Literárna cena Ivana Kraska sa udeľuje už od roku 1955 - ZN.SK

Literárna cena Ivana Kraska sa udeľuje už od roku 1955

Jedno z najstarších literárnych ocenení, ktoré na Slovensku máme je cena Ivana Kraska. Už od roku 1955 ju udeľuje Literárny fond (LF), ktorý touto cenou oceňuje autorov píšucich v slovenskom jazyku. Naopak ďalšími cenami oceňuje autorov píšucich v maďarskom jazyku, alebo rusínskom. Autori v maďarskom jazyku sú Literárnym fondom oceňovaní cenou Imre Madácha a autori v ukrajinskom jazyku cenou Ivana Franka.

Cena Ivana Kraska

Mladí autori do 35 rokov tak majú príležitosť upozorniť na svoj talent, svoje dielo v ocenení, ktorého víťazmi boli v minulosti napríklad Milka Zimková, Ľubomír Feldek a iní. Hlavnou cenou pre víťaza je peňažná odmena 1000 EUR. Šance pritom majú diela z oblasti prózy, prózy, literárnej vedy, televízne, rozhlasové, ale aj divadelné hry, alebo tiež scenáre hraných filmov. Cena Ivana Kraska sa udeľuje debutujúcim autorom za dielo vydané v uplynulom roku. Aj tento rok sa tak môžu prihlásiť všetci autori, ktorých prvotiny vyšli v slovenských vydavateľstvách v roku 2016. Prihlásiť svoje diela tak môžu do 15. Marca. Podmienky ceny tiež zverejňuje oficiálny zdroj Literárneho fondu: http://litfond.sk. Žiaľ, niektoré podrobnosti už stránky neprezentujú.

Na knižnej sociálnej sieti Goodreads je možné nájsť všetky diela ocenených Cenou Ivana Kraska za posledné roky na jednom mieste pod odkazom: goodreads.com

Literárna cena Ivana Kraska sa udeľuje už od roku 1955
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
The Man from UNCLE
Recenzia filmu Krycie meno U.N.C.L.E. od Guya Ritchieho

Stredoveké dni, stredovek a historický festival
Historický festival Rotenstein na vodnom hrade Holíč 26. a 27. mája 2018

Halloween
Zaujímavosti a fakty o halloweene: Halloween ako ho asi nepoznáte

Zavrieť