Krst knihy Mäso – Vtedy na východe a uvedenie knihy do sveta - Zaujímavé novinky ZN.SK

Krst knihy Mäso – Vtedy na východe a uvedenie knihy do sveta

Mäso – vtedy na východe, knižná novinka z vydavateľstva Ikar nie je žiadnou kuchárskou knihou a ani sprievodcom vo svete výsekového mäsa. Mäso, ako aj samotný autor Arpád Soltész uviedol, je v prípade tejto knihy pojmom pre ľudí, ktorí sú obeťami obchodovania. Biele kone, nútené sexuálne otrokyne, využívanie iných, vydieranie a mafiánske praktiky v období mečiarizmu sa dostávajú na povrch v jedinom knižnom diele plnom praktík a udalostí, ktoré boli inšpirované skutočnými udalosťami z obdobia rodiacej sa demokracie na Slovensku.

Krst knihy Mäso, vtedy na východe, Arpád Soltész

Mäso a jeho „kuchynské“ uvedenie medzi čitateľov

Krst knihy, ktorým sa kniha uviedla pred zrakmi verejnosti a novinárov, sa konal v bratislavskej predajni Panta Rhei v centre mesta 5. októbra. Podujatím sprevádzala bývalá kolegyňa autora knihy, Alexandra Hinková, redaktorka televízie JOJ. Autor knihy, Arpád Soltész, predstavil knihu, pozadie jej vzniku, ale taktiež upozornil, že pri mnohých postavách bol inšpirovaný rôznymi reálnymi ľuďmi a hoci jednu z nich si celú vymyslel, veľa krát mu práve na ňu blízki hovoria, že im niekoho pripomína.  Pripomenul, že sa v tomto období objavilo mnoho ľudí, ktorých osud bol všetkým ľahostajný a stali sa obeťami, na ktoré len niekto niečo nastrčil, aby sa našiel vinník, alebo zahladili stopy. Nezabudol poďakovať priateľom, vydavateľstvu a ľuďom zodpovedným za vydanie jeho diela, obal, no najväčšie poďakovanie venoval manželke, ktorá ho povzbudzovala v príprave knihy.

Úryvok z knihy prečítal veľmi dobre naladený Matej Landl, ktorý venoval svoj čas aj ľuďom na rozhovory. Knihu taktiež uviedla a počiatky jej knižnej výroby uviedla aj riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková. Krstní rodičia boli v prípade Mäsa dvojica Tomáš Maštalír a Veronika Tóthová.

Tĺčik na mäso made in czechoslovakia a soľ

Maštalír je v poslednom čase predstaviteľom úloh mafiánov a vo filme Čiara načrel do obdobia, ako aj prostredia, v ktorom prebieha aj knižná novinka Mäso – Vtedy na východe. Maštalír knihu pokrstil tĺčikom na mäso. Uštedril jej niekoľko rán tak, ako sa klepú rezne. Veronika Tóthová, autorka jednej z najpredávanejších slovenských kníh súčasnosti Mengeleho dievča a autorova kolegyňa z TV JOJ, ešte pred Maštalírom knihu posolila. Akt krstu a teda uvedenie do pozornosti, zakončili prípitkom koktailom známym pod názvom Smrť popoludní.

Krst knihy Mäso, vtedy na východe, Arpád Soltész

Zvláštnosťou večera bol nepochybne spôsob, akým bola kniha zabalená. Pripomienku na mäso, to klasické, ktoré kúpite v obchode, bolo balenie v tácke podobne, ako sa balia kurčatá, alebo bežné plátky mäsa. Myšlienka pritom poukazuje na názov knihy a jej názov zas na ľudí v knihe samotnej.

Pre odvážnych alebo aspoň pevne odhodlaných

Kniha, ktorej celý názov znie Mäso – Vtedy na východe tak prezrádza aj lokalitu, v ktorej  sa odohráva prevažná časť príbehu. Východné Slovensko, miesto, kde každý pozná nejakého svojho prevádzača. Miesto, kde ak zmizne pekná cigánečka a nadrogovanú ju pošlú zarábať, nebude ju nikto hľadať. Mäso v čitateľovi zanechá mnoho emócií a zlosti. Knižnej novinke sme sa tiež venovali v knižnej recenzii v tomto článku.

Mäso - Vtedy na východe, kniha

Kniha vyšla v závere septembra 2017 v pevnej väzbe.

Arpád Soltész

Arpád Soltész je meno známe donedávna najmä vo svete novinárov a médií. Narodil sa v roku 1969 v komunistickom Československu, emigrova do Nemecka a po roku 1989 sa vrátil. V ére mečiarizmu začal pracovať ako novinár. Prešiel niekoľkými redakciami a známymi médiami, ktoré po zmenách vo vedení a vplyvoch v nich opustil. Pôsobil v niekoľkých redakciách aj v televízii JOJ. V minulosti sa zameriaval najmä na investigatívnu žurnalistiku, dnes sa zaoberá skôr politickou scénou.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.