Jednou z najväčších záhad súčasnosti je fungovanie medzinárodnej pošty. Stretávajú sa s ňou osobne najmä ľudia, ktorí na internete nakupujú drobnosti. Prvé spoznávania veľkých zahraničných obchodov im prinesú skúsenosti, kde ak nakúpia predmet za 40 centov, poštovné majú takzvané Freeshipping, vynárajú sa otázky, ako je to vlastne možné? Poštovné zadarmo pri rôznych zásielkach z Číny, či dokonca z Británie, Kórei a niekedy aj z iných krajín, poteší, pretože pár centovú či eurovú vec, kábel, či koncovky, máte doma za naozaj výbornú cenu. Situácia, akú máme na Slovensku, sadá výborne ilustrovať na príklade, kedy si objednáte bundu z Číny a dorazia vám nohavice.
Dôvody, ktoré stoja za lacným poštovným
Vo všeobecnosti sa hovorí o štátnej pomoci čínskemu vývozu a poštovnému. Aj napriek tomu, že by Čína podporovala svojich vývozcov a predajcov, čo na Slovensku určite v rámci vývozu čakať nemôžeme, určitú časť poštovného sa uhrádza v cieľovej krajine, ktorá zásielku nakoniec doručuje. Je teda na čínskej strane, že hradí aj časť dopravy v cieli. Čínska pošta však je pomerne dobrým nástrojom na to, aby mali čínske obchody a vývozcovia záujem a úsilie na podpore ekonomiky a to sa im aj úspešne darí.
Situácia zo Slovenska von je diametrálne iná
Objednávali ste si bundu za 18 USD s poštovným „Freeshipping“ (bezplatne) alebo povedzme za dva doláre, veď ide jar, treba niečo ľahké. Lenže v balíčku ste si našli teplákové nohavice. Síce pekné, aj by ste ich použili, lenže chceli ste bundu. Píšete predajcovi, že to v sklade poplietli a predajca píše, nech teda pošlete tepláky naspať a on Vám pošle naspäť peniaze. Zabalíte balíček, idete na poštu a nestačíte sa čudovať. Poštovné do Číny vás bude stáť násobok. 40 EUR za čo? V podstate len za poslanie balíčka. S podobnou situáciou sa stretáva viacero ľudí, ktorí nemajú ani len poňatie, čo ich čaká pri pokuse poslať balík do Číny. Šľak takmer trafil Tibora zo Senca, ktorý si objednal notebook, vycáloval CLO a po týždni mal notebook poslať. Za poštovné a poistenie do Číny zaplatíme 60 EUR. Zaplatené CLO mu samozrejme nevráti nikto. Rovnaký problém majú zákazníci z USA, keď chcú poslať poškodený tovar späť. Poštovné vychádza najlacnejšou cestou na okolo 30 EUR.
Platí, že platíme viac
Platí, že na Slovensko máte oveľa jednoduchšie poslať si čokoľvek zo zahraničia, ako zo Slovenska von. Ceny poštovného odrádzajú posielať balíčky. Čoraz viac sa aj v slovenských obchodoch oplatí zvoliť dopravu kuriérom, ktorá občas býva takmer na rovnakej úrovni. Cenu bežných listov a pohľadníc nepochybne zvýšil aj pokles ich používania. Od čias, kedy si SMSku pošle aj 11 ročné dieťa, či dnešných čias, kedy si email odošle aj 8 ročné dieťa, sa vlastne ani nemožno diviť poklesu záujmu o listy a pohľadnice. Dnes niekomu stačí umelo označiť priateľov s rovnakým menom a hromadne na Facebooku popriať k meninám. Stojí to pár sekúnd vlastného času.