ZN.SK
Bobor vo vode

Zaujímavé fakty o bobroch, ktoré ste možno nevedeli

Bobor európsky (Castor fiber) na Slovensku zákonom chránený. Objavuje sa na viacerých miestach, dokonca aj v Bratislave vo Vrakuni…

Bobor európsky (Castor fiber) na Slovensku zákonom chránený. Objavuje sa na viacerých miestach, dokonca aj v Bratislave vo Vrakuni, v horských oblastiach, najmä však na miestach s kombináciou stojatých a mierne tečúcich vôd.  Jeho charakteristickou vlastnosťou je vytváranie hrádzí.

Bobor vo vode

Kým v minulosti jeho počínanie bolo v súlade s prírodou, dnes akékoľvek počínanie neriadené človekom je prijímané negatívne. Bobor vytvorí hrádzu, ktorá zatopí pole, lesnú cestu, alebo rovinu. Z pohľadu človeka poškodí dreviny na brehu rieky. Z pohľadu zvieraťa len robí to, čo môže robiť pre vlastné prežitie.

Zaujímavé fakty o bobroch

Bobor nežije v plytkých riekach. Jednoducho preto, že plytká rieka môže vyschnúť, výraznejšie sa môže zmeniť výška hladiny a aj prípadná postavená nora by sa zrazu ocitla v suchu, prístupná votrelcom, alebo naopak pod náporom neželanej vody. Čím hlbšia rieka, tým menej pravdepodobné, že vyschne, alebo celkom poklesne. Už len aby našli nezregulovaný breh s drevinami priamo pri okraji a bobor sa môže usadiť. Chvost nemá srsť najmä preto, aby mohol čo najlepšie pôsobiť ako kormidlo s čo najmenším odporom vody. Zviera má plávacie blany, hoci je najväčším hlodavcom a cicavcom na Slovensku.

Jeho nory si hĺbi pod vodou do brehov. Vstup je cez vodu, čiže jeho noru nemusíte vôbec nájsť. Môže mať pod zemou chodbičky, ale vy uvidíte len jeho skok do vody a náhle zmiznutie z dohľadu. Je výborný plavec. Ak je dostatok materiálu, vytvára hate, ktorými zadrží vodu a opäť vytvára vstup do nory prístupný len pod vodou. Nora samotná vedie chodbičkou do priestoru vyššie nad vodou. Ten je čistý a útulný. Zviera si ho vystiela rozžutým drevom. Zaistí tak bezpečnosť sebe, aj mláďatám.

Staviteľom hniezd a hrádzí nie sú bobry ale bobrice. Bobor samec prináša materiál, no architektom je žena. Ako pár pôsobia bobry veľmi nežne. Prejavujú si náklonnosť hladkaním. Mláďatká sa rodia zväčša dve, prípadne jedno, avšak už so srsťou a vidia.  Živia sa rastlinnou potravou a kôrou stromov

Jedna myšlienka na záver

Bobor nie je žiaduci v parkoch, pri riekach v obciach. Snažia sa ho dostať preč. Argumenty niekedy stavajú na logických dôvodoch. Faktom ale zostáva, že meniť krajinu, klčovať stromy, meniť toky riek a mnohé iné vlastnosti považuje človek za svoju výsadu. Človek ale nepripustí, že aj niekto iný potrebuje rovnakú výsadu, pre vlastné prežitie ešte podstatnejšiu. Ideálne by preto bolo hľadanie riešenia, ako vyhovieť bobrom a poskytnúť im životný priestor aký potrebujú. Stále sú totiž prírodnou zvláštnosťou a na niektorých miestach môžu byť dokonca turistickou atrakciou a cieľom turistického záujmu.  Sú zákonom chránené a predsa sú známe prípady jeho lovu aj na Slovensku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu