slizom dôkladne umyte pokožku. Pozorne sledujte, či vaše dieťa vykazuje akékoľvek príznaky nepohodlia, vrátane svrbenia alebo pálenia pokožky. V tomto prípade použite na opláchnutie veľké množstvo vody. Nepoužívajte mydlo, ktoré môže narušiť ochrannú bariéru pokožky, čo umožňuje hlbšie prenikanie chemikálie. Pri väčšom popálení aplikujte masť, ako je napríklad vazelína, prikryte nepriľnavou gázou a kontaktujte svojho lekára.  

  • Sliz je najlepšie uskladniť vo vzduchotesnej nádobe, aby nevyschol.
  • Pre krajší efekt trblietavého slizu, použite väčšie trblietky, malé zaniknú.
  • Ak je sliz priveľmi lepkavý, odporúča sa pridať pár kvapiek očného roztoku a dobre premiešať, kým nezíska tú správnu konzistenciu.

 

Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.