ZN.SK
mráz a príroda cez december

Mesiac December, česky prosinec: história a ďalšie jazyky

December je posledný mesiac v roku, hoci v minulosti bol desiatym. Rímsky kalendár, ktorý sme prevzali na rozdiel od Českej republiky a Poľska…

December je posledný mesiac v roku, hoci v minulosti bol desiatym. Rímsky kalendár, ktorý sme prevzali na rozdiel od Českej republiky a Poľska u nás vďaka uhorskej vláde a kresťanstvu, prináša určitú zvláštnosť. Po doplnení Januára a Februára sa z desiateho mesiaca stal dvanásty.

mráz a príroda cez december

Z latinského slova deci, ktoré označuje desať, máme odvodených veľa slov. Decimeter, deciliter, dekagram. Aj mesiac, hoci píšeme mu poradie 12. Dnes používame gregoriánsky kalendár upravujúci pôvodný juliánsky.

Mesiac vianočný, plný kultúrnych zvyklostí

Ten si celý život budeme spájať so snehom, Vianocami a sviatkami, no tiež záverom roka, zimnými prázdninami a rodinou. V minulosti to bol zimný slnovrat, čo sa slávil po 24. decembri, po príchode kresťanstva však zámerne stanovili narodenie Ježiša na tento deň, aby vymietili pohanské tradície aj zvyky. Nepodarilo sa. Aj naďalej prekrajujeme jabĺčka, sypeme do rohov mak aj orechy, aj naďalej nevynášame z domu nič, nejeme celý deň – až večer, najskôr ponúkneme zvieratám až potom sebe, a ešte dnes lokálne zdobíme dom vetvičkami a slamenými ozdobami. Žiadne kresťanské tradície, ale slovanské, takzvané pohanské. Mesiac je plný čarovných symbolov. Nakopili sa, pretože ľudia už nepracovali krvopotne na poli, pripravovali sa postupne na rok ďalší, znova plný driny. Len v decembri už nebolo čo robiť, len prečkať zimu osláviť slnovrat, neskôr umelo časovo nastavené narodenie Krista.

December v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina: dhjetor
Azerbajčina: Dekabr
Baskitský jazyk: abendu
Bieloruština: sniežań
Čeština: prosinec
Dánčina: december
Estónčina: detsember
Fínčina: joulukuu
Francúzština: décembre
Holandčina: december
Chorvátština: prosinac
Írčina: Nollaig
Japončina: jūnigatsu
Jazyk ostrova Tuvalu: Tēsema
Latinčina: December
Litovčina: gruodis
Lotyšština: decembris
Luxemburčina: Dezember
Macedónčina: dekembri
Maďarčina: december
Nemčina: Dezember
Polština: grudzień
Portugalčina: dezembro
Rumunčina: decembrie
Ruština: dekabr
Slovinčina: december
Španielčina: diciembre
Švédčina: december
Taliančina: dicembre
Thajčina: thanwakhom
Tuniská arabčina: Dīsambir
Turečtina: aralık

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu